Co se v Brně změní v souvislosti s výsledky architektonických soutěží? Co pro stejná místa navrhovali různí architekti? O tři týdny déle mají návštěvníci Urban centra na to, aby na výstavě Sedm podob Brna budoucnosti zjistili odpovědi na tyto otázky. Během prvního měsíce se jich sem přišlo podívat téměř tisíc.
Více než sedmdesát vizualizací a další desítky fotografií přibližují Brňanům, jak se jejich okolí může změnit a z jakých různých možností vedení města volí tu nejvhodnější. Budoucnost Brna lidi očividně zajímá, nevelký prostor Urban centra navštívilo během prvních pár týdnů skoro tisíc lidí. Výstava se tak patrně zařadí na první příčku, co se týče návštěvnosti. Oproti původnímu termínu se prodlužuje zhruba o tři týdny, zhlédnout ji bude možné až do 12. dubna.
Výstava Sedm podob Brna budoucnosti pokrývá sedm architektonických a urbanistických soutěží, které za dobu své existence (tedy za cca dva roky) připravila Kancelář architekta města Brna. Soutěže se zabývaly centrem volného času Nová Bystrouška v Bystrci, Kreativním centrem v bývalé káznici, areálem výstaviště nebo Mendlovým náměstím.
Kromě nejvýše oceněných návrhů z těchto soutěží se lidé seznámí se zadáním té nejčerstvější na podobu chytré čtvrti Špitálka. Mezinárodní ideová soutěž zabývající se touto lokalitou právě probíhá. „Jak město, tak i městské části mají zájem, aby se soutěží pořádalo více, proto nyní přemýšlíme, že bychom uvnitř kanceláře vytvořili oddělení specializující se jen na architektonické soutěže,“ uvedl již dříve ředitel KAM Michal Sedláček.
Urban centrum se nachází na Mečové 5 a otevřené je každý všední den od 10 do 18 hodin s polední pauzou mezi 12. a 13. hodinou. Vstup je zdarma.
Základní principy, cíle a témata Brněnských stavebních předpisů? Pro odbornou veřejnost připravujeme na 14. června setkání u kulatého stolu, jehož součástí bude také prostor pro diskusi a podněty.
Ochrana Brňanů před přívalovými dešti, zlepšení stavu podzemních vod i mikroklimatu, ale také zvýšení odolnosti města vůči změnám klimatu. Nejen to mají přinést pilotní projekty zaměřené na hospodaření se srážkovými vodami v sedmi městských částech. Na základě již hotové studie proveditelnosti budou vypracovány projektové dokumentace pro realizaci konkrétních opatření. Brněnští zastupitelé na to odsouhlasili zajištění potřebných financí z rozpočtu města. Nositelem projektu je Kancelář architekta města Brna (KAM).
Na základě pokynů od Zastupitelstva města Brna z června 2022 aktuálně dochází k opakovanému procházení připomínek městských částí. Diskutovány jsou také další aktuální informace z předmětných území. V tuto chvíli proběhlo jednání se sedmi z nich, dalších 22 je naplánováno.