Oblasti brněnských brownfieldů, jejich potenciál, strategie a překážky rozvoje i zkušenosti z Prahy. Taková byla témata jedenáctého setkání Brněnské ozvučné desky v pátek 20. září 2019. Akce pořádaná primátorkou města Brna spolu s Kanceláří architekta města Brna se uskutečnila v rekonstruované budově ZET.office, první stavbě Nové Zbrojovky ukazující další cestu proměny tohoto dříve průmyslového areálu.
Rozlehlé areály, které mají svůj genius loci a často ležící blízko centra města. Brownfieldy, lokality, které i přes svůj velký potenciál pro bydlení, služby, odpočinek či zábavu přispívající k vizi města krátkých vzdáleností často leží ladem a nepodařilo se je dostatečně využít. Realizace zdejších projektů není jednoduchá, jako bývalé průmyslové oblasti si s sebou totiž nesou také velkou spoustu problémů. A právě o cestách proměny brownfieldů, zkušenostech z Prahy i současném vývoji v Brně diskutovali na 11. setkání Brněnské ozvučné desky odborníci mnoha profesí.
Úvodní slovo setkání pronesli primátorka města Brna Markéta Vaňková a městský architekt Michal Sedláček. Tomáš Černák z Kanceláře architekta města Brna a Iveta Štarhová z Odboru strategického rozvoje a spolupráce brněnského magistrátu zahájili blok přednášek Analýzou brownfieldů a představením strategie města Brna pro jejich rozvoj. O plánované proměně brownfieldu na příkladu Územní studie Špitálka promluvil radní města Brna Filip Chvátal. Zkušenosti z Prahy představil Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy, a s konkrétním projektem Smíchov City ho doplnil Igor Klajmon, ředitel pro development Sekyra Group. Blok přednášek zakončil Ladislav Všetečka, vedoucí projektu Nová Zbrojovka z CPI Property Group.
Druhá část setkání byla vyhrazena diskuzi. Účastníci se ve dvou skupinách postupně věnovali strategii a překážkám rozvoje brownfieldů.
Platforma Brněnské ozvučné desky slouží k tomu, aby otázky plánování budoucího rozvoje města Brna i řešení jeho aktuálních problémů mohly být pravidelně diskutovány osobnostmi a odborníky různého profesního zaměření. Nejsilnější stránkou tohoto diskuzního formátu je právě názorová pestrost skupiny pozvaných hostů, mezi kterými jsou politici, úředníci, architekti, investoři, aktivní i odborná veřejnost, nebo osobnosti města Brna. Zástupci samosprávy i vedení města tak mohou získat podnětná doporučení, zpětnou vazbu a dozvědět se průřez názorů k aktuálním tématům v oblasti plánování a tvorby města.
Fotogalerii z 11. Brněnské ozvučné desky naleznete zde.
Z historického centra na místo bývalého městského hřbitova s krajinářským architektem. Centrum Brna nabízí různé typy urbanizované krajiny – od ulic přes náměstí po parky. A to různých stáří, stylů i současného využití. Pohled krajinářského architekta v nich dokáže najít detaily, které mohou další profese přehlédnout. Akce proběhne jako součást festivalu Den architektury.
Realizace protipovodňových opatření je zásadní pro další rozvoj města. Město ve spolupráci s Kanceláří architekta města Brna připravuje úpravu nábřeží Svitavy v lokalitě bývalého areálu Zbrojovky. Brněnští radní schválili zahájení zadávacího řízení na zhotovitele projektové dokumentace pro etapy XXI a XXII (Zbrojovka).
Fungující město není jen nahodilý shluk ulic, ale systém, kde zástavba vzniká podle plánu, řeší se dopravní propojení jeho částí a vybavení vším, co lidé k životu potřebují. Podobně to platí o sídelní zeleni, ani tady by neměl vládnout chaos. Konkrétně na stromy v uličním prostoru se zaměří připravovaný Městský standard uličních stromořadí jako prostředek pro plánování, výsadbu a péči o ně. Se souhlasem Rady města Brna ho zpracuje Kancelář architekta města Brna (KAM).