Brněnští radní ve středu 19. prosince schválili novou Radu KAM. Navržené odborníky do funkce jmenuje ředitel KAM Michal Sedláček.
Rada KAM bude mít nově osm členů:
Rada KAM je stálým poradním orgánem ředitele, který ji také zřizuje. „Do rady jsme nominovali odborníky napříč všemi oblastmi, kterým se KAM věnuje – od architektů, urbanistů, odborníků na dopravu až po ekonomiku nebo komunikaci. Doufáme, že noví členové nám díky svým zkušenostem přinesou nové podněty k naší činnosti. Chceme, aby rada byla živý poradní orgán, který přispěje k řešení velkých úkolů Brna, jako je nové nádraží a nová Jižní čtvrť,“ shrnul městský architekt Michal Sedláček.
Rada KAM má za úkol sledovat činnost organizace a konzultovat s ředitelem koncepci jejího rozvoje, monitorovat využívání financí, její hospodaření a investice, sledovat výběrová řízení, zadávání veřejných zakázek nebo personální zabezpečení, projednávat roční závěrky, výroční zprávy a podněty od občanů. V neposlední řadě taky podává řediteli KAM návrhy a doporučení.
Novela energetického zákona, kterou včera schválila Poslanecká sněmovna, vážně omezuje pravomoci tří největších měst Česka při regulaci umisťování technické infrastruktury. Tento krok do budoucna sníží kvalitu života, neboť může mít zásadní negativní dopad na urbanismus měst, veřejná prostranství a zeleň. Vedení Brna ve spolupráci s dalšími radnicemi a odbornými organizacemi apeluje na nápravu celé situace a je i nadále připraveno podniknout veškeré kroky k navrácení pravomocí a obnovení dosavadního rozsahu regulací.
Analytická část Městského standardu uličních stromořadí je hotová a v současnosti probíhají práce na návrhu úprav. Předchozí rok byl přitom ve znamení koncepčních příprav zadání a referenčního průzkumu několika vybraných stromořadí. Dokument se po svém dokončení zaměří na stromy v uličním prostoru a bude sloužit jako nástroj pro plánování, výsadbu a péči o ně.
Město Brno se na základě rozhodnutí svých radních ohrazuje proti návrhu novely stavebního zákona, která by významně omezila pravomoci v oblasti městských stavebních předpisů. Návrh, který byl do zákona připojen jako tzv. přílepek v souvislosti se změnou energetického zákona, se nyní vrací k projednání do Poslanecké sněmovny. Je potřeba, aby byla zachována kompetence velkých měst vysazovat stromy v ulicích a regulovat výstavbu na svém území.