Svůj návrh na místě osobně okomentují i vítězní architekti z pražského ateliéru RANGHERKA 5. Výstava bude otevřena denně až do konce ledna příštího roku.
Výsledky soutěže uvede předseda odborné poroty architekt Aleš Burian a městský architekt Michal Sedláček. S vítězným návrhem už nyní pracuje město Brno, které připravuje investiční záměr. Poté bude jednat s jeho autory o zakázce na zpracování projektové dokumentace. Předpokládaná výše investičních nákladů je zhruba 300 milionů korun. Hotový komplex by mohl stávající budovy léčebny dlouhodobě nemocných nahradit nejdříve za čtyři roky.
„Na Červený kopec se sešly velmi zdařilé návrhy, tím se potvrzuje, že se nám dlouhodobě daří držet vysokou kvalitu architektonických soutěží. Celkem jich kancelář městského architekta za dva roky svého působení připravila pro město už sedm. V případě Červeného kopce se porota na vítězi shodla jednomyslně. Odborníky zaujalo především přehledné urbanistické řešení a citlivé zasazení budov do svažitého terénu,“ řekl ředitel Kanceláře architekta města Brna Michal Sedláček.
„Autoři vítězného návrhu ponechávají v areálu původní pavilon B, který navrhují zrekonstruovat a využít jako společenské a edukační centrum s kavárnou. Objekt tak zachovává v areálu původní historickou stopu,“ uvedl po vyhlášení vítězného návrhu první náměstek primátorky a člen poroty Petr Hladík. Zároveň dodal: „Nový komplex bude mít kapacitu 198 sociálně zdravotních lůžek včetně lůžek pro denní pobyt. Dále počítá se zázemím pro medicínské centrum nebo rehabilitaci.“
Vítězný ateliér RANGHERKA 5 svůj návrh postavil na myšlence areálu, který klientům nabídne co největší soukromí a zároveň pocit domácího prostředí: „Navrhli jsme tři domy, které jsme osadili měkce do současného terénu a nechali prostor pro vzrostlé stromy v parku. Tuto trojici jsme propojili vstupní halou, která je jakýmsi vnitřním náměstím areálu. Zde se odehrává vše společné pro život obyvatel areálu. Spolu s dlážděnou piazzetou tak vzniká intimní prostor s městským charakterem. Dlážděný plácek, kde je pod stromy možné sedět a klábosit.“
Provoz léčebny na Červeném kopci ukončila Nemocnice Milosrdných bratří začátkem letošního roku. I přes současné využití areálu pro služby domácího hospice, není možné budovy z 19. století i nadále udržovat a zachovat. Cihlové stavby jsou totiž ve velmi špatném stavu a většina jich půjde k zemi. Soutěž na architektonické řešení proměny bývalé léčebny na sociálně zdravotní centrum pro seniory proto v červnu letošního roku vypsalo město Brno a o čtyři měsíce později vyhlásilo výsledky. Úkolem soutěžících bylo navrhnout kompletně bezbariérový komplex s minimálně 150 lůžky.
13. 12. 2018 – 31. 1. 2019
Vstupní hala Nemocnice Milosrdných bratří
Denně od 8.00 do 18.00
Vernisáž ve středu 12. 12. v 18.00
Vstup zdarma
Analytická část Městského standardu uličních stromořadí je hotová a v současnosti probíhají práce na návrhu…
Město Brno se na základě rozhodnutí svých radních ohrazuje proti návrhu novely stavebního zákona, která…
Brno se dočká nové haly pro cyklisty a atlety! Architektonickou soutěž vyhrál ateliér OVA, který…
Zveme Vás na veřejné představení projektu protipovodňových opatření na řekách Svratce a Svitavě, a to…
Jde o významný krok pro to, aby se mohlo město udržitelně rozvíjet s ohledem na…
V prosinci 2024 schválili brněnští zastupitelé nový Územní plán města Brna, účinnosti nabude 31. ledna…