ARCHTEAM ÚSTAV MODERNÍ ARCHITEKTURY ve spolupráci s METODICKÝM CENTREM MODERNÍ ARCHITEKTURY NPÚ v Brně pořádají cyklus přednášek architektů nejen pro architekty.
Organizátorem těchto výjimečných setkání s protagonisty současné architektury je ARCHTEAM – Ústav moderní architektury.
místo: Centrum obnovy památek architektury, Preslova 53, areál vily Stiassni, Brno
kdy: vždy ve čtvrtek od 14. 3. do 11. 4. 2019 v 17 hodin
Vstupné dobrovolné. Občerstvení zajištěno.
Parkování v areálu / vjezd z ulice Marie Pujmanové
Tolejbus 38 / zastávka Marie Pujmanové
Více informací najdete na facebooku a webu.
14. 3. CHYBIK + KRISTOF ARCHITECTS (BRNO)
přednáška na téma: Generace mileniálů v architektuře
Ing. arch. Ondřej Chybík, MAS ETH (*1985, Brno, CZ)
Po studiích na Fakultě architektury VUT v Brně a rakouském Grazu absolvoval postgraduální studium urbanismu na ETH Curych ve Švýcarsku. Působil ve vídeňském ateliéru PPAG.
Ing. arch. Michal Krištof (*1986, Kláštor pod Znievom, SK)
Studoval architekturu a urbanismus na Fakultě architektury v Brně a v Sint-Lucas v Gentu. Je také držitelem ceny rektora na VUT v Brně. Po ukončení studia pracoval v Bjarke Ingels Group – BIG v Kodani na několika projektech po celém světě.
Roku 2010 společně založili v Brně ateliér, který sklízí úspěchy jak na domácí, tak zahraniční scéně. Podle jejich návrhu se realizoval český modulární pavilon na světové výstavě v Miláně EXPO 2015, za nějž obdrželi bronzovou medaili v kategorii architektura. V roce 2017 získali národní cenu za architekturu Grand Prix Architektů za realizaci showroomu společnosti MY DVA s ikonickou fasádou z černých plastových židlí.
Umísťují se na předních příčkách architektonických soutěží. Nejen jejich práce, ale i jejich sympatické tváře, jsou publikovány v mnoha odborných a lifestylových médiích, byli zařazeni do výběru 30 pod 30 časopisu Forbes.
https://www.facebook.com/Chybik.Kristof/
21. 3. ADAM GEBRIAN (PRAHA)
přednáška na téma: Všechno je rekonstrukce
Ing. arch. MAarch Adam Gebrian (*1979, Boskovice, CZ).
V roce 2006 absolvoval Fakultu umění a architektury Technické univerzity v Liberci, postgraduálně studoval na Southern California Institute of Architecture (SCI-Arc) v Los Angeles, které ukončil v roce 2008.
Architekt, teoretik, propagátor, kritik architektury a její fanoušek, jak sám o sobě tvrdí. Namísto vlastního navrhování staveb se vědomě rozhodl pro propagaci architektury a za tuto „neúnavnou publikační a diskuzní aktivitu ve veřejném prostoru směřující ke zvyšování povědomí o architektonické kultuře“ získal v roce 2015 titul „Architekt roku“.
Od roku 2009 je moderátorem vlastního pořadu Bourání na Radiu Wave. Psal týdenní seriál o architektuře pro Lidové noviny a pro Respekt, poté pro Hospodářské noviny. Na internetové televizi Stream.cz uváděl svůj pořad Gebrian versus. Od léta 2018 spolupracuje s novou internetovou televizí MALL.TV, na které uvádí dva pořady o architektuře Překvapivé stavby a Gebrian: PLUS/MINUS.
Je jedním ze zakladatelů nově vytvořeného Centra architektury a městského plánování (CAMP) v Praze.
Byl pedagogem na Fakultě umění a architektury TUL, vyučuje na soukromé škole architektury Prague Institute spadající pod North Carolina State University.
https://www.facebook.com/gebrian
28. 3. KAMIL MRVA ARCHITECTS (BESKYDY)
přednáška na téma: Rekonstrukce: Vyprávění historie současným jazykem
Realizace a projekty ateliéru Kamil Mrva Architects, které se vyznačují proměnou místa určující děj
Doc. Ing. arch. Kamil Mrva, Ph.D. (*1974, Nový Jičín, CZ)
Po absolvování brněnské Fakulty architektury na VUT a praxi v pražském ateliéru Gama pod vedením Karla Pragera se vydal na studijní cestu do Severní Ameriky, kde studoval především stavby F. L. Wrighta. Po návratu založil vlastní architektonický ateliér v Kopřivnici.
Následovala práce na několika rodinných domech, které se staly ikonami propojením soudobého architektonického tvarosloví s tradičními materiály a krajinným rázem beskydského regionu. Architekt si svými stavbami získal celorepublikové renomé a v posledních letech už není jeho práce spjata výlučně s beskydským regionem.
