Představujeme vám šestnáct míst proměňující se části Brna tak, jak jste je asi ještě neviděli. Detailní záběry dolního nádraží, svahů pod Petrovem nebo okolí Opuštěné a mnoho dalších.
Na zhruba 140 hektarech v těsném sousedství historického centra vyroste v příštích letech zcela nová část města. Tuto takzvanou Jižní čtvrť má kromě nového hlavního nádraží proměnit i výstavba bytů, parky nebo oživené nábřeží Svratky. Aplikace se sférickými záběry, kterou teď zpřístupňujeme i veřejnosti, může z nadhledu pomoci s plánováním dalších podob oblasti.
Prohlédněte si snímky na našem webu.
Všech šestnáct míst bylo zmapováno v červnu letošního roku. S pomocí dronů létajících desítky metrů nad zemí a sférických kamer vynesených na střechy budov vznikly fotografie ve vysokém rozlišení. Výsledkem jsou místa Jižní čtvrti zachycená v celém zorném úhlu 360° horizontálně a 180° vertikálně. Virtuální prohlídka, složená ze vzájemně provázaných sférických fotografií, pak na návštěvníka působí dojmem, jako by se nacházel v reálném místě. S pomocí myši se může pohybovat v prostoru, vidí vše kolem sebe, nad sebou i pod sebou, a přiblížením si může prohlédnout zajímavé detaily. Virtuální mapa navíc funguje i na mobilních zařízeních.
Nová Jižní čtvrť má obrovský potenciál a je potřeba, aby měla smíšené využití s co nejlepším veřejným prostorem. S pomocí sférických záběrů si teď lze území představit v celém kontextu. Pro další zájemce pak může být aplikace virtuální prohlídkou míst, kam se jinak nepodívají. Kromě známých lokací v centru města totiž panoramatická mapa Jižní čtvrti ukazuje i prostory skryté za železničními tratěmi nebo běžně nepřístupné.
Tým kanceláře architekta města snímky využívá taky při aktualizaci územní studie oblasti, kterou dokončí v první polovině příštího roku. Ta má sloužit městu jako podklad pro rozhodování v území, pro návrh nového územního plánu a jako východisko architektonických soutěží. Další podněty získává KAM z pravidelných seminářů a setkání s tuzemskými i zahraničními experty, investory nebo zástupci města.
V letošním roce začne dlouho očekávané oživení řeky Svratky v úseku od Riviéry k železničnímu viaduktu na Uhelné ulici. Řeka dostane více prostoru a obyvatelé Brna zase místo u vody, kam mohou vyrazit na procházky, za sportem i odpočinkem. Bude se jednat o klidné bezbariérové prostředí vhodné pro vozíčkáře, seniory či maminky s dětmi. Vznikne zde živá zóna, kde se budou lidé potkávat a aktivně trávit svůj čas.
Jak se Brno staví k vyhlášení památkové zóny na svém území? Jaký by měla mít rozsah a regulace? A jak celou věc ovlivňují pozdní zápisy do seznamů kulturních památek?
Stovky budov, přes dva tisíce stromů, vlakové a tramvajové tratě i s vozy a řeka Svratka jako výrazný krajinný prvek oblasti. A to vše v měřítku 1:500. Právě připravovaný model nové čtvrti Trnitá obsáhne na dvanácti čtverečních metrech část území Brna dva kilometry dlouhou a jeden a půl kilometru širokou. Využije ho hlavně odborná porota mezinárodní soutěže na podobu nového hlavního nádraží. Přímo do modelu totiž budou soutěžní týmy vkládat navržené budovy s navazujícím veřejným prostranstvím, které tak bude možné hodnotit z nadhledu a v kontextu celého místa.