V jaké části Brna je největší výběr obchodů? Kde to „žije“ přes den a kde naopak v nočních hodinách? Jaké jsou nejrozšířenější nabízené služby? Nejen na tyto otázky odpovídá nově spuštěná webová aplikace mapující brněnskou maloobchodní síť.
Interaktivní mapy přináší informace o proměňujícím se sortimentu nebo velikosti prodejní plochy. Ukazují i to, kolik objektů ještě čeká na své nájemce nebo kde jsou obchody a služby lépe dostupné. Sčítání celkem 7 628 maloobchodních zařízení, které proběhlo v roce 2017, poprvé organizovala Kancelář architekta města Brna. Nově se zaměřila také na provozovny služeb nebo obchodní zónu v Modřicích.
Prohlédněte si aplikaci na našem webu zde.
V aplikaci maloobchodní sítě města Brna mohou lidé zjistit, že nejsilnější skupinou sortimentu jsou plošně i početně obchody s potravinami, které zaujímají zhruba čtvrtinu celkové prodejní plochy. V oblasti služeb jsou nejrozšířenější pohostinství, zejména restaurace a kavárny. Kromě nich si ale návštěvníci mohou filtrovat i méně zastoupené typy maloobchodů nebo nabízených služeb. Zobrazí si tak například všechna místa, kde by v Brně nalezli papírnictví nebo prodejny stavebnin. A to nejen v centrální městské části, kde průzkum nalezl téměř polovinu všech prodejen zboží a služeb.
Mimo klasického filtrování informací nabízí nová aplikace i další funkce. Na jedné z map lze zároveň srovnávat dvě vrstvy s informacemi – hustotu rozmístění prodejen a velikost prodejních ploch. Další možností je sledovat v čase proměňující se množství otevřených obchodů a nabízených služeb s ohledem na denní dobu. Aplikace tak ukazuje, že zatímco v sobotu je otevřeno necelých 60 % sledovaných prodejen a provozoven, v neděli tato čísla klesají na necelou třetinu prodejen a necelou polovinu provozovaných služeb. Zmapována je také dostupnost základního sortimentu zboží a služeb – automobilem, hromadnou dopravou nebo pěšky, a jejich rozložení v rámci celého města.
Data pro celoplošný průzkum maloobchodní sítě města Brna sbírala KAM od října do prosince roku 2017. Slouží především jako podklad pro další územní a strategické plánování. V České republice je Brno jedním z mála měst, které v posledních dvaceti letech pravidelně sbírá data o své maloobchodní síti. Aktuální průzkum byl po roce 1990 už sedmým v pořadí. Sečteno bylo celkem 7 628 zařízení, z toho 3 948 prodejen zboží a 3 208 provozoven služeb.
Získat návrh proměny prostranství před nákupním centrem i přestavby bývalého objektu Tepláren na zařízení pro sport, volný čas a kulturu – takový byl cíl architektonické soutěže, kterou pro městskou část Brno – Nový Lískovec uspořádala Kancelář architekta města Brna. Odborná porota se během svého zasedání rozhodla udělit dvě druhá místa a takový výsledek schválila minulý týden rada městské části. Výsledná podoba lokality tak vzejde z dalšího jednání s oběma soutěžními týmy, jejichž návrhy se umístily nejvýše.
Salon dřevostaveb je největší nesoutěžní přehlídka toho nejlepšího, co vzniklo v oblasti nejen tuzemské dřevěné architektury. V GALERII! VSTUPTE si můžete prohlédnout výběr dvou desítek staveb zahrnující širokou škálu realizací – od těch nejmenších, drobných, které se skrývají v lese nebo doplňují ráz české krajiny, přes chatky, rodinné domy až po větší administrativní sídla společností. Spojujícím prvkem všech je jediný udržitelný a neustále dorůstající stavební materiál – dřevo.
Budova I se stala novou dominantou Dornychu i areálu Vlněny. Ambici oslovit má svým vstupem do celého komplexu, předsunutým parterem s obchodními prostory, okolím zrcadlícím se ve zvlněné fasádě i výraznou konzolou s podhledem se vzhledem nerezového plechu. A právě do této budovy vedla naše společná květnová procházka za architekturou. Průvodcem nám byl spoluautor budovy architekt Václav Hlaváček ze Studia acht.