Kamil Mrva má za sebou řadu samostatných výstav a publikací, vyučuje studenty architektur, organizuje workshopy a letní školy architektury. Jeho práce je často publikována v českých i zahraničních médiích, v loňském roce získal nejvyšší cenu Grand Prix Stavby Moravskoslezského kraje a ocenění TOP 8 České ceny za architekturu 2018 za výstupní stanici lanovky na Pustevnách.
https://www.facebook.com/kamilmrva/
4. 4. GUTGUT (BRATISLAVA)
přednáška na téma: Ad hoc
Ing. arch. Štefan Polakovič (*1963, Bratislava)
Slovenský architekt, urbanista, současnosti působí také na Fakultě architektury STU v Bratislavě jako pedagog ústavu architektury občanských staveb. S návrhem funkční a typologicky vrstvené obytné struktury se stal laureátem ceny Europan 5 (New housing landscapes, travel and proximity). Je aktivní ve veřejné sféře jako spoluorganizátor festivalu DAAD (Dny architektury a designu) v Bratislavě.
Ing. arch. Lukáš Kordík (*1979, Bratislava)
Slovenský architekt, urbanista. Absolvoval studium na Fakultě architektury STU v Bratislavě a EA Lyon. Působil jako asistent na Katedře architektonické tvorby VŠVU a jako hostující pedagog na FA STU v Bratislavě. Rámci práce na projektech se věnuje tématu posouvání hranice soukromého a veřejného prostoru v různých meřítkách a typologiích.
GutGut je inovativní slovenský ateliér, který je věnuje tvorbě od malých intervencí přes navrhování budov až po územní plánování. Jeho významné realizace jako bytový dům na Dunajské ulici v Bratislavě, rekonstrukce panelového domu v Rimavskej Sobote, chaty u Seneckých jezer nebo konverze industriálního objektu Mlynica v Bratislavě se opírají o mezinárodní zkušenost a zároveň reagují na lokální kontext a historii. Byl vícekrát nominovaný a je také laurátem cen ARCH a CE-ZA-AR. Začátkem roku 2019 byl jeho projekt Mlynica vybrán do finálové čtyřicítky EU prize for Contemporary Architectura – Mies van der Rohe Award.
https://www.facebook.com/gutgut.sk/
11. 4. ALEŠ NAVRÁTIL / ZDENĚK MAKOVSKÝ / VLADIMÍR ŠLAPETA (BRNO, PRAHA)
debata na téma: Umění v architektuře
Doc. Ing. arch. Aleš Navrátil, Ph.D. (* 1946, Brno)
Vystudoval Fakultu architektury Vysokého učení technického v Brně. Doménou jeho zájmu je výtvarné umění, především grafika, malba, také keramika a sochařství. Jeho tvorba je figurální, inspirovaná tvorbou barokní a klasicistní. Figura je však základem, z něhož jsou odvozovány další abstraktní struktury. Autor se vrací k motivům prostupujícím staletími, jako jsou biblické náměty, bitvy, inspiruje se literaturou. Vyučoval kresbu na Ústavu zobrazování FA VUT v Brně, je členem Unie výtvarných umělců ČR.
Doc. Ing. arch. Zdeněk Makovský (* 1946, Brno)
Architekt, sochař, fotograf vystudoval Fakultu architektury v Brně, kde také dlouhá léta působil jako pedagog a vedoucí Ústavu zobrazování. V roce 2003 společně se synem založil projekční a realizační ateliér MAKOVSKÝ & PARTNEŘI. Mimo architektury se věnuje výtvarnému umění a to především grafice, plastice a sochařství. Hlavními motivy jeho tvorby jsou portréty významných osobností. Jeho figurální dílo bylo prezentováno na mnoha výstavách, v brněnském veřejném prostoru je instalováno několik jeho plastik.
Prof. Ing. arch. Vladimír Šlapeta, DrSc. (* 1947, Olomouc)
Po dokončení studia architektury na ČVUT v Praze pracoval jako architekt v Ostravě. V letech 1973–1991 byl vedoucí oddělení architektury Národního technického muzea v Praze, hostoval na univerzitách ve Vídni a v Berlíně. V období 1991-1997 byl děkanem Fakulty architektury ČVUT a pak do roku 2000 prorektorem ČVUT. V roce 2003 byl opět zvolen děkanem Fakulty architektury ČVUT. V období 2006-2010 byl děkanem Fakulty architektury VUT v Brně, kde doposud přednáší. Působí jako významný historik architektury se zaměřením zejména na meziválečné období. Je autorem řady publikací o moderní architektuře a urbanismu 20. století.
Tyto architekty spojuje dlouholetá práce se studenty na FA VUT v Brně, kde měli možnost mimo výuku diskutovat na různá architektonická a umělecká témata. Jejich odborné znalosti v této oblasti nemají konkurenci a jejich debaty nemají hranice.
Přijměte naše srdečné pozvání na výstavu věnovanou současné brněnské architektuře. Výstava se koná v GALERII!…
Zveme Vás na veřejné představení projektu „Realizace protipovodňových opatření města Brna – etapy XXI, XXII“,…
Brněnští zastupitelé dnes svou většinou schválili nový Územní plán města Brna. Po více než dvou…
Pátá územní studie vypracovaná Kanceláří města Brna byla schválena, zaměřená je na lokalitu Technologický park.…
Klíčový strategický dokument určující směřování rozvoje města – nový Územní plán města Brna (NÚP) –…
Prostor před obchodním centrem na ulici Petra Křivky by se konečně mohl stát skutečným srdcem…