Naší prací je posuzovat město z pohledu urbanismu a veřejných prostranství. Stejně jako pražský IPR neposuzoval hodnotu budovy Transgasu v Praze, nebudeme ani my posuzovat architektonickou a památkovou hodnotu Bílého domu. Není to naše role, a neděláme to ani v případě jiných staveb.
Často se v diskuzích o budoucnosti Bílého domu zmiňuje naše vyjádření pro Majetkový odbor. Ano, můžeme se vyjadřovat k záměrům města z hlediska urbanismu a jejich vztahu k bezprostřednímu okolí. KAM souhlasila se záměrem města „prověřit možnosti prodeje v širším rozsahu, pro případ, že by nový případný vlastník měl záměr stavbu odstranit a postavit novou, která by urbanisticky dotvořila nároží ulic Marešova a Veveří“.
To znamená prověřit, zdali by bylo nutné prodat i další parcely/pozemky, které k Bílému domu přiléhají. Toť vše. Naše vyjádření neposuzovalo samotnou hodnotu stavby nebo jestli má zůstat zachována. To je podle nás předmětem další diskuze. Žádné další vyjádření KAM nevydala ani neposkytla.
Památkovou ochranu staveb posuzuje ze zákona Ministerstvo kultury ČR, Národní památkový ústav a Odbor památkové péče města Brna, ti všichni mají potřebnou odbornost a pravomoce. Chápeme snahy odborné i laické veřejnosti o zachování Bílého domu i jiných brněnských staveb, měli by ovšem svou energii soustředit na tyto instituce, nikoliv na Kancelář architekta města.
Brněnští zastupitelé dnes svou většinou schválili nový Územní plán města Brna. Po více než dvou…
Pátá územní studie vypracovaná Kanceláří města Brna byla schválena, zaměřená je na lokalitu Technologický park.…
Klíčový strategický dokument určující směřování rozvoje města – nový Územní plán města Brna (NÚP) –…
Prostor před obchodním centrem na ulici Petra Křivky by se konečně mohl stát skutečným srdcem…
Procházkou nás provedl architekt Jan Machát z VISUALOVE, který je spoluautor multimediální expozice, interaktivních instalací…