Chránit Brňany před povodněmi pomohou nová protipovodňová opatření na řece Svratce. Starost o jejich projektovou přípravu převzala na podzimu letošního roku Kancelář architekta města Brna ve snaze přípravy urychlit. To se zatím daří. Po týdnech usilovné práce dokončila KAM přípravu zadávací dokumentace pro výběr zhotovitele. Výběrové řízení bude vypsáno počátkem příštího roku.
Nejde jen o ochranu před povodněmi. Návrh počítá s revitalizací tříkilometrového úseku okolí Svratky od koupaliště Riviéra podél Poříčí až po ulici Uhelná. To vše za využití přírodě blízkých opatření. Nové ostrůvky a tůně na Svratce doplní mola. Břehy oživí zeleň. Pro pěší i cyklisty přibude zhruba pět kilometrů pěšin a bezmála tři kilometry cyklostezek. Všední pohled na ulici Poříčí promění nová kolonáda a počítá se i s lavičkami. Především však přibudou zemní hráze, zrekonstruují se nábřežní zdi a rozvolní se koryto řeky. Navíc se díky protipovodňovým opatřením uvolní v daném úseku území pro další rozvoj, jehož využití dosud limitovala záplavová zóna Svratky.
Vizualizace zpracované sdružením Svratka (A PLUS, ŠINDLAR, Václav Čermák, Miroslav Korbička, Miloš Trenz)
Architektonické řešení projektu je zpracováno na základě vítězného návrhu mezinárodní architektonicko-krajinářské soutěže týmem uznávaného architekta Ivana Rullera (2017). Již bylo vydáno územní rozhodnutí a část potřebných stavebních povolení. Ve středu 2. prosince 2020 Rada města Brna schválila zahájení zadávacího řízení pro výběr zhotovitele na stavební práce „Nábřeží řeky Svratky – Realizace protipovodňových opatření města Brna – etapy VII a VIII“.
Vizualizace zpracované sdružením Svratka (A PLUS, ŠINDLAR, Václav Čermák, Miroslav Korbička, Miloš Trenz)
Stavební práce by měly podle harmonogramu trvat od dubna 2021 do října 2023 a budou se týkat obou břehů Svratky. Významnou součástí projektu je i rekonstrukce vodovodu a zajištění protipovodňové ochrany kanalizace a přeložek inženýrských sítí. Celkem by tato zakázka měla stát 1,255 miliardy korun, mohla by ale získat dotaci ve výši 95 % ze způsobilých výdajů, tedy 940 milionů korun. Město Brno by se na ní mělo podílet přibližně 315 miliony. Žádost o dotaci míří na 144. výzvu Ministerstva životního prostředí, která je otevřena do 11. ledna 2021.
Vizualizace zpracované sdružením Svratka (A PLUS, ŠINDLAR, Václav Čermák, Miroslav Korbička, Miloš Trenz)
Na tvorbě zadávací dokumentace a smlouvy se vedle KAM podílí také Odbor investiční Magistrátu města Brna, Brněnské komunikace a společnost MT Legal. Realizaci projektu zajistí Odbor investiční MMB, technický dozor investora budou vykonávat Brněnské komunikace a Brněnské vodárny a kanalizace.
Vizualizace zpracované sdružením Svratka (A PLUS, ŠINDLAR, Václav Čermák, Miroslav Korbička, Miloš Trenz)
Kancelář architekta města Brna dostala za úkol zpracovat dokumentaci Jednotlivých změn ÚPmB (tzv. „Skupina B.I“), která zahrnuje 150 samostatných změn platného Územního plánu města Brna. Dokumentace byla předána pořizovateli – Odboru územního plánování a rozvoje Magistrátu města Brna. Zveřejněna je od 6. prosince 2023 do 15. ledna 2024. Veřejné projednání proběhne 8. ledna 2024.
Cílem soutěže je nalézt nejlepší návrh uměleckého díla k poctě královny Elišky Rejčky i s odkazem na její osobnost a působení v Brně. Součástí by mělo být také architektonicko-krajinářské řešení přilehlé plochy, která by s uměleckým dílem měla tvořit harmonický celek.
Kancelář architekta města Brna se aktivně zúčastnila Světového silničního kongresu, který se po padesáti letech opět konal v Praze. Článek přijatý do sborníku konference se týkal otázky, zda je pro zlepšení dopravy lepší stavět uvnitř měst, nebo na předměstí. Stáhnout a přečíst si můžete také kompletní českou verzi textu.