Bílý dům: Bourat, či nebourat? Oč tu běží?

Publikováno: 8.7.2020

V souvislosti s tématem budoucnosti Bílého domu v Brně chceme uvést na pravou míru, že úkolem KAM není posuzovat architektonickou kvalitu ani historickou hodnotu konkrétních staveb ve městě, stejně tak ani jejich technický stav nebo ekonomickou stránku. Nemáme kulatá razítka, nejsme úředníci města a stavebních úřadů, památkáři ani historici architektury. Stejně jako pražský Institut plánování a rozvoje jsme odborná koncepční kancelář města.

Bílý dům: Bourat, či nebourat? Oč tu běží?

Naší prací je posuzovat město z pohledu urbanismu a veřejných prostranství. Stejně jako pražský IPR neposuzoval hodnotu budovy Transgasu v Praze, nebudeme ani my posuzovat architektonickou a památkovou hodnotu Bílého domu. Není to naše role, a neděláme to ani v případě jiných staveb.

Často se v diskuzích o budoucnosti Bílého domu zmiňuje naše vyjádření pro Majetkový odbor. Ano, můžeme se vyjadřovat k záměrům města z hlediska urbanismu a jejich vztahu k bezprostřednímu okolí. KAM souhlasila se záměrem města „prověřit možnosti prodeje v širším rozsahu, pro případ, že by nový případný vlastník měl záměr stavbu odstranit a postavit novou, která by urbanisticky dotvořila nároží ulic Marešova a Veveří“.

To znamená prověřit, zdali by bylo nutné prodat i další parcely/pozemky, které k Bílému domu přiléhají. Toť vše. Naše vyjádření neposuzovalo samotnou hodnotu stavby nebo jestli má zůstat zachována. To je podle nás předmětem další diskuze. Žádné další vyjádření KAM nevydala ani neposkytla.

Kdo to tedy posuzuje?

Památkovou ochranu staveb posuzuje ze zákona Ministerstvo kultury ČR, Národní památkový ústav a Odbor památkové péče města Brna, ti všichni mají potřebnou odbornost a pravomoce. Chápeme snahy odborné i laické veřejnosti o zachování Bílého domu i jiných brněnských staveb, měli by ovšem svou energii soustředit na tyto instituce, nikoliv na Kancelář architekta města.

Další články

Kulatý stůl: Brněnské stavební předpisy

Kulatý stůl: Brněnské stavební předpisy

30.5.2023

Základní principy, cíle a témata Brněnských stavebních předpisů? Pro odbornou veřejnost připravujeme na 14. června setkání u kulatého stolu, jehož součástí bude také prostor pro diskusi a podněty.

Nový impulz pro hospodaření s dešťovou vodou v Brně, zastupitelé schválili finance na přípravu konkrétních projektů

Nový impulz pro hospodaření s dešťovou vodou v Brně, zastupitelé schválili finance na přípravu konkrétních projektů

25.5.2023

Ochrana Brňanů před přívalovými dešti, zlepšení stavu podzemních vod i mikroklimatu, ale také zvýšení odolnosti města vůči změnám klimatu. Nejen to mají přinést pilotní projekty zaměřené na hospodaření se srážkovými vodami v sedmi městských částech. Na základě již hotové studie proveditelnosti budou vypracovány projektové dokumentace pro realizaci konkrétních opatření. Brněnští zastupitelé na to odsouhlasili zajištění potřebných financí z rozpočtu města. Nositelem projektu je Kancelář architekta města Brna (KAM).

Příprava nového územního plánu pokračuje, tentokrát ve spolupráci s městskými částmi

Příprava nového územního plánu pokračuje, tentokrát ve spolupráci s městskými částmi

24.5.2023

Na základě pokynů od Zastupitelstva města Brna z června 2022 aktuálně dochází k opakovanému procházení připomínek městských částí. Diskutovány jsou také další aktuální informace z předmětných území. V tuto chvíli proběhlo jednání se sedmi z nich, dalších 22 je naplánováno.