V soutěži o návrh Kreativního centra na Cejlu je sedm účastníků

Publikováno: 28.11.2017

Do užšího výběru postoupilo celkem sedm architektonických kanceláří. Minulý týden výběr odsouhlasila Rada města Brna, které je zadavatelem soutěže. Soutěžícím teď běží lhůta na vypracování návrhů. Uzávěrka je 1. března 2018.

V soutěži o návrh Kreativního centra na Cejlu je sedm účastníků

Odborná porota bude posuzovat jak architektonické řešení projektu, tak i napojení na památkově chráněnou budovu káznice. Stejně důležité je i urbanistické hledisko, centrum by mělo přispět k oživení sociálně vyloučené lokality na Cejlu.

V prostorách Kreativního centra najdou zázemí umělci a tvůrci všeho druhu. Podle zadání má objekt nabídnout sdílené kanceláře, ateliéry, dílny, zkušebny nebo třeba nahrávací studio. Kreativní centrum má vyrůst v části historické věznice, část objektu má podle záměrů města sloužit jako muzeum.

 

 

Ministerstvo kultury prohlásilo v listopadu 2016 objekt věznice za kulturní památku. Součástí soutěžního zadání je proto také Studie limitů, kterou nechalo vypracovat město Brno ve spolupráci s Kanceláří architekta města. Studie určuje možnosti a rozsah stavebních prací v historickém objektu.

Budova káznice je dlouhodobě na seznamu nevyužívaných území, takzvaných „brownfields“. Dnes je ve správě Turistického informačního centra města Brna (TIC). V rámci oživování povědomí o káznici se zde ale konají příležitostné kulturní a edukativní akce jako jsou výstavy, koncerty, divadelní a multimediální festivaly apod.

Přehled vyzvaných účastníků soutěže:

  1. Transat architekti, Brno
  2. Architekturbüro Šik, Zürich
  3. SIAL, Liberec
  4. re:architekti studio, Praha
  5. 3H Architecture a Stempel & Tesař architekti, Budapešť a Praha;
  6. KAVA, Praha
  7. ORA, Znojmo

Další články

Mandloňový sad prostupující devět bílých bloků. Odborná porota vybrala nejlepší návrh v soutěži na Poctu královně Elišce Rejčce

Mandloňový sad prostupující devět bílých bloků. Odborná porota vybrala nejlepší návrh v soutěži na Poctu královně Elišce Rejčce

4.4.2024

Bílé bloky symbolizující život i dílo královny Elišky Rejčky a s nimi propojený parčík pravidelně vysazených mandloní, to vše zasazeno do širší travnaté plochy. Takové je základní rozvržení odbornou porotou nejlépe hodnoceného návrhu od Michala Palaščaka a Heleny Lukášové, kterému byla udělena 2. cena v architektonicko-výtvarné soutěži pořádané ve spolupráci Kanceláře architekta města Brna (KAM) a Odboru kultury brněnského magistrátu. Na základě rozhodnutí odborné poroty 1. cena udělena nebyla. Výsledky soutěže včera projednala Rada města Brna na své schůzi. Veřejnost si bude moci všech 34 návrhů prohlédnout na výstavě v Urban centru na Staré radnici, a to od druhé poloviny května.

Světový den vody ve znamení připravované nové podoby svitavského nábřeží

Světový den vody ve znamení připravované nové podoby svitavského nábřeží

22.3.2024

Práce na přípravě projektové dokumentace přírodě blízkých protipovodňových opatření zahájily společnosti Dopravoprojekt Brno a HG partner. Konkrétně se jedná o úsek začínající v blízkosti mostu u ulice Křenová vedoucí až k pravobřežnímu náhonu nad jezem Edler u Maloměřického mostu. Podklady nezbytné pro povolení stavebního záměru by mělo město Brno získat v roce 2025.

Procházka: Do výtvarných ateliérů

Procházka: Do výtvarných ateliérů

Dubnová procházka za architekturou nás zavedla do nové budovy ateliérů Katedry výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě MU. Zajímavá stavba se skládá ze tří kvádrů a výškově různých pater s terasou. Místnosti jsou koncipované jako tvůrčí laboratoře s dostatečným úložných prostorem, přiznanými konstrukčními prvky a přirozeným i umělým osvětlením potřebným k výtvarné činnosti.