KAM do letního kina? S architekty do Čekárny! Ať už se chcete kochat záběry mistrovského díla modernismu, užít si atmosféru večerního promítání, nebo vaše kroky zrovna povedou přes dolní nádraží, přijďte v úterý 13. srpna na film Skleněný pokoj. Vstup je zdarma.
Film podle slavného románu britského spisovatele Simona Mawera je inspirovaný zrodem brněnské vily Tugendhat. Památka zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO letos slaví 90 let od začátku stavby.
Vila se také na 33 dní stala hlavním dějištěm natáčení. Snímek zaujme množstvím podmanivých záběrů na prostory domu, a chybět nebude ani ikonická onyxová stěna, kterou při západu slunce prosvětlují sluneční paprsky.
Promítání pro vás připravila Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s TIC Brno a Kino ART.
Naší snahou je oživit prostor před dolním nádražím, kde v příštích letech vyroste nové nádraží a nová městská čtvrť Trnitá.
• Film budeme promítat v anglické verzi s českými titulky.
• Promítat budeme pod širým nebem na trávníku vedle Čekárny.
• Na místě budou židličky, ale je možné si přinést i vlastní deku.
• Stánek s občerstvením bude otevřený po celou dobu akce.
• V případě deště přesuneme projekci na jiný termín.
Na kopci nad Brnem vyrostl počátkem třicátých let minulého století obdivuhodný dům. Mistrovské dílo modernistické architektury z betonu a oceli je dílem slavného architekta von Abta. Středobodem domu je „Skleněný pokoj“. Von Abt tuto jedinečnou stavbu navrhl pro bohatého podnikatele Viktora Landauera, jeho ženu Liesel a jejich rodinu. Skleněný pokoj se stává nejen architektonickým skvostem, ale i synonymem krásy, modernosti, otevřenosti, stejně jako symbolem nadějí mladého československého národa, symbolem budoucnosti. Podívejte se zde.
Důležitý krok pro rozvoj jižní části Brna, tím je dokončení územní studie nové čtvrti Trnitá. Studie určuje hlavní principy, podle kterých se území o velikosti zhruba 140 hektarů v těsné blízkosti historického jádra města bude v příštích letech rozvíjet. Je to zásadní dokument pro plánovanou výstavbu, ale také pro podobu veřejných prostranství nebo parků. Její aktualizaci zpracovala kancelář městského architekta, která se dlouhodobě věnuje koordinaci záměrů města a investorů v území.
Čím se může inspirovat Brno při plánování podzemní dráhy? Má navazovat na síť železnic, tramvají, nebo půjde o metro? Kolik bude potřeba zastávek? A je na to Brno dost velké? Nejen na tyto otázky hledal odpovědi online seminář pořádaný Kanceláří architekta města Brna ve čtvrtek 25. března. K pětici přednášejících se přes aplikaci Teams připojila téměř stovka posluchačů. Spolupořadatelem akce byl Ústav železničních konstrukcí a staveb Fakulty stavební Vysokého učení technického v Brně.
Že je na úvodním obrázku situace vystřižená jako ze Suezského průplavu, kde nedávno uvízla obří loď? Nebojte, nic podobného nehrozí a ani na vás nezkoušíme aprílové žertíky. Dnes naopak spouštíme novou verzi rozšířeného 3D modelu města Brna. A u té příležitosti nabízíme všem zájemcům možnost vyzkoušet si během prvních dnů provozu virtuální úpravu veřejného prostoru a přidávání různých prvků – stromů, městského mobiliáře nebo dopravních prostředků.