Z brownfieldu chytrá čtvrť. KAM připravuje soutěž na Špitálku

Publikováno: 6.9.2018 | SOUTĚŽE

Zatím nevyužívaný areál, do budoucna chytrá čtvrť. Oblast Špitálka ve středu Brna by se mohla změnit v jedno z nejmodernějších míst ve městě. Na konci srpna kvůli ní poprvé zasedla ke společnému stolu mezinárodní porota. Její členové jednali o podmínkách urbanistické soutěže.

Z brownfieldu chytrá čtvrť. KAM připravuje soutěž na Špitálku

Město plánuje vyhlásit soutěž v říjnu. Organizací pověřilo Kancelář architekta města (KAM), která zajistí podklady a dohlédne na průběh. Vyhlášení urbanistické soutěže je jedním z prvních kroků k proměně brownfieldu na takzvanou chytrou čtvrť. Ze západní části nevyužívaného areálu brněnských tepláren se má stát moderní nízkoenergetická lokalita s byty a kancelářemi.

Záměr je součástí projektu RUGGEDISED, do kterého se Brno zapojilo společně s městy jako skotský Glasgow, švédské univerzitní město Umeå, italská Parma nebo polský Gdaňsk.

Projekt financovaný z programu Evropské unie pro výzkum a inovace má za cíl testovat a zavádět model takzvaného inteligentního města. Chce zlepšit kvalitu života obyvatel, snížit dopad činností na životní prostředí a zároveň vytvořit podnětné prostředí pro udržitelný hospodářský rozvoj. To celé ve spolupráci s výzkumnými středisky. V Brně to je centrum SIX na Vysokém učení technickém.

Sibylla Zech

Jednou z členek nezávislé části soutěžní poroty je urbanistka města Rotterdam Barbara van den Broek. Právě nizozemský Rotterdam je vedoucím partnerem evropského projektu.

Další členka je univerzitní profesorka Sibylla Zech, která je zároveň urbanistka Štýrského Hradce (německy Graz). S rakouským městem Brno dlouhodobě udržuje přátelský vztah.

Barbara van den Broek

V porotě dále usednou mimo jiné Petr Hlaváček, který v letech 2015 až 2016 vedl Institut plánování a rozvoje Prahy a v současnosti působí v kanceláři Headhand architekti, nebo architekt Pavel Hnilička, od roku 2014 do roku 2018 místopředseda České komory architektů. Do závislé části poroty byli nominovaní brněnský primátor Petr Vokřál, jeho náměstek pro oblast Smart City Jaroslav Kacer a ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.

zasedání poroty

Brněnští radní schválili záměr vyhlásit urbanistickou soutěž letos v dubnu. Oblast spadá pod městskou část Brno-střed a je ohraničená ulicemi Koliště, Cejl a Špitálka. Bude se jednat o mezinárodní urbanistickou jednofázovou otevřenou ideovou soutěž. Více najdete v sekci Soutěže.

 

 

Další články

Mandloňový sad prostupující devět bílých bloků. Odborná porota vybrala nejlepší návrh v soutěži na Poctu královně Elišce Rejčce

Mandloňový sad prostupující devět bílých bloků. Odborná porota vybrala nejlepší návrh v soutěži na Poctu královně Elišce Rejčce

4.4.2024

Bílé bloky symbolizující život i dílo královny Elišky Rejčky a s nimi propojený parčík pravidelně vysazených mandloní, to vše zasazeno do širší travnaté plochy. Takové je základní rozvržení odbornou porotou nejlépe hodnoceného návrhu od Michala Palaščaka a Heleny Lukášové, kterému byla udělena 2. cena v architektonicko-výtvarné soutěži pořádané ve spolupráci Kanceláře architekta města Brna (KAM) a Odboru kultury brněnského magistrátu. Na základě rozhodnutí odborné poroty 1. cena udělena nebyla. Výsledky soutěže včera projednala Rada města Brna na své schůzi. Veřejnost si bude moci všech 34 návrhů prohlédnout na výstavě v Urban centru na Staré radnici, a to od druhé poloviny května.

Světový den vody ve znamení připravované nové podoby svitavského nábřeží

Světový den vody ve znamení připravované nové podoby svitavského nábřeží

22.3.2024

Práce na přípravě projektové dokumentace přírodě blízkých protipovodňových opatření zahájily společnosti Dopravoprojekt Brno a HG partner. Konkrétně se jedná o úsek začínající v blízkosti mostu u ulice Křenová vedoucí až k pravobřežnímu náhonu nad jezem Edler u Maloměřického mostu. Podklady nezbytné pro povolení stavebního záměru by mělo město Brno získat v roce 2025.

Procházka: Do výtvarných ateliérů

Procházka: Do výtvarných ateliérů

Dubnová procházka za architekturou nás zavedla do nové budovy ateliérů Katedry výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě MU. Zajímavá stavba se skládá ze tří kvádrů a výškově různých pater s terasou. Místnosti jsou koncipované jako tvůrčí laboratoře s dostatečným úložných prostorem, přiznanými konstrukčními prvky a přirozeným i umělým osvětlením potřebným k výtvarné činnosti.