Revitalizace brněnské Zbrojovky byla zahájena, opravit celý areál může trvat až 15 let

Publikováno: 25.10.2017

Developer CPI už začal s prvními demoličními a úklidovými pracemi v areálu bývalé brněnské Zbrojovky. Jako první chce využít výškový objekt bývalé nářaďovny, kde budou kanceláře.

Revitalizace brněnské Zbrojovky byla zahájena, opravit celý areál může trvat až 15 let

Jen revitalizace bývalé nářaďovny vyjde na zhruba půl miliardy korun, řekl dnes ČTK Ladislav Všetečka, projektový manažer a koordinátor multifunkčního projektu Nová Zbrojovka Brno. Celý areál podle něj bude developer opravovat postupně. Může to trvat až 15 let.

Nové využití pro budovy Zbrojovky

V areálu brněnské Zbrojovky, kde se téměř sto let vyráběly zbraně, ale byla zde i jiná strojírenská výroba, pomalu končí nájemníci. Majitel, jímž je CPI, hledá využití jednotlivých budov. Řada z nich ale také půjde k zemi, včetně například bunkrů. Zatím stavebníci odstranili některé menší objekty, které už hrozily zřícením. V dalších demolicích budou pokračovat.

 

 

Vyklízí také interiér bývalé nářaďovny, což je devítipodlažní stavba poblíž židenického vlakového nádraží. Budou zde kanceláře a podle Všetečky tu najde práci kolem 3000 lidí.

Objekt developer vyklízí a chce jej odhalit až na betonový skelet. Na jaře začne přestavba na novou administrativní budovu, uvedl Všetečka. Podle něj bude kancelářský objekt hotový stavebně patrně na jaře 2019, noví nájemníci by se do něj měli nastěhovat na podzim téhož roku.

Změny územního plánu a otevření vjezdů do budovy

Jeden z problémů, které musí majitele řešit, jsou otázky změn územního plánu a přístupových cest. CPI chce znovu otevřít severní vjezd u nářaďovny a také budovat silnici po bývalé železniční vlečce. Do rozsáhlého areálu bude možné dál jezdit také přes hlavní bránu.
Celkem má vzniknout asi 20 nových objektů, některé jako novostavby, jiné revitalizací těch starých. Kromě kanceláří mají v nové čtvrti být také byty, objekty pro služby, ale zůstane tu částečně i výroba. „Areál máme rozdělený na šest zón. Ne vše můžeme dělat okamžitě, potřebujeme změny územního plánu,“ uvedl Všetečka a dodal, že na jednotlivé části bude CPI vypisovat veřejné soutěže. Některé záměry se ještě mohou měnit podle vývoje trhu s nemovitostmi.

Areál je jedním z nejrozsáhlejších brněnských brownfieldů. Má více než 20 hektarů plochy a je na něm přes 100 budov různého stáří.

 Zdroj: Filip Vrána
Vložil: ČTK, 23.10.17 13:50
Zdroj úvodní fotografie: primator.brno.cz

Další články

Mandloňový sad prostupující devět bílých bloků. Odborná porota vybrala nejlepší návrh v soutěži na Poctu královně Elišce Rejčce

Mandloňový sad prostupující devět bílých bloků. Odborná porota vybrala nejlepší návrh v soutěži na Poctu královně Elišce Rejčce

4.4.2024

Bílé bloky symbolizující život i dílo královny Elišky Rejčky a s nimi propojený parčík pravidelně vysazených mandloní, to vše zasazeno do širší travnaté plochy. Takové je základní rozvržení odbornou porotou nejlépe hodnoceného návrhu od Michala Palaščaka a Heleny Lukášové, kterému byla udělena 2. cena v architektonicko-výtvarné soutěži pořádané ve spolupráci Kanceláře architekta města Brna (KAM) a Odboru kultury brněnského magistrátu. Na základě rozhodnutí odborné poroty 1. cena udělena nebyla. Výsledky soutěže včera projednala Rada města Brna na své schůzi. Veřejnost si bude moci všech 34 návrhů prohlédnout na výstavě v Urban centru na Staré radnici, a to od druhé poloviny května.

Světový den vody ve znamení připravované nové podoby svitavského nábřeží

Světový den vody ve znamení připravované nové podoby svitavského nábřeží

22.3.2024

Práce na přípravě projektové dokumentace přírodě blízkých protipovodňových opatření zahájily společnosti Dopravoprojekt Brno a HG partner. Konkrétně se jedná o úsek začínající v blízkosti mostu u ulice Křenová vedoucí až k pravobřežnímu náhonu nad jezem Edler u Maloměřického mostu. Podklady nezbytné pro povolení stavebního záměru by mělo město Brno získat v roce 2025.

Procházka: Do výtvarných ateliérů

Procházka: Do výtvarných ateliérů

Dubnová procházka za architekturou nás zavedla do nové budovy ateliérů Katedry výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě MU. Zajímavá stavba se skládá ze tří kvádrů a výškově různých pater s terasou. Místnosti jsou koncipované jako tvůrčí laboratoře s dostatečným úložných prostorem, přiznanými konstrukčními prvky a přirozeným i umělým osvětlením potřebným k výtvarné činnosti.