Za nápadem na oživení přednádražního prostoru, kterým od omezení provozu na hlavním nádraží proudí tisíce lidí denně, stojí Kancelář architekta města Brna (KAM). Město do projektu investuje necelé tři miliony korun. Ve středu 9. ledna záměr schválila Rada města Brna.
„Kvůli vlakové výluce přes dolní nádraží projdou denně tisíce lidí, jeho okolí je ale dlouhodobě zanedbané a řada Brňanů se tomuto prostoru raději vyhýbá. To chceme změnit. Čekárna má přinést nejen větší pohodlí pro cestující, ale zároveň lidem ukázat, že desítky let zanedbané rumiště v centru města se může změnit na zajímavý kulturní a společenský prostor,“ řekl ředitel Kanceláře architekta města Brna Michal Sedláček.
„Snažili jsme se vymyslet náplň, která bude pro město finančně a organizačně udržitelná. Vzhledem k tomu, že plochy jsou desítky let zanedbané, bude potřeba je nejprve zpevnit a vybudovat zde potřebné zázemí a sítě. Pokud bude zájem veřejnosti, budeme Čekárnu rozšiřovat o další kulturní akce,“ doplnil Sedláček. Na projektu se podílí také Brněnské komunikace, Veřejná zeleň města Brna a Turistické informační centrum. KAM zajistí projektovou přípravu kontejnerů, inženýrskou činnost nebo výběr mobiliáře.
Podobné projekty na oživení zanedbaných částí města už s úspěchem fungují například v Praze (Manifesto na Florenci), ale také v Lisabonu, Londýně nebo Sydney.
Brněnští zastupitelé dnes svou většinou schválili nový Územní plán města Brna. Po více než dvou…
Pátá územní studie vypracovaná Kanceláří města Brna byla schválena, zaměřená je na lokalitu Technologický park.…
Klíčový strategický dokument určující směřování rozvoje města – nový Územní plán města Brna (NÚP) –…
Prostor před obchodním centrem na ulici Petra Křivky by se konečně mohl stát skutečným srdcem…
Procházkou nás provedl architekt Jan Machát z VISUALOVE, který je spoluautor multimediální expozice, interaktivních instalací…