Chceš Josefa? Lidé mohou hlasovat o umístění sochy

Publikováno: 12.7.2018

Opravy Dominikánského náměstí jsou v plném proudu. Diskutuje se také o tom, jaká socha zde dostane své čestné místo. Bude to pomník Josefa II., nebo má město pořídit jiné dílo?

Chceš Josefa? Lidé mohou hlasovat o umístění sochy

Svůj názor mohou Brňané vyjádřit až do 31. srpna v anketě na webové stránce chcesjosefa.cz.

Hlasovat mohou také osobně v informačním centru TO JE Brno v budově Domini parku v ulici Panenská. A to po předložení občanského průkazu nebo pasu.

Myšlenku umístit sousoší Josefa II. na Dominikánském náměstí iniciovala městská část Brno-střed. Vedení města Brna poté rozhodlo o tom, že vypíše anketu pro veřejnost. Aby si lidé mohli devítimetrové sousoší na náměstí lépe představit, nechali zástupci města před Novou radnici umístit maketu, která tam bude až do začátku srpna.

Stručná historie pomníku císaře Josefa II. v Brně

Socha Josefa II. byla původně součástí devítimetrového pomníku. Jeho autorem byl brněnský sochař Antonín Brenek. Dílo bylo v roce 1892 umístěno na prostranství před Německý dům na dnešní Moravské náměstí.

Pomník tvořil okrouhlý, široce založený a zdobně stupňovitý podstavec, na jehož vrcholu byla umístěna ústřední socha císaře Josefa II. v nadživotní velikosti, provedená z bronzu. Při patě podstavce seděly po obou stranách bronzové alegorické sochy Obchodu a Tolerance.

K odstranění pomníku došlo v roce 1919, při prvním výročí vzniku Československa. Byl stržen skupinkou českých legionářů. Poškozená socha panovníka byla tajně zakopána v areálu městských jatek. Sochy Obchodu a Tolerance byly řadu let v Denisových sadech. Při rekonstrukci parku byly sochy převezeny do Lužánek, kde jsou i nyní. Původní historický podstavec byl nenávratně zničen.

Jak se socha dostala do Černovic

V roce 1947 byla socha Josefa během stavebních prací znovu objevena. K nálezu přivolaný sochař Vincenc Makovský si ji odvezl na fakultu architektury v Rybářské ulici, kde tehdy působil. Po smrti Makovského roku 1967 sochu převzal akademický sochař Miloš Axman, který ji nabídl technickému muzeu. Muzeum však nabídku odmítlo a socha tak zůstala nadále na zahradě fakulty.

O zapomenuté soše se dozvěděl hlavní architekt Ústavu národního zdraví Karel Volavý, kterému se ji podařilo v rámci rekonstrukce Psychiatrické léčebny v Brně-Černovicích roku 1988 umístit do parku, kde vítá návštěvníky dodnes. Socha je nyní v majetku Ministerstva zdravotnictví ČR. Více informací o historii pomníku najdete v Internetové encyklopedii dějin Brna.

Další články

Světový den vody ve znamení připravované nové podoby svitavského nábřeží

Světový den vody ve znamení připravované nové podoby svitavského nábřeží

22.3.2024

Práce na přípravě projektové dokumentace přírodě blízkých protipovodňových opatření zahájily společnosti Dopravoprojekt Brno a HG partner. Konkrétně se jedná o úsek začínající v blízkosti mostu u ulice Křenová vedoucí až k pravobřežnímu náhonu nad jezem Edler u Maloměřického mostu. Podklady nezbytné pro povolení stavebního záměru by mělo město Brno získat v roce 2025.

Procházka: Do výtvarných ateliérů

Procházka: Do výtvarných ateliérů

Dubnová procházka za architekturou nás zavede do nové budovy ateliérů Katedry výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě MU. Zajímavá stavba se skládá ze tří kvádrů a výškově různých pater s terasou. Místnosti jsou koncipované jako tvůrčí laboratoře s dostatečným úložných prostorem, přiznanými konstrukčními prvky a přirozeným i umělým osvětlením potřebným k výtvarné činnosti.

Nový 3D model brněnských budov zjednoduší práci architektům a ukáže kontext všem

Nový 3D model brněnských budov zjednoduší práci architektům a ukáže kontext všem

19.3.2024

Přes 107 000 budov, stromy z pasportu zeleně nebo digitální model terénu. Brno má nový kompletní 3D model, který pokrývá celé území města. A nejde jen o vymodelované budovy. U každého objektu je možné si zobrazit typ střechy nebo jeho výšky. Zkusit lze pohyb světla a stínů během dne i ročních období. Pro přehlednost pak v aplikaci dostaly stěny, střechy a komíny různé barvy.