Do činnosti pracovní skupiny se zapojila i Kancelář architekta města Brna (KAM). Dále zde zasednou zástupci odboru investičního, odboru vodního a lesního hospodářství a zemědělství, odboru územního plánování a rozvoje, odboru životního prostředí, Brněnských vodáren a kanalizací nebo Dopravního podniku města Brna. Při zpracování projektu na využití srážkových vod budou přítomni také zástupci příslušných městských částí.
„V rámci pracovní skupiny se budeme věnovat zejména projektům zaměřeným na zavádění hospodaření se srážkovými vodami ve vybraných lokalitách města Brna. Na základě analýzy místních podmínek a omezení by měly být navrženy nejrůznější typy opatření jako jsou například propustné zpevněné povrchy, vegetační střechy, přírodě blízké retenční objekty a vsakovací zařízení, nebo akumulační nádrže pro následné využití srážkových vod,“ uvedl specialista vodohospodář z oddělení územního plánování KAM Radim Vítek.
Jižní Morava je jednou z oblastí, kde jsou dopady klimatické změny v rámci České republiky patrné nejvíce. Sucho, nadměrné srážky a vysoké teploty představují problém nejen pro obyvatele města a kraje, ale i pro technickou infrastrukturu, průmysl a zemědělství. Pomoci mají právě také opatření projednávaná v nové pracovní skupině.
„Z vodohospodářského pohledu se jedná o první krok na cestě ke klimaticky odolnému městu. Vedle opatření investičního charakteru bude proto potřeba do budoucna nezbytné přijmout i řadu organizačních změn, která v dlouhodobém horizontu zakládají systémový přístup k hospodaření se srážkovými vodami ve městě. Jde například o to, aby se přírodě blízké přístupy k odvodnění staly nedílnou součástí zadání u všech městských projektů novostaveb a rekonstrukcí,“ doplnil Vítek.
Díky lepší práci s vodou, jejímu zpomalování nebo zadržování, je možné klima v brněnských ulicích ochlazovat a zvlhčovat. Zaměřit se lze například na snížení množství srážkových vod odváděných do kanalizace nejen ze stávajících brněnských sídlišť, ale také na opatření související s ochranou vodních toků nebo se zatraktivňováním veřejných prostranství.
Pro zájemce o moderní trendy v hospodaření s dešťovou vodou a související modrozelenou infrastrukturou připravuje KAM na 21. listopadu také tematickou procházku s městským architektem. V okolí ulice Netroufalky představí vodohospodáři Radim Vítek a Jiří Vítek nejnovější úpravy zaměřené na dešťovou vodu a na příkladu Univerzitního kampusu Bohunice zelené střechy a další modrozelenou infrastrukturu potřebnou pro výstavbu takto rozsáhlého areálu.
Jasné a jednotné požadavky na označování odkládacích míst, jejich umístění i podobu potřebného mobiliáře –…
Nábřeží Ponávky u brněnského Zamilovaného hájku využívají každý den tisíce lidí – při cestě do…
V září loňského roku představilo vedení města společně se zástupci dotčených sportovních odvětví plány na…
Nová hala pro dráhové cyklisty a atlety vznikne vedle plaveckého komplexu za Lužánkami. Spojení obou…
Zahajujeme historicky první soutěžní dialog pro město Brno! Cílem je získat návrh nejvhodnějšího urbanisticko-architektonického uspořádání…
Přijměte naše pozvání na výstavu všech nominovaných děl České ceny za architekturu 2024. Koná se…