Vítězné návrhy ze soutěží, model přestavby železničního uzlu nebo koncepty územního plánu a řadu dalších věcí si návštěvníci prohlédli ve Světový den architektury 1. října v prostorách Kanceláře architekta města Brna během Dne otevřených dveří.
Kancelář městského architekta je hlavní koncepční pracoviště města v oblasti architektury, urbanismu a tvorby veřejných prostranství. V červnu letošního roku oslavila dva roky svého působení. Od začátku sídlí v historické budově Malého Špalíčku, kterou letos dostala od radních do správy. Celkem se do Malého Špalíčku přišlo podívat více jak sto návštěvníků.
„Lidé nás mohli navštívit a dozvědět se více o našich tématech a činnosti jednotlivých oddělení, od veřejného prostoru, přes územní plánování až po komunikaci. Zažili s námi běžný pracovní den, který máme často nabitý. Po vzoru loňského roku jsme zopakovali také úspěšný formát s architektem na slovíčko. Návštěvníci se tak mohli kolegů zeptat na vše, co je ohledně plánování a tvorby města zajímá,“ řekl ředitel KAM Michal Sedláček.
V prostorách sídla KAMu se od letošního roku nachází model přestavby železničního uzlu „EUROPOINT Brno“, který v roce 2005 realizovala firma Arch.Design. Model ukazuje oblast mezi dnešním hlavním nádražím a připravovaným nádraží v poloze u řeky dle územní studie Jižního centra. Podoba nového nádraží je převzata z ideové urbanistické soutěže s mezinárodní účastí z roku 2004.
Den otevřených dveří byl součástí festivalu Den architektury, který se konal od 28. září do 4. října v téměř devadesáti městech po celé republice. KAM se do programu festivalu zapojila ještě ve čtvrtek 4. října procházkou s městským architektem po stopách architekta Ernsta Wiesnera.
Kompletní fotogalerii naleznete zde.
V letošním roce začne dlouho očekávané oživení řeky Svratky v úseku od Riviéry k železničnímu viaduktu na Uhelné ulici. Řeka dostane více prostoru a obyvatelé Brna zase místo u vody, kam mohou vyrazit na procházky, za sportem i odpočinkem. Bude se jednat o klidné bezbariérové prostředí vhodné pro vozíčkáře, seniory či maminky s dětmi. Vznikne zde živá zóna, kde se budou lidé potkávat a aktivně trávit svůj čas.
Jak se Brno staví k vyhlášení památkové zóny na svém území? Jaký by měla mít rozsah a regulace? A jak celou věc ovlivňují pozdní zápisy do seznamů kulturních památek?
Stovky budov, přes dva tisíce stromů, vlakové a tramvajové tratě i s vozy a řeka Svratka jako výrazný krajinný prvek oblasti. A to vše v měřítku 1:500. Právě připravovaný model nové čtvrti Trnitá obsáhne na dvanácti čtverečních metrech část území Brna dva kilometry dlouhou a jeden a půl kilometru širokou. Využije ho hlavně odborná porota mezinárodní soutěže na podobu nového hlavního nádraží. Přímo do modelu totiž budou soutěžní týmy vkládat navržené budovy s navazujícím veřejným prostranstvím, které tak bude možné hodnotit z nadhledu a v kontextu celého místa.