KAM se stala členem pracovní skupiny, která pomůže zlepšit hospodaření s vodou

Publikováno: 15.10.2019

Posoudit využitelnost artéských vod na území Brna nebo nechat zpracovat projekty přispívající k udržitelnému odvodnění města. To jsou jen některé z úkolů, na kterých začala pracovat nově zřízená pracovní skupina. Zaměří se mj. na aktualizaci koncepčních dokumentů města, jako je Generel vodovodní sítě, Městské standardy pro vodovodní síť a Městské standardy pro kanalizační zařízení. Zpracuje také dokument, který se bude zabývat vhodnými řešeními hospodaření se srážkovými vodami ve stávající zástavbě města.

KAM se stala členem pracovní skupiny, která pomůže zlepšit hospodaření s vodou

Do činnosti pracovní skupiny se zapojila i Kancelář architekta města Brna (KAM). Dále zde zasednou zástupci odboru investičního, odboru vodního a lesního hospodářství a zemědělství, odboru územního plánování a rozvoje, odboru životního prostředí, Brněnských vodáren a kanalizací nebo Dopravního podniku města Brna. Při zpracování projektu na využití srážkových vod budou přítomni také zástupci příslušných městských částí.

Park Pod Plachtami, Nový Lískovec, Brno

„V rámci pracovní skupiny se budeme věnovat zejména projektům zaměřeným na zavádění hospodaření se srážkovými vodami ve vybraných lokalitách města Brna. Na základě analýzy místních podmínek a omezení by měly být navrženy nejrůznější typy opatření jako jsou například propustné zpevněné povrchy, vegetační střechy, přírodě blízké retenční objekty a vsakovací zařízení, nebo akumulační nádrže pro následné využití srážkových vod,“ uvedl specialista vodohospodář z oddělení územního plánování KAM Radim Vítek.

Aquapark Kohoutovice, Brno

Jižní Morava je jednou z oblastí, kde jsou dopady klimatické změny v rámci České republiky patrné nejvíce. Sucho, nadměrné srážky a vysoké teploty představují problém nejen pro obyvatele města a kraje, ale i pro technickou infrastrukturu, průmysl a zemědělství. Pomoci mají právě také opatření projednávaná v nové pracovní skupině.

 „Z vodohospodářského pohledu se jedná o první krok na cestě ke klimaticky odolnému městu. Vedle opatření investičního charakteru bude proto potřeba do budoucna nezbytné přijmout i řadu organizačních změn, která v dlouhodobém horizontu zakládají systémový přístup k hospodaření se srážkovými vodami ve městě. Jde například o to, aby se přírodě blízké přístupy k odvodnění staly nedílnou součástí zadání u všech městských projektů novostaveb a rekonstrukcí,“ doplnil Vítek.

Odvodnění cestní sítě v parku Špilberk, Brno

Díky lepší práci s vodou, jejímu zpomalování nebo zadržování, je možné klima v brněnských ulicích ochlazovat a zvlhčovat. Zaměřit se lze například na snížení množství srážkových vod odváděných do kanalizace nejen ze stávajících brněnských sídlišť, ale také na opatření související s ochranou vodních toků nebo se zatraktivňováním veřejných prostranství.

Kampus Masarykovy univerzity, Brno

Pro zájemce o moderní trendy v hospodaření s dešťovou vodou a související modrozelenou infrastrukturou připravuje KAM na 21. listopadu také tematickou procházku s městským architektem. V okolí ulice Netroufalky představí vodohospodáři Radim Vítek a Jiří Vítek nejnovější úpravy zaměřené na dešťovou vodu a na příkladu Univerzitního kampusu Bohunice zelené střechy a další modrozelenou infrastrukturu potřebnou pro výstavbu takto rozsáhlého areálu.

 

 

Další články

Umístění nového sálu nebo budoucí podoba náměstí? Nový Lískovec si vybere mezi dvěma návrhy svého centra

Umístění nového sálu nebo budoucí podoba náměstí? Nový Lískovec si vybere mezi dvěma návrhy svého centra

12.6.2025

Získat návrh proměny prostranství před nákupním centrem i přestavby bývalého objektu Tepláren na zařízení pro sport, volný čas a kulturu – takový byl cíl architektonické soutěže, kterou pro městskou část Brno – Nový Lískovec uspořádala Kancelář architekta města Brna. Odborná porota se během svého zasedání rozhodla udělit dvě druhá místa a takový výsledek schválila minulý týden rada městské části. Výsledná podoba lokality tak vzejde z dalšího jednání s oběma soutěžními týmy, jejichž návrhy se umístily nejvýše.

Výstava současné dřevěné architektury 2025

Výstava současné dřevěné architektury 2025

30.5.2025

Salon dřevostaveb je největší nesoutěžní přehlídka toho nejlepšího, co vzniklo v oblasti nejen tuzemské dřevěné architektury. V GALERII! VSTUPTE si můžete prohlédnout výběr dvou desítek staveb zahrnující širokou škálu realizací – od těch nejmenších, drobných, které se skrývají v lese nebo doplňují ráz české krajiny, přes chatky, rodinné domy až po větší administrativní sídla společností. Spojujícím prvkem všech je jediný udržitelný a neustále dorůstající stavební materiál – dřevo.

Procházka: Zrcadlo nové Vlněny

Procházka: Zrcadlo nové Vlněny

13.5.2025

Budova I se stala novou dominantou Dornychu i areálu Vlněny. Ambici oslovit má svým vstupem do celého komplexu, předsunutým parterem s obchodními prostory, okolím zrcadlícím se ve zvlněné fasádě i výraznou konzolou s podhledem se vzhledem nerezového plechu. A právě do této budovy vedla naše společná květnová procházka za architekturou. Průvodcem nám byl spoluautor budovy architekt Václav Hlaváček ze Studia acht.