V souvislosti s tématem budoucnosti Bílého domu v Brně chceme uvést na pravou míru, že úkolem KAM není posuzovat architektonickou kvalitu ani historickou hodnotu konkrétních staveb ve městě, stejně tak ani jejich technický stav nebo ekonomickou stránku. Nemáme kulatá razítka, nejsme úředníci města a stavebních úřadů, památkáři ani historici architektury. Stejně jako pražský Institut plánování a rozvoje jsme odborná koncepční kancelář města.
Naší prací je posuzovat město z pohledu urbanismu a veřejných prostranství. Stejně jako pražský IPR neposuzoval hodnotu budovy Transgasu v Praze, nebudeme ani my posuzovat architektonickou a památkovou hodnotu Bílého domu. Není to naše role, a neděláme to ani v případě jiných staveb.
Často se v diskuzích o budoucnosti Bílého domu zmiňuje naše vyjádření pro Majetkový odbor. Ano, můžeme se vyjadřovat k záměrům města z hlediska urbanismu a jejich vztahu k bezprostřednímu okolí. KAM souhlasila se záměrem města „prověřit možnosti prodeje v širším rozsahu, pro případ, že by nový případný vlastník měl záměr stavbu odstranit a postavit novou, která by urbanisticky dotvořila nároží ulic Marešova a Veveří“.
To znamená prověřit, zdali by bylo nutné prodat i další parcely/pozemky, které k Bílému domu přiléhají. Toť vše. Naše vyjádření neposuzovalo samotnou hodnotu stavby nebo jestli má zůstat zachována. To je podle nás předmětem další diskuze. Žádné další vyjádření KAM nevydala ani neposkytla.
Památkovou ochranu staveb posuzuje ze zákona Ministerstvo kultury ČR, Národní památkový ústav a Odbor památkové péče města Brna, ti všichni mají potřebnou odbornost a pravomoce. Chápeme snahy odborné i laické veřejnosti o zachování Bílého domu i jiných brněnských staveb, měli by ovšem svou energii soustředit na tyto instituce, nikoliv na Kancelář architekta města.
Kancelář architekta města Brna dostala za úkol zpracovat dokumentaci Jednotlivých změn ÚPmB (tzv. „Skupina B.I“), která zahrnuje 150 samostatných změn platného Územního plánu města Brna. Dokumentace byla předána pořizovateli – Odboru územního plánování a rozvoje Magistrátu města Brna. Zveřejněna je od 6. prosince 2023 do 15. ledna 2024. Veřejné projednání proběhne 8. ledna 2024.
Cílem soutěže je nalézt nejlepší návrh uměleckého díla k poctě královny Elišky Rejčky i s odkazem na její osobnost a působení v Brně. Součástí by mělo být také architektonicko-krajinářské řešení přilehlé plochy, která by s uměleckým dílem měla tvořit harmonický celek.
Kancelář architekta města Brna se aktivně zúčastnila Světového silničního kongresu, který se po padesáti letech opět konal v Praze. Článek přijatý do sborníku konference se týkal otázky, zda je pro zlepšení dopravy lepší stavět uvnitř měst, nebo na předměstí. Stáhnout a přečíst si můžete také kompletní českou verzi textu.