Vyhlášeno! Odstartovala urbanisticko-architektonická jednofázová otevřená projektová soutěž o návrh „Hlavní vstup Ústředního hřbitova v Brně“. Jejím organizátorem je právě naše kancelář. Soutěžní návrhy mohou architekti odevzdávat do 13. září, o vítězi rozhodne odborná porota na podzim. Všechny návrhy následně představíme na výstavě.
Zadání soutěže i její podmínky schválila minulou středu Rada města Brna. Cílem je získat návrh nové podoby vchodu na brněnský Ústřední hřbitov včetně přilehlého veřejného prostranství i zastávek MHD. Soutěžící se zaměří také na modernizaci technického administrativního zázemí a rozšíření služeb pro návštěvníky. Součástí bude návrh výstavby provozních budov podél ohradní zdi a objektů květinářství nebo kamenictví.
Brněnský Ústřední hřbitov vznikl v roce 1883 podle projektu architekta Aloise Prastorfera a kromě obřadní síně od Bohuslava Fuchse a krematoria od Ernsta Wiesnera obsahuje celou řadu mimořádně hodnotných plastik a náhrobků. I proto musí soutěžící zvolit takovou podobu a formu zásahů do východní části areálu, která bude v souladu se stávajícími historickými budovami a jejich umístěním, s urbanistickou koncepcí hřbitova a s ní spojenými vegetačními úpravami.
Soutěžní návrhy je možné v listinné a digitální podobě odevzdávat do 13. září 2021 do 15.00 hodin. Termín zasedání poroty k hodnocení je předběžně stanoven na 23.–24. září. Zadavatel, tedy statutární město Brno, je při výběru návrhu vázán stanoviskem poroty a dle vyhlášených podmínek by měl rozhodnutí o výběru přijmout do 90 dnů od vydání jejího stanoviska.
Kancelář architekta města Brna dostala za úkol zpracovat dokumentaci Jednotlivých změn ÚPmB (tzv. „Skupina B.I“), která zahrnuje 150 samostatných změn platného Územního plánu města Brna. Dokumentace byla předána pořizovateli – Odboru územního plánování a rozvoje Magistrátu města Brna. Zveřejněna je od 6. prosince 2023 do 15. ledna 2024. Veřejné projednání proběhne 8. ledna 2024.
Cílem soutěže je nalézt nejlepší návrh uměleckého díla k poctě královny Elišky Rejčky i s odkazem na její osobnost a působení v Brně. Součástí by mělo být také architektonicko-krajinářské řešení přilehlé plochy, která by s uměleckým dílem měla tvořit harmonický celek.
Kancelář architekta města Brna se aktivně zúčastnila Světového silničního kongresu, který se po padesáti letech opět konal v Praze. Článek přijatý do sborníku konference se týkal otázky, zda je pro zlepšení dopravy lepší stavět uvnitř měst, nebo na předměstí. Stáhnout a přečíst si můžete také kompletní českou verzi textu.