Architekt Luboš Františák: K náměstí Míru mám osobní vztah

Publikováno: 22.6.2021

Náměstí lemované špalíry stromů, kolonádou podél parku Kraví hora i novým polyfunkčním domem v přízemí s obchody, službami a volnočasovým centrem. Tak by se mělo podle vítězů otevřené urbanisticko-architektonické soutěže proměnit náměstí Míru a bývalý vojenský areál v ulici Lerchova. Odborná porota vybrala na konci dubna z osmi návrhů řešení týmu brněnského architekta Luboše Františáka. Do soutěže pořádané kanceláří městského architekta se zapojil s tím, že má k místu osobní vztah. Návrhu se s kolegy věnovali intenzivně celé čtyři měsíce, které měli účastníci na jejich vypracování.

Architekt Luboš Františák: K náměstí Míru mám osobní vztah

KAM: Na první pohled zaujme vaše řešení tramvajové smyčky, kterou vedete po obvodu náměstí. Proč jste se rozhodli pro jinou variantu, než byla doporučena v zadání?

Luboš Františák: Hlavní motivací byla změna stávajícího neutěšeného stavu, kterou doporučená varianta nabízela jen částečně, zůstalo by například dvojí přecházení přes komunikaci cestou do školy, zároveň by prostor smyčky neumožnil jiné využití. Po prověření všech variant se ukázalo, že nejvhodnějším a nejbezpečnějším řešením je citlivě a chytře začlenit tramvajovou dopravu do nově vzniklého náměstí s parkem. Navrhovaný výstup a nástup tramvaje zohledňuje potřeby stávajících i nově vzniklých služeb, stejně jako studentů a místních obyvatel. Řešení odráží současné trendy moderně pojatého urbanistického prostoru. Potěšilo mě, že to odborníci ocenili.

Porota ocenila i velkoryse pojatý prostor náměstí, jak jste o celém území uvažovali?

Celý veřejný prostor jsme si rozvrhli v gradaci – louka, park, náměstí, blok s nádvořím, zelené intenzivní střechy a komunitní zahrada. Harmonie odlišných prostorů nabízí široké spektrum možností volby. Volná pobytová louka, organicky komponovaný park v kontrastu s přísněji organizovaným náměstím, kde aleje stromů v pravidelném rastru přecházejí do sloupořadí kolonád a podloubí, které navádí do vnitrobloku a komunitní zahrady.

Nedílnou součástí náměstí je zeleň, jak s ní pracujete?

Je důležité říci, že navrhujeme více ploch zeleně oproti stávajícímu stavu náměstí. Řešené území má celkem 2,23 hektarů. Z toho na ploše 1,08 hektarů je navrženo 65 stromů, květinové zahrady, plochy trávníků i intenzivní zelené střechy. Z toho je patrný náš záměr, polovina navržených ploch je určena pro vegetaci, vedlejším efektem je zadržování dešťových vod.

Na náměstí vyroste nově polyfunkční dům, plánujete další úpravy?

Studie v tomto měřítku je zatím propracované schéma, ze kterého se bude polyfunkční dům teprve rodit a zpřesňovat v podrobnější dokumentaci. Na výstavě v Urban centru je teď možné si kromě projektu dobře prohlédnout také fyzický model a porovnat náš návrh s ostatními. Připravujeme také prezentaci pro veřejnost.

V přízemí polyfunkčního domu bude komunitní centrum a zahrada, jak budou vypadat?

Koncept je poměrně velkorysý, komunitní zahrada je navržena na ploše více než 1 090 m². Tvarově i prostorově rozmanitý pozemek nabízí možnosti využití pro sportovní i rekreační aktivity, konkrétně pro volnou piknikovou zahradu, lezeckou stěnu pro malé i větší děti, květinovou zahradu a altán sloužící i jako pódium nebo zázemí. Součástí komunitní zahrady je také portál – zastřešený prostor před family pointem, a komunitní atrium pod stromy před víceúčelovým sálem.

Co považujete za hlavní kvality vašeho návrhu?

Především je to silná a srozumitelná kompozice v harmonii s dopravním řešením. Dobře čitelná organizace prostoru náměstí, jednota polyfunkčního domu s podloubím, kostelem a kolonádou. Potom jednoznačně princip řešení smyčky tramvaje a úprava křižovatky u kostela. Dobrý koncept je základ, ze kterého budeme vycházet a pokračovat v dalších fázích kvalitním designem.

Všech osm soutěžních návrhů včetně vítězného řešení a fyzického modelu náměstí představí veřejnosti výstava v brněnském Urban centru vedle Staré radnice, vstup z ulice Mečová 5. Otevřena je od 24. června do 30. července, každý všední den od 10 do 18 hodin. Vstup je zdarma.

Více najdete na kambrno.cz/namestimiru

Další články

Výstava: DLAŽBA BRNO! VSTUPTE

Výstava: DLAŽBA BRNO! VSTUPTE

13.3.2024

Kolik různých druhů dlažby vidíte při vašich procházkách centrem města? Na které byste už do budoucna narazit neměli? A jaké nové možnosti naopak nabízí povrchy zmírňující horko v ulicích nebo propouštějící vodu k zasakování?

Brněnské stavební předpisy zaručí kvalitní rozvoj města

Brněnské stavební předpisy zaručí kvalitní rozvoj města

21.2.2024

Rada města Brna dnes dostala k projednání koncept Brněnských stavebních předpisů (BSP). Nabýt účinnosti by měly k 1. červenci tohoto roku, tedy shodně s novelou nového stavebního zákona, kdy nahradí novou celostátní vyhlášku. Od tohoto data se stanou závaznými pro všechny stavebníky, projektanty i úřady zapojené do povolovacího procesu. Zpracování dokumentu zajistila Kancelář architekta města Brna (KAM) ve spolupráci s Odborem investičním Magistrátu města Brna.

Město Brno zveřejní návrh nového územního plánu, čeká ho společné jednání s ministerstvy nebo Jihomoravským krajem

Město Brno zveřejní návrh nového územního plánu, čeká ho společné jednání s ministerstvy nebo Jihomoravským krajem

14.2.2024

Už 20. února bude možné si prohlédnout návrh nového Územního plánu města Brna. Na základě pokynů od Zastupitelstva města Brna z června 2022, zákonných požadavků a aktuálních změn na území města došlo k dopracování tohoto dokumentu. Nejdříve poputuje do takzvaného společného jednání, kdy se k jeho podobě budou moci vyjádřit dotčené orgány, jako jsou ministerstva, odbory brněnského magistrátu nebo Krajský úřad Jihomoravského kraje. Následovat bude veřejné projednání, které je plánováno na letní měsíce tohoto roku.