urbanisticko-architektonická jednofázová otevřená projektová soutěž o návrh
Status: Výsledky
Úkolem soutěžících bylo navrhnout podobu hlavního vstupu Ústředního hřbitova v Brně včetně přilehlých veřejných prostranství v areálu, před jeho vstupem z ulice Vídeňská a zastávek MHD. Cílem byla také rekonstrukce jedné ze správních budov na administrativní zázemí, umístění a podoba provozních budov podél ohradní zdi i obchodní plochy pro květinářství a kamenictví.
Podoba a forma navrhovaných zásahů měla být v souladu se stávajícími historickými budovami a jejich umístěním, urbanistickou koncepcí hřbitova a s ní spojenými vegetačními úpravami. Soutěžní řešení přinesla novou kvalitu prostoru hlavního vstupu do areálu i celé východní části Ústředního hřbitova. Současně do budoucna umožní zlepšení stávajícího stavu z hlediska provozu, zázemí správy hřbitova, dostupnosti služeb pro veřejnost a estetiky prostředí.
Zahájení soutěže: 14.06.2021
Odevzdání soutěžních návrhů:13.09.2021
Zasedání poroty: 14.10.2021 - 15.10.2021
prof. Ing. arch. Ján Stempel
doc. Ing. arch. Antonín Novák
Ing. Jakub Chvojka
Ing. arch. Rudolf Grimm
Ing. arch. Lukáš Pecka
Ing. Klára Zahradníčková MA
Mgr. Petr Hladík
Ing. Alena Říhová
doc. Ing. arch. Michal Sedláček
Bc. Tomáš Koláčný
RNDr. Filip Chvátal, Ph.D.
Ing. arch. Pavel Wewiora
Výsledky soutěže byly schváleny Radou města Brna na zasedání dne 27. října 2021.
Soutěžní podmínky včetně všech jejích příloh byly schváleny dne 9. 6. 2021 Radou města Brna a 14. 6. 2021 byla soutěž oficiálně zahájena.
300.000,-
Účastník: Refuel s.r.o.
Autor: Ing. arch. Zbyněk Ryška, Ing. arch. Jan Skoupý
Spolupracovník: Ing. arch. Katarína Poláková, Ing. arch. Norbert Walter, Ing. Mgr. Lucie Radilová
Návrh respektuje historickou kompozici Aloise Prastorfera. Obřadní síň Bohuslav Fuchse a Josef Poláška ponechává navržené řešení v historické podobě. Cílem návrhu je tyto architektonicky cenné principy a budovy citlivě doplnit a dovolit jim vyniknout v plné kráse. Je navržen nový zapuštěný vstupní objekt. Tím se otevře pohled na kompozici historického vstupu a obřadní síně. Nový objekt zároveň vymezí před smuteční síní klidnou piazzetu nad uličním prostorem. Nové objekty pro zázemí zaměstnanců a technické zázemí hřbitova jsou navrženy po stranách, skryté za historickými budovami. Návrh se materiály – lícovými cihlami, pohledovým betonem a patinovanou ocelí odkazuje na architektonický výraz Obřadní síně, dominanty vstupního prostoru.
220.000,-
Účastník: Menšík Skrušný, spol. s r.o.
Autor: Ing. arch. David Menšík, Ing. Petr Skrušný, Ing. arch. Petr Skrušný
Spolupracovník: Zuzana Bubeníková, Ing. arch. Pavel Hodek, Ing. arch. Magdaléna Buzová
Alfa a omega. Začátek a konec. Dva objekty jako brána největšího brněnského hřbitova. Dva objekty, které netvoří bariéru, ale vytváří prostor. Objekty, které pozůstalé důstojně přivádí na místo posledního odpočinku, propojují veřejný prostor s hřbitovem, koncentrují potřebnou vybavenost do jednoho objemu, oddělují vedení hřbitova od návštěvníků a přitom dávají možnost vyniknout původní obřadní síni. Brána s monumentalitou, která má svou lehkost a vertikalitou, která má svou symboliku.
150.000,-
Účastník: F POINT z.s., Ing. Jan Javůrek
Autor: Ondřej Fiedler, Max Fleischmann, Ing. arch. Pavel Buryška, Ing. Jan Javůrek
Spolupracovník:
Přestože hřbitov je úzce spjatý s městem, je vždy obehnán hranicí. Podobně jako kostel či radnice si i hřbitov šlechtí svou posvátnost a důležitost. Přesto se od tradičních ikon města liší svým rozsahem a funkcí. Spíše než chrámem zasvěceném té či oné autoritě, jedná se o celý chrámový okrsek. Jde nám o zástavbu z komponovaný štítů, které sestavujeme do jakýchsi propylejí podél cestních os hřbitova. Nechceme pouze skládat funkce do neviditelných hal. Radši stavíme sbírku chrámků, které se tak jako stávající klasicizující objekty postupně odkrývají a zahalují mezi stromy. Těžké štíty se pak pravidelně střídají s otevřenými dvory. Dláždění obklopující obřadní síň protahujeme až k hranám silnice. Vzniká tak jednotná plocha, která je postupně přehrazována sérií rovnoběžných zastavení a překážek. Nástupní ostrůvky, projíždějící tramvaje, ohradní zdi s fragmenty pavilonků integrující toalety, kamenictví, květinářství a kavárnu. Nakonec monumentální stupně vhlíží k obřadní síni.