3. Brněnská ozvučná deska – Plánování rozvoje Brna a hodnocení cílů a vizí

Publikováno: 23.11.2015

Ve vile Tugendhat se v pondělí 23. 11. konalo třetí setkání Brněnské ozvučné desky.

3. Brněnská ozvučná deska – Plánování rozvoje Brna a hodnocení cílů a vizí

Na programu kulatých stolů byla tentokrát dvě témata: Strategické plánování a Brněnské industriální dědictví.

Strategické plánování
Tématem diskuze bylo zhodnocení dosavadního plánování rozvoje Brna a hodnocení cílů a vizí, o jejichž naplnění dosud město usilovalo.

Klíčovým tématem těchto strategických úvah bylo zaměření cílů a vizí nejen na Brno, ale na organický celek širokého zázemí Brna, tedy na takzvanou Brněnskou metropolitní oblast. Důležité je také navázání strategických dokumentů na územní plán a rozpočet města.

„Dokud jsem nepřišel na radnici, vůbec jsem netušil, kolik cenných informací město dosud zpracovalo a na co všechno má strategické plány. Lepší komunikace a informování o těchto plánech je tak v této oblasti jedním z našich hlavních úkolů. Musíme usilovat o to, abychom místo strategií do šuplíku vytvářeli strategie, které nám opravdu pomohou město měnit a zlepšovat,“ zhodnotil primátor Petr Vokřál.

Brněnské industriální dědictví

Diskutující hledali odpovědi na otázky týkající se bývalých industriálních areálů, jejichž velká část nyní chátrá.

Z diskuze vyplynulo, že každý z industriálních areálů potřebuje specifický přístup podle své rozlohy, polohy či stavu a hodnoty dochovaných budov.

„Město musí umět pojmenovat hodnotu těchto areálů a potřebuje mít odborníky, kteří mají zkušenost s jednáním s investory a umí odhadnout jejich uvažování. Musíme se také naučit pracovat s různými typy subvencí pro investory. A nemyslím tím jen peníze. Subvencí může být například to, že město bude usilovat o umístění vlastních institucí do těchto rozvojových oblastí, což případným investorům usnadní oživení prostoru,“ nastínil náměstek brněnského primátora Martin Ander.

Podkladový materiál k jednání:

Další podklady:

Výstupy z jednání a zápisy:

Videozáznam z jednání:

Zdroj titulní fotografie: David Židlický

Text: www.brno.cz

Další články

Podporujeme zónu setkávání

Podporujeme zónu setkávání

27.3.2023

Iniciativa CityDeal, sdružující městské architekty a odborná pracoviště městských architektů v naší zemi zdůrazňuje potřebu vytvořit systémové podmínky pro možnost zřizování Zón setkávání (sdílených veřejných prostorů) ze strany českých právních a technických norem, podporují přiložený koncepční návrh a vyzývají Ministerstvo dopravy ČR, aby při nejbližší možné příležitosti implementovalo přiložený koncepční návrh do Zákona č. 361/2000 Sb., Vyhlášky 294/2015 Sb. a dalších relevantních právních norem, a vydalo pokyn pro implementaci přiloženého koncepčního návrhu i do návazných technických norem a podmínek, jež pomohou poskytnout zlepšení kvality veřejných prostorů našich měst.

Čistší a kapacitnější: Pracujeme na zlepšení stavu Moravanského potoka

Čistší a kapacitnější: Pracujeme na zlepšení stavu Moravanského potoka

22.3.2023

Probíhající Světový den vody je ideální příležitostí pro představení našeho dalšího projektu spojeného s brněnskými toky. Tentokrát jde o studii pojímající celé povodí Moravanského potoka zasahujícího tři katastry.

Výsledky krajinářsko-architektonické soutěže na předprostor Domu umění města Brna a parku Koliště I budou vystaveny v Domě pánů z Kunštátu

Výsledky krajinářsko-architektonické soutěže na předprostor Domu umění města Brna a parku Koliště I budou vystaveny v Domě pánů z Kunštátu

15.3.2023

Prostor před Domem umění a přilehlý park Koliště I dostanou v budoucnu novou podobu. Kancelář architekta města Brna vyhlásila v druhé polovině roku 2022 krajinářsko-architektonickou soutěž, v níž odborná porota z celkem sedmi návrhů zvolila jako vítězný ten od ateliéru M2AU. Výstava v Domě pánů z Kunštátu, která potrvá od 22. března do 9. dubna 2023, nyní brněnské veřejnosti představí vítězný budoucí plán i další soutěžní návrhy. Součástí výstavy budou také doklady zachycující historický vývoj daného území.