Centrum na Červeném kopci navrhnou architekti z ateliéru RANGHERKA 5

Publikováno: 2.10.2018 | SOUTĚŽE

Téměř dvě stě lůžek pro seniory nabídne nový sociálně zdravotní komplex na Červeném kopci v Brně. Vznikne podle návrhu pražského ateliéru RANGHERKA 5. Rozhodla o tom odborná porota v architektonické soutěži, kterou pro město připravila Kancelář architekta města Brna. V úterý 2. října výsledky schválila rada města.

Centrum na Červeném kopci navrhnou architekti z ateliéru RANGHERKA 5

Cílem architektonické soutěže bylo najít podobu nového sociálně zdravotního komplexu a jeho umístění v areálu bývalé léčebny dlouhodobě nemocných na Červeném kopci. „Léčebna ukončila svůj provoz začátkem letošního roku, až na jednu budovu jsou totiž objekty postavené v devatenáctém století ve velmi špatném stavu. Autoři vítězného návrhu ponechávají v areálu původní pavilon B, který navrhují zrekonstruovat a využít jako společenské a edukační centrum s kavárnou. Objekt tak zachovává v areálu původní historickou stopu,“ uvedl první náměstek primátora a člen poroty Petr Hladík.

1. cena – RANGHERKA 5 s.r.o.

Nový komplex bude mít kapacitu 198 sociálně zdravotních lůžek včetně lůžek pro denní pobyt. Dále počítá se zázemím pro medicínské centrum nebo rehabilitaci. Sídlit zde má i Národní dohledové centrum telemedicíny a tísňového volání.

1. cena – RANGHERKA 5 s.r.o.

Vítězný návrh představil ředitel kanceláře architekta města Michal Sedláček: „Porotu zaujalo především jednoduché urbanistické řešení bez nutnosti radikálních zásahů do okolí. Komplex tvoří tři nové domy, které jsou volně zasazeny do prostředí parku. V přízemí jsou propojeny velkou vstupní halou, která funguje zároveň jako vnitřní náměstí. Hala plynule přechází do centrální dlážděné piazzety a společně s historickým pavilonem vytváří zajímavý veřejný prostor.“

2. cena – Pelčák a partner architekti, s.r.o.

 Architektonickou užší jednofázovou soutěž o návrh vyhlásilo město v červnu letošního roku. Tři účastníky vyzvala porota, dále se přihlásilo dvanáct ateliérů, z jejichž portfolií vybrali porotci pět účastníků. Hodnocení návrhů bylo anonymní. Město nyní zpracuje investiční záměr, poté bude jednat s autory vítězného návrhu o zakázce na zpracování projektové dokumentace. Předpokládaná výše investičních nákladů projektu je zhruba 300 milionů korun.

2. cena – Pelčák a partner architekti, s.r.o.

Historie léčebny na Červeném kopci

Původní pavilony na Červeném kopci začalo město stavět v roce 1888 a sloužily jako infekční oddělení Zemské nemocnice u svaté Anny. Od roku 1964 začal areál fungovat jako léčebna dlouhodobě nemocných. V roce 2000 přešla léčebna do správy Nemocnice Milosrdných bratří. Vzhledem ke špatnému technickému stavu pavilonů, musela nemocnice ukončit provoz léčebny na začátku letošního roku. Původní zařízení mělo 73 lůžek. Všichni pacienti byli přesunuti do nového oddělení pro dlouhodobě nemocné v areálu nemocnice v Polní ulici.

2. cena – Pelčák a partner architekti, s.r.o.

Sociálně zdravotní komplex Červený kopec – výsledky

  1. cena – RANGHERKA 5 s.r.o. (ve výši 500.000,- Kč)

Autoři: Ing. arch. Jindřich Starý; Ing. arch. Michal Schwarz. Spolupracoval Ing. arch. MgA Tomáš Legner.

  1. cena – Pelčák a partner architekti, s.r.o. (ve výši 450.000,- Kč)

Autor: prof. Ing. arch. Petr Pelčák. Spolupracovali: Ing. arch. David Vahala, Bc. Jakub Czapek, Bc. Petra Fialová, Ing. Radim Staviař, Ing. Eva Wagnerová, Ing. arch. Radek Brunecký.

  1. cena – re:architekti studio s.r.o. (ve výši 350.000,- Kč)

Autoři: Ing. arch. Michal Kuzemenský, Ing. arch. David Pavlišta, MgA. Ondřej Synek, Ing. arch. Jan Vlach, Ing. arch. Jiří Žid. Spolupracovali: Ing. arch. Vojtěch Ružbatský, Ing. arch. Dušan Sabol, Ing. arch. Alžběta Widholmová, Ing. Marie Gelová.

3. cena – re:architekti studio s.r.o.

3. cena – re:architekti studio s.r.o.

 

3. cena – re:architekti studio s.r.o.

Další články

Mandloňový sad prostupující devět bílých bloků. Odborná porota vybrala nejlepší návrh v soutěži na Poctu královně Elišce Rejčce

Mandloňový sad prostupující devět bílých bloků. Odborná porota vybrala nejlepší návrh v soutěži na Poctu královně Elišce Rejčce

4.4.2024

Bílé bloky symbolizující život i dílo královny Elišky Rejčky a s nimi propojený parčík pravidelně vysazených mandloní, to vše zasazeno do širší travnaté plochy. Takové je základní rozvržení odbornou porotou nejlépe hodnoceného návrhu od Michala Palaščaka a Heleny Lukášové, kterému byla udělena 2. cena v architektonicko-výtvarné soutěži pořádané ve spolupráci Kanceláře architekta města Brna (KAM) a Odboru kultury brněnského magistrátu. Na základě rozhodnutí odborné poroty 1. cena udělena nebyla. Výsledky soutěže včera projednala Rada města Brna na své schůzi. Veřejnost si bude moci všech 34 návrhů prohlédnout na výstavě v Urban centru na Staré radnici, a to od druhé poloviny května.

Světový den vody ve znamení připravované nové podoby svitavského nábřeží

Světový den vody ve znamení připravované nové podoby svitavského nábřeží

22.3.2024

Práce na přípravě projektové dokumentace přírodě blízkých protipovodňových opatření zahájily společnosti Dopravoprojekt Brno a HG partner. Konkrétně se jedná o úsek začínající v blízkosti mostu u ulice Křenová vedoucí až k pravobřežnímu náhonu nad jezem Edler u Maloměřického mostu. Podklady nezbytné pro povolení stavebního záměru by mělo město Brno získat v roce 2025.

Procházka: Do výtvarných ateliérů

Procházka: Do výtvarných ateliérů

Dubnová procházka za architekturou nás zavedla do nové budovy ateliérů Katedry výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě MU. Zajímavá stavba se skládá ze tří kvádrů a výškově různých pater s terasou. Místnosti jsou koncipované jako tvůrčí laboratoře s dostatečným úložných prostorem, přiznanými konstrukčními prvky a přirozeným i umělým osvětlením potřebným k výtvarné činnosti.