Výstava ukáže sedm návrhů na proměnu Mendlova náměstí

Publikováno: 20.11.2018 | POZVÁNKA

Jak proměnit Mendlovo náměstí z rušného dopravního uzlu na přívětivější místo pro Brňany. To bylo úkolem urbanisticko-architektonické ideové soutěže, jejíž výsledky vyhlásili radní v září letošního roku. Všech sedm soutěžních návrhů, včetně vizualizací a modelů, si teď mohou lidé prohlédnout na výstavě.

Výstava ukáže sedm návrhů na proměnu Mendlova náměstí

Budoucnost Mendlova náměstí

Výstava je otevřena od 22. listopadu do 20. prosince v přízemí Starobrněnského kláštera na Mendlově náměstí, každý všední den od 9 do 18 hodin. Vstup je zdarma.Vernisáž výstavy se uskuteční ve středu 21. listopadu od 18 hodin. Výstavu zahájí městský architekt Michal Sedláček a předseda soutěžní poroty architekt Jiří Oplatek. Na místě představí svůj návrh autoři vítězné koncepce Michal Palaščák a Michal Poláš.

Ideovou soutěž na proměnu Mendlova náměstí vypsalo město v červnu letošního roku a organizovala ji Kancelář architekta města Brna (KAM) ve spolupráci s městkou částí Brno-střed. Úkolem soutěžících bylo prověřit možná uspořádání Mendlova náměstí a nabídnout řešení, díky kterému bude prostor sloužit jako skutečné náměstí. Soutěžící vycházeli z dopravní studie, kterou si nechalo zpracovat město. Soutěž byla kvůli složitosti zadání vyhlášena jako vyzvaná. Odborná porota oslovila celkem sedm ateliérů. Tři nejvýše oceněné návrhy budou nyní městu sloužit jako podklad pro dokončení dopravní koncepce, která se následně zapracuje do změny územního plánu.  Všechny návrhy včetně dopravního řešení si lidé mohou prohlédnout na výstavě.

Jak zlepšit stav Mendlova náměstí?

S prvními změnami náměstí chce tým městského architekta začít už příští rok. „Proměna Mendlova náměstí a změna dopravy je dlouhodobý projekt. Stav náměstí je ale potřeba řešit, a proto chceme postupovat po malých krocích. Uvažujeme o změnách, které můžeme udělat nezávisle na dopravě a které zlepší atmosféru náměstí a přinesou větší komfort pro lidi. Mohlo by to být například nové zastřešení zastávek pro cestující, nové lavičky, bezbariérové chodníky nebo více osvětlení,“ shrnul ředitel Kanceláře architekta města Brna Michal Sedláček.

Kancelář městského architekta plánuje zapojit do přípravy těchto změn také místní obyvatele. „V příštím roce uspořádáme participační setkání s Brňany, společně s nimi vybereme úpravy, které budou pro obyvatele nejvíce přínosné a které pomohou zlepšit stav náměstí,“ doplnil Sedláček.

 

Výstava návrhů urbanisticko-architektonické ideové soutěže Mendlovo náměstí

22. 11. – 20. 12. 2018, chodba Starobrněnského (Augustiniánského) kláštera, Mendlovo náměstí 1a, vstup přes vrátnici nebo kavárnu Café Mendel.

Otevřeno pondělí až pátek, 9.00 – 18.00.

Vernisáž ve středu 21. 11. v 18 hodin.

Vstup zdarma.

Více informací o soutěži na webu https://kambrno.cz/souteze/mendlovo-namesti/

Další články

Procházka: Za Wiesnerem do rozhlasu

Procházka: Za Wiesnerem do rozhlasu

6.6.2023

Nahlédněte s námi do jednoho z prvních moravských příkladů funkcionalismu. Červnová procházka za architekturou povede do budovy od Ernsta Wiesnera původně určené pro Union banku a od roku 1950 využívané Československým rozhlasem. Zaměříme se na výsledky nedávné kompletní rekonstrukce podle návrhu architektů z brněnského ateliéru Tišnovka pod vedením Miloše Klementa. Čekat nás budou také ikonické části budovy, jako je elegantní schodiště nebo terasa s unikátním výhledem na Brno.

Kulatý stůl: Brněnské stavební předpisy

Kulatý stůl: Brněnské stavební předpisy

30.5.2023

Základní principy, cíle a témata Brněnských stavebních předpisů? Pro odbornou veřejnost připravujeme na 14. června setkání u kulatého stolu, jehož součástí bude také prostor pro diskusi a podněty.

Nový impulz pro hospodaření s dešťovou vodou v Brně, zastupitelé schválili finance na přípravu konkrétních projektů

Nový impulz pro hospodaření s dešťovou vodou v Brně, zastupitelé schválili finance na přípravu konkrétních projektů

25.5.2023

Ochrana Brňanů před přívalovými dešti, zlepšení stavu podzemních vod i mikroklimatu, ale také zvýšení odolnosti města vůči změnám klimatu. Nejen to mají přinést pilotní projekty zaměřené na hospodaření se srážkovými vodami v sedmi městských částech. Na základě již hotové studie proveditelnosti budou vypracovány projektové dokumentace pro realizaci konkrétních opatření. Brněnští zastupitelé na to odsouhlasili zajištění potřebných financí z rozpočtu města. Nositelem projektu je Kancelář architekta města Brna (KAM).