3. Brněnská ozvučná deska – Plánování rozvoje Brna a hodnocení cílů a vizí

Publikováno: 23.11.2015

Ve vile Tugendhat se v pondělí 23. 11. konalo třetí setkání Brněnské ozvučné desky.

3. Brněnská ozvučná deska – Plánování rozvoje Brna a hodnocení cílů a vizí

Na programu kulatých stolů byla tentokrát dvě témata: Strategické plánování a Brněnské industriální dědictví.

Strategické plánování
Tématem diskuze bylo zhodnocení dosavadního plánování rozvoje Brna a hodnocení cílů a vizí, o jejichž naplnění dosud město usilovalo.

Klíčovým tématem těchto strategických úvah bylo zaměření cílů a vizí nejen na Brno, ale na organický celek širokého zázemí Brna, tedy na takzvanou Brněnskou metropolitní oblast. Důležité je také navázání strategických dokumentů na územní plán a rozpočet města.

„Dokud jsem nepřišel na radnici, vůbec jsem netušil, kolik cenných informací město dosud zpracovalo a na co všechno má strategické plány. Lepší komunikace a informování o těchto plánech je tak v této oblasti jedním z našich hlavních úkolů. Musíme usilovat o to, abychom místo strategií do šuplíku vytvářeli strategie, které nám opravdu pomohou město měnit a zlepšovat,“ zhodnotil primátor Petr Vokřál.

Brněnské industriální dědictví

Diskutující hledali odpovědi na otázky týkající se bývalých industriálních areálů, jejichž velká část nyní chátrá.

Z diskuze vyplynulo, že každý z industriálních areálů potřebuje specifický přístup podle své rozlohy, polohy či stavu a hodnoty dochovaných budov.

„Město musí umět pojmenovat hodnotu těchto areálů a potřebuje mít odborníky, kteří mají zkušenost s jednáním s investory a umí odhadnout jejich uvažování. Musíme se také naučit pracovat s různými typy subvencí pro investory. A nemyslím tím jen peníze. Subvencí může být například to, že město bude usilovat o umístění vlastních institucí do těchto rozvojových oblastí, což případným investorům usnadní oživení prostoru,“ nastínil náměstek brněnského primátora Martin Ander.

Podkladový materiál k jednání:

Další podklady:

Výstupy z jednání a zápisy:

Videozáznam z jednání:

Zdroj titulní fotografie: David Židlický

Text: www.brno.cz

Další články

Mandloňový sad prostupující devět bílých bloků. Odborná porota vybrala nejlepší návrh v soutěži na Poctu královně Elišce Rejčce

Mandloňový sad prostupující devět bílých bloků. Odborná porota vybrala nejlepší návrh v soutěži na Poctu královně Elišce Rejčce

4.4.2024

Bílé bloky symbolizující život i dílo královny Elišky Rejčky a s nimi propojený parčík pravidelně vysazených mandloní, to vše zasazeno do širší travnaté plochy. Takové je základní rozvržení odbornou porotou nejlépe hodnoceného návrhu od Michala Palaščaka a Heleny Lukášové, kterému byla udělena 2. cena v architektonicko-výtvarné soutěži pořádané ve spolupráci Kanceláře architekta města Brna (KAM) a Odboru kultury brněnského magistrátu. Na základě rozhodnutí odborné poroty 1. cena udělena nebyla. Výsledky soutěže včera projednala Rada města Brna na své schůzi. Veřejnost si bude moci všech 34 návrhů prohlédnout na výstavě v Urban centru na Staré radnici, a to od druhé poloviny května.

Světový den vody ve znamení připravované nové podoby svitavského nábřeží

Světový den vody ve znamení připravované nové podoby svitavského nábřeží

22.3.2024

Práce na přípravě projektové dokumentace přírodě blízkých protipovodňových opatření zahájily společnosti Dopravoprojekt Brno a HG partner. Konkrétně se jedná o úsek začínající v blízkosti mostu u ulice Křenová vedoucí až k pravobřežnímu náhonu nad jezem Edler u Maloměřického mostu. Podklady nezbytné pro povolení stavebního záměru by mělo město Brno získat v roce 2025.

Procházka: Do výtvarných ateliérů

Procházka: Do výtvarných ateliérů

Dubnová procházka za architekturou nás zavedla do nové budovy ateliérů Katedry výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě MU. Zajímavá stavba se skládá ze tří kvádrů a výškově různých pater s terasou. Místnosti jsou koncipované jako tvůrčí laboratoře s dostatečným úložných prostorem, přiznanými konstrukčními prvky a přirozeným i umělým osvětlením potřebným k výtvarné činnosti.