Představujeme vám šestnáct míst proměňující se části Brna tak, jak jste je asi ještě neviděli. Detailní záběry dolního nádraží, svahů pod Petrovem nebo okolí Opuštěné a mnoho dalších.
Na zhruba 140 hektarech v těsném sousedství historického centra vyroste v příštích letech zcela nová část města. Tuto takzvanou Jižní čtvrť má kromě nového hlavního nádraží proměnit i výstavba bytů, parky nebo oživené nábřeží Svratky. Aplikace se sférickými záběry, kterou teď zpřístupňujeme i veřejnosti, může z nadhledu pomoci s plánováním dalších podob oblasti.
Prohlédněte si snímky na našem webu.
Všech šestnáct míst bylo zmapováno v červnu letošního roku. S pomocí dronů létajících desítky metrů nad zemí a sférických kamer vynesených na střechy budov vznikly fotografie ve vysokém rozlišení. Výsledkem jsou místa Jižní čtvrti zachycená v celém zorném úhlu 360° horizontálně a 180° vertikálně. Virtuální prohlídka, složená ze vzájemně provázaných sférických fotografií, pak na návštěvníka působí dojmem, jako by se nacházel v reálném místě. S pomocí myši se může pohybovat v prostoru, vidí vše kolem sebe, nad sebou i pod sebou, a přiblížením si může prohlédnout zajímavé detaily. Virtuální mapa navíc funguje i na mobilních zařízeních.
Nová Jižní čtvrť má obrovský potenciál a je potřeba, aby měla smíšené využití s co nejlepším veřejným prostorem. S pomocí sférických záběrů si teď lze území představit v celém kontextu. Pro další zájemce pak může být aplikace virtuální prohlídkou míst, kam se jinak nepodívají. Kromě známých lokací v centru města totiž panoramatická mapa Jižní čtvrti ukazuje i prostory skryté za železničními tratěmi nebo běžně nepřístupné.
Tým kanceláře architekta města snímky využívá taky při aktualizaci územní studie oblasti, kterou dokončí v první polovině příštího roku. Ta má sloužit městu jako podklad pro rozhodování v území, pro návrh nového územního plánu a jako východisko architektonických soutěží. Další podněty získává KAM z pravidelných seminářů a setkání s tuzemskými i zahraničními experty, investory nebo zástupci města.
Základní principy, cíle a témata Brněnských stavebních předpisů? Pro odbornou veřejnost připravujeme na 14. června setkání u kulatého stolu, jehož součástí bude také prostor pro diskusi a podněty.
Ochrana Brňanů před přívalovými dešti, zlepšení stavu podzemních vod i mikroklimatu, ale také zvýšení odolnosti města vůči změnám klimatu. Nejen to mají přinést pilotní projekty zaměřené na hospodaření se srážkovými vodami v sedmi městských částech. Na základě již hotové studie proveditelnosti budou vypracovány projektové dokumentace pro realizaci konkrétních opatření. Brněnští zastupitelé na to odsouhlasili zajištění potřebných financí z rozpočtu města. Nositelem projektu je Kancelář architekta města Brna (KAM).
Na základě pokynů od Zastupitelstva města Brna z června 2022 aktuálně dochází k opakovanému procházení připomínek městských částí. Diskutovány jsou také další aktuální informace z předmětných území. V tuto chvíli proběhlo jednání se sedmi z nich, dalších 22 je naplánováno.