V jaké části Brna je největší výběr obchodů? Kde to „žije“ přes den a kde naopak v nočních hodinách? Jaké jsou nejrozšířenější nabízené služby? Nejen na tyto otázky odpovídá nově spuštěná webová aplikace mapující brněnskou maloobchodní síť.
Interaktivní mapy přináší informace o proměňujícím se sortimentu nebo velikosti prodejní plochy. Ukazují i to, kolik objektů ještě čeká na své nájemce nebo kde jsou obchody a služby lépe dostupné. Sčítání celkem 7 628 maloobchodních zařízení, které proběhlo v roce 2017, poprvé organizovala Kancelář architekta města Brna. Nově se zaměřila také na provozovny služeb nebo obchodní zónu v Modřicích.
Prohlédněte si aplikaci na našem webu zde.
V aplikaci maloobchodní sítě města Brna mohou lidé zjistit, že nejsilnější skupinou sortimentu jsou plošně i početně obchody s potravinami, které zaujímají zhruba čtvrtinu celkové prodejní plochy. V oblasti služeb jsou nejrozšířenější pohostinství, zejména restaurace a kavárny. Kromě nich si ale návštěvníci mohou filtrovat i méně zastoupené typy maloobchodů nebo nabízených služeb. Zobrazí si tak například všechna místa, kde by v Brně nalezli papírnictví nebo prodejny stavebnin. A to nejen v centrální městské části, kde průzkum nalezl téměř polovinu všech prodejen zboží a služeb.
Mimo klasického filtrování informací nabízí nová aplikace i další funkce. Na jedné z map lze zároveň srovnávat dvě vrstvy s informacemi – hustotu rozmístění prodejen a velikost prodejních ploch. Další možností je sledovat v čase proměňující se množství otevřených obchodů a nabízených služeb s ohledem na denní dobu. Aplikace tak ukazuje, že zatímco v sobotu je otevřeno necelých 60 % sledovaných prodejen a provozoven, v neděli tato čísla klesají na necelou třetinu prodejen a necelou polovinu provozovaných služeb. Zmapována je také dostupnost základního sortimentu zboží a služeb – automobilem, hromadnou dopravou nebo pěšky, a jejich rozložení v rámci celého města.
Data pro celoplošný průzkum maloobchodní sítě města Brna sbírala KAM od října do prosince roku 2017. Slouží především jako podklad pro další územní a strategické plánování. V České republice je Brno jedním z mála měst, které v posledních dvaceti letech pravidelně sbírá data o své maloobchodní síti. Aktuální průzkum byl po roce 1990 už sedmým v pořadí. Sečteno bylo celkem 7 628 zařízení, z toho 3 948 prodejen zboží a 3 208 provozoven služeb.
V letošním roce začne dlouho očekávané oživení řeky Svratky v úseku od Riviéry k železničnímu viaduktu na Uhelné ulici. Řeka dostane více prostoru a obyvatelé Brna zase místo u vody, kam mohou vyrazit na procházky, za sportem i odpočinkem. Bude se jednat o klidné bezbariérové prostředí vhodné pro vozíčkáře, seniory či maminky s dětmi. Vznikne zde živá zóna, kde se budou lidé potkávat a aktivně trávit svůj čas.
Jak se Brno staví k vyhlášení památkové zóny na svém území? Jaký by měla mít rozsah a regulace? A jak celou věc ovlivňují pozdní zápisy do seznamů kulturních památek?
Stovky budov, přes dva tisíce stromů, vlakové a tramvajové tratě i s vozy a řeka Svratka jako výrazný krajinný prvek oblasti. A to vše v měřítku 1:500