Brno zvažuje výměnu devíti bytových domů v centru za pozemky pro nový stadion

Publikováno: 1.11.2017

Majetek podnikatele Libora Procházky brání stavbě nového fotbalového stadionu Za Lužánkami. Brno nyní plánuje výměnu bytů na lukrativních adresách za jeho tenisové kurty či garáže.

Brno zvažuje výměnu devíti bytových domů v centru za pozemky pro nový stadion

Majetkoprávní spor s podnikatelem Procházkou

Nový stadion v místě starého má vzniknout za dvě miliardy pro 30 000 diváků. Město však stále nemá vyřešené všechny majetkoprávní vztahy, poslední spor se několik let táhne právě s podnikatelem Procházkou.

Ulice Česká, Zámečnická, Květinářská, Průchodní, Kapucínské náměstí, Masarykova třída. Devět honosných bytových domů na lukrativních adresách. Za ně tenisové kurty, hala, silnice a chodníky vedle chátrajícího stadionu Za Lužánkami. Rozdíl se doplatí. Tak zní návrh na důležitý obchod mezi městem a brněnským podnikatelem Liborem Procházkou.

 

Zatím chybí posudky

Jednou z nemovitostí, kterou má město směnit s firmami Libora Procházky, je třeba dům na rohu České a Solniční ulice. Podle oslovených realitních makléřů může jeho cena dosahovat skoro sto milionů korun.

VIDEO: Brno vyměnilo pozemky na stavbu stadionu ke shlédnutí zde

Radní Brna-středu, kteří je spravují, už těsnou většinou doporučili zastupitelům transakci schválit. Přitom neznali cenu ani podrobnější informace. Starosta městské části Martin Landa rozhovor odmítl. Plány na jeden z největších převodů majetku v historii Brna tak vysvětloval magistrát, který transakci navrhl.

Náměstek primátora Richard Mrázek (ANO) tvrdí, že jde o velké nedorozumění. „Došlo k nešťastné formulaci. Nejde o prodej, ale o to, zda by městská část souhlasila s odsvěřením těchto domů. Zatím nemáme žádnou dohodu s panem Procházkou, zda mu dáme peníze, nebo třeba směníme některý z domů. Může se to týkat jednoho, dvou, ale taky žádného,“ uvedl Mrázek.

 

Výměna se nelíbí opozici ani obyvatelům domů

Podnikatel Libor Procházka na otázky České televize neodpověděl. Zvažovaný obchod už kritizuje opozice.

„Očekávám, že město přijde s mysteriozní komedií, kdy domy v historickém centru města budou vydávány za naprosto nepotřebný majetek zanedbatelné hodnoty a naproti tomu firmy okolo fotbalového stadionu Za Lužánkami budou vydávány za majetky hodnoty nesmírné,“ uvedl sociálnědemokratický zastupitel Oliver Pospíšil.

Stadion za dvě miliardy korun má vzniknout v místě bývalého stadionu, kde Zbrojovka koncem 70. let vyhrála ligový titul. Od roku 2001 je však prázdný a fotbalisté Zbrojovky hrají v Králově Poli, kde je ale nízká návštěvnost.

Před dvěma lety na zchátralém stadionu Za Lužánkami uspořádal po provizorních úpravách rozlučku s kariérou brněnský fotbalista Petr Švancara. Nový stadion má mít jedno podzemní a osm nadzemních podlaží, vysoký bude asi 30 metrů.

Zdroj: Česká televize (foto+text), zpravodajství

Další články

Předali jsme dokumentaci Jednotlivých změn ÚPmB, veřejné projednání bude 8. ledna

Předali jsme dokumentaci Jednotlivých změn ÚPmB, veřejné projednání bude 8. ledna

7.12.2023

Kancelář architekta města Brna dostala za úkol zpracovat dokumentaci Jednotlivých změn ÚPmB (tzv. „Skupina B.I“), která zahrnuje 150 samostatných změn platného Územního plánu města Brna. Dokumentace byla předána pořizovateli – Odboru územního plánování a rozvoje Magistrátu města Brna. Zveřejněna je od 6. prosince 2023 do 15. ledna 2024. Veřejné projednání proběhne 8. ledna 2024.

Vyhlášeno: Architektonicko-výtvarná soutěž na dílo k poctě královny Elišky Rejčky

Vyhlášeno: Architektonicko-výtvarná soutěž na dílo k poctě královny Elišky Rejčky

6.11.2023

Cílem soutěže je nalézt nejlepší návrh uměleckého díla k poctě královny Elišky Rejčky i s odkazem na její osobnost a působení v Brně. Součástí by mělo být také architektonicko-krajinářské řešení přilehlé plochy, která by s uměleckým dílem měla tvořit harmonický celek.

Plánování města jako základ pro rozvoj udržitelné mobility

Plánování města jako základ pro rozvoj udržitelné mobility

1.11.2023

Kancelář architekta města Brna se aktivně zúčastnila Světového silničního kongresu, který se po padesáti letech opět konal v Praze. Článek přijatý do sborníku konference se týkal otázky, zda je pro zlepšení dopravy lepší stavět uvnitř měst, nebo na předměstí. Stáhnout a přečíst si můžete také kompletní českou verzi textu.