04 Kdo všechno se podílí na podobě územního plánu?

Publikováno: 22.4.2020

Příprava územního plánu je složitý proces zahrnující jeho tvorbu, schvalování i úpravy, na kterém průběžně spolupracuje samospráva (zadavatel), orgán veřejné správy (pořizovatel) a odborný zpracovatel. Vstupuje do něj také mnoho dalších aktérů, kteří mají často velmi odlišné, mnohdy i protichůdné cíle a zájmy.

04 Kdo všechno se podílí na podobě územního plánu?

Důležité jsou především tři strany celého procesu: zadavatel, zpracovatel a pořizovatel.

Zadavatel

Rada města Brna předkládá prostřednictvím určeného zastupitele ke schválení Zastupitelstvu města Brna zadání územního plánu i vydání jeho konečné verze. Tzv. určený zastupitel, kterým je obvykle radní s gescí územního plánování a rozvoje, za zadavatele koordinuje společně se zpracovatelem a pořizovatelem proces vzniku územního plánu.

Zpracovatel

Původně byl zpracovatelem návrhu nového územního plánu Arch.Design, dnes je jím Kancelář architekta města Brna. Ta jako projektant vypracovává samotný odborný text územního plánu a mapovou část podle požadavků pořizovatele a zároveň podle požadavků na ni kladených Zásadami územního rozvoje Jihomoravského kraje i českými zákony (o hierarchii územního plánování se více dozvíte v tomto článku).

Na přípravě nového územního plánu spolupracuje v kanceláři městského architekta tým dvaceti lidí různých profesí – architekti, urbanisté, geografové, dopravní inženýři, krajinný architekt nebo vodohospodář, ale také právníci, kteří pomáhají s přípravami textové části.

Pořizovatel

Celý proces projednání řídí Odbor územního plánování a rozvoje Magistrátu města Brna. Připomínky a námitky je tak nutné ve stanovené lhůtě posílat právě pořizovateli, protože on je následně také vypořádává ve spolupráci s vedením města prostřednictvím určeného zastupitele.

Další aktéři

S rostoucí velikostí města zároveň roste také počet zapojených aktérů, kteří do procesu vstupují často s protichůdnými zájmy. I proto je těžší najít společnou dohodu na budoucí podobě Brna, kterou je právě územní plán.

Mezi zapojené aktéry patří například:

  1. samospráva (volení zástupci města i městských částí),
  2. státní správa (úředníci, a to až ve dvaceti různých oblastech),
  3. zpracovatel (např. architekti, inženýři, odborníci),
  4. soukromý sektor (vlastníci pozemků, developeři, investoři),
  5. aktivní veřejnost (občanská sdružení, spolky),
  6. veřejnost,
  7. soudy, právníci,
  8. správci sítí (např. teplárny, vodárny) aj.

Další články

Mandloňový sad prostupující devět bílých bloků. Odborná porota vybrala nejlepší návrh v soutěži na Poctu královně Elišce Rejčce

Mandloňový sad prostupující devět bílých bloků. Odborná porota vybrala nejlepší návrh v soutěži na Poctu královně Elišce Rejčce

4.4.2024

Bílé bloky symbolizující život i dílo královny Elišky Rejčky a s nimi propojený parčík pravidelně vysazených mandloní, to vše zasazeno do širší travnaté plochy. Takové je základní rozvržení odbornou porotou nejlépe hodnoceného návrhu od Michala Palaščaka a Heleny Lukášové, kterému byla udělena 2. cena v architektonicko-výtvarné soutěži pořádané ve spolupráci Kanceláře architekta města Brna (KAM) a Odboru kultury brněnského magistrátu. Na základě rozhodnutí odborné poroty 1. cena udělena nebyla. Výsledky soutěže včera projednala Rada města Brna na své schůzi. Veřejnost si bude moci všech 34 návrhů prohlédnout na výstavě v Urban centru na Staré radnici, a to od druhé poloviny května.

Světový den vody ve znamení připravované nové podoby svitavského nábřeží

Světový den vody ve znamení připravované nové podoby svitavského nábřeží

22.3.2024

Práce na přípravě projektové dokumentace přírodě blízkých protipovodňových opatření zahájily společnosti Dopravoprojekt Brno a HG partner. Konkrétně se jedná o úsek začínající v blízkosti mostu u ulice Křenová vedoucí až k pravobřežnímu náhonu nad jezem Edler u Maloměřického mostu. Podklady nezbytné pro povolení stavebního záměru by mělo město Brno získat v roce 2025.

Procházka: Do výtvarných ateliérů

Procházka: Do výtvarných ateliérů

Dubnová procházka za architekturou nás zavedla do nové budovy ateliérů Katedry výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě MU. Zajímavá stavba se skládá ze tří kvádrů a výškově různých pater s terasou. Místnosti jsou koncipované jako tvůrčí laboratoře s dostatečným úložných prostorem, přiznanými konstrukčními prvky a přirozeným i umělým osvětlením potřebným k výtvarné činnosti.