Nová čtvrť Trnitá, bývalá Zbrojovka i chytrá čtvrť Špitálka. Nový územní plán určí celkem devět hlavních rozvojových oblastí, na které se chce město v příštích letech zaměřit. Cílem je nově vymezit větší rozsah ploch pro bydlení, pracovní příležitosti i trávení volného času a pomoci s přestavbou bývalých průmyslových areálů, tedy tzv. brownfieldů, ve vnitřním i širším centru města.
Návrh nového územního plánu si můžete prohlížet už od 24. března a od stejného data je k němu také možné do 30. června uplatňovat vaše požadavky. K tomu slouží námitky a připomínky. Kdo všechno se může do veřejného projednání zapojit a jak je možné si připomínkování ulehčit? Odpovídáme v dalším dílu seriálu o návrhu nového územního plánu.
Územní plán je mapou, která určuje, kde, co a jak se může v Brně stavět. Ukazuje, kde budou plochy chráněny pro určitý typ využití, jaká má být v oblasti výšková úroveň i typ zástavby. Jak jeho jednotlivé barvy, grafické prvky i identifikátory číst?
Brno má dnes jeden z nejstarších územních plánů v České republice. Dokument z roku 1994 platí už přes šestadvacet let, v řadě ohledů proto nevyhovuje současné situaci a nereaguje na potřeby lidí. Brno navíc potřebuje nový územní plán, protože podle stavebního zákona vyprší tomu stávajícímu platnost právě na konci roku 2022.
Územní plán je společná dohoda na budoucí podobě města. Je to dokument s dlouhodobými cíli, nelze tak očekávat, že stavba všech navržených ulic, čtvrtí nebo parků začne hned po schválení nového dokumentu. Příkladem takového dlouhodobého plánování je například ulice Úvoz, bez které si dnes Brno neumíme představit.
Příprava územního plánu je složitý proces zahrnující jeho tvorbu, schvalování i úpravy, na kterém průběžně spolupracuje samospráva (zadavatel), orgán veřejné správy (pořizovatel) a odborný zpracovatel. Vstupuje do něj také mnoho dalších aktérů, kteří mají často velmi odlišné, mnohdy i protichůdné cíle a zájmy.
Brno má dnes nejstarší územní plán v Česku. Platný je od roku 1994 a slouží tak už přes šestadvacet let. Původně se ale počítalo s tím, že platit bude pro období do roku 2010. I proto brněnští zastupitelé v roce 2002 rozhodli zahájit práce na plánu novém, jehož koncept ve třech variantách dokončila v roce 2010 firma Arch.Design. O dva roky později ale Nejvyšší správní soud zrušil Zásady územního rozvoje Jihomoravského kraje, tedy „krajský územní plán“ nadřízený tomu brněnskému.
Územní plán určuje, kde, co a jak se může stavět. Říká, kde mohou vzniknout nové domy, ulice a čtvrti, jaké plochy jsou určeny pro bydlení, komerci nebo stavby veřejného vybavení i to, jak mohou být budovy vysoké. Ukazuje také, kde budou plochy chráněny pro parky, lesy nebo zemědělství. Pro rozhodování v území je závazný.
Návrh nového územního plánu zveřejnilo Brno 24. března 2020. S ohledem na bezpečnostní opatření, která jsou v České republice zavedena, vedení města Brna upravilo a prodloužilo dobu, kdy se můžete s návrhem seznámit. Zároveň posunulo termíny veřejného projednání a podání připomínek či námitek na měsíc červen. O dalších případných změnách vás budeme informovat.