Posoudit využitelnost artéských vod na území Brna nebo nechat zpracovat projekty přispívající k udržitelnému odvodnění města. To jsou jen některé z úkolů, na kterých začala pracovat nově zřízená pracovní skupina. Zaměří se mj. na aktualizaci koncepčních dokumentů města, jako je Generel vodovodní sítě, Městské standardy pro vodovodní síť a Městské standardy pro kanalizační zařízení. Zpracuje také dokument, který se bude zabývat vhodnými řešeními hospodaření se srážkovými vodami ve stávající zástavbě města.
Do činnosti pracovní skupiny se zapojila i Kancelář architekta města Brna (KAM). Dále zde zasednou zástupci odboru investičního, odboru vodního a lesního hospodářství a zemědělství, odboru územního plánování a rozvoje, odboru životního prostředí, Brněnských vodáren a kanalizací nebo Dopravního podniku města Brna. Při zpracování projektu na využití srážkových vod budou přítomni také zástupci příslušných městských částí.
Park Pod Plachtami, Nový Lískovec, Brno
„V rámci pracovní skupiny se budeme věnovat zejména projektům zaměřeným na zavádění hospodaření se srážkovými vodami ve vybraných lokalitách města Brna. Na základě analýzy místních podmínek a omezení by měly být navrženy nejrůznější typy opatření jako jsou například propustné zpevněné povrchy, vegetační střechy, přírodě blízké retenční objekty a vsakovací zařízení, nebo akumulační nádrže pro následné využití srážkových vod,“ uvedl specialista vodohospodář z oddělení územního plánování KAM Radim Vítek.
Aquapark Kohoutovice, Brno
Jižní Morava je jednou z oblastí, kde jsou dopady klimatické změny v rámci České republiky patrné nejvíce. Sucho, nadměrné srážky a vysoké teploty představují problém nejen pro obyvatele města a kraje, ale i pro technickou infrastrukturu, průmysl a zemědělství. Pomoci mají právě také opatření projednávaná v nové pracovní skupině.
„Z vodohospodářského pohledu se jedná o první krok na cestě ke klimaticky odolnému městu. Vedle opatření investičního charakteru bude proto potřeba do budoucna nezbytné přijmout i řadu organizačních změn, která v dlouhodobém horizontu zakládají systémový přístup k hospodaření se srážkovými vodami ve městě. Jde například o to, aby se přírodě blízké přístupy k odvodnění staly nedílnou součástí zadání u všech městských projektů novostaveb a rekonstrukcí,“ doplnil Vítek.
Odvodnění cestní sítě v parku Špilberk, Brno
Díky lepší práci s vodou, jejímu zpomalování nebo zadržování, je možné klima v brněnských ulicích ochlazovat a zvlhčovat. Zaměřit se lze například na snížení množství srážkových vod odváděných do kanalizace nejen ze stávajících brněnských sídlišť, ale také na opatření související s ochranou vodních toků nebo se zatraktivňováním veřejných prostranství.
Kampus Masarykovy univerzity, Brno
Pro zájemce o moderní trendy v hospodaření s dešťovou vodou a související modrozelenou infrastrukturou připravuje KAM na 21. listopadu také tematickou procházku s městským architektem. V okolí ulice Netroufalky představí vodohospodáři Radim Vítek a Jiří Vítek nejnovější úpravy zaměřené na dešťovou vodu a na příkladu Univerzitního kampusu Bohunice zelené střechy a další modrozelenou infrastrukturu potřebnou pro výstavbu takto rozsáhlého areálu.
Z historického centra na místo bývalého městského hřbitova s krajinářským architektem. Centrum Brna nabízí různé typy urbanizované krajiny – od ulic přes náměstí po parky. A to různých stáří, stylů i současného využití. Pohled krajinářského architekta v nich dokáže najít detaily, které mohou další profese přehlédnout. Akce proběhne jako součást festivalu Den architektury.
Realizace protipovodňových opatření je zásadní pro další rozvoj města. Město ve spolupráci s Kanceláří architekta města Brna připravuje úpravu nábřeží Svitavy v lokalitě bývalého areálu Zbrojovky. Brněnští radní schválili zahájení zadávacího řízení na zhotovitele projektové dokumentace pro etapy XXI a XXII (Zbrojovka).
Fungující město není jen nahodilý shluk ulic, ale systém, kde zástavba vzniká podle plánu, řeší se dopravní propojení jeho částí a vybavení vším, co lidé k životu potřebují. Podobně to platí o sídelní zeleni, ani tady by neměl vládnout chaos. Konkrétně na stromy v uličním prostoru se zaměří připravovaný Městský standard uličních stromořadí jako prostředek pro plánování, výsadbu a péči o ně. Se souhlasem Rady města Brna ho zpracuje Kancelář architekta města Brna (KAM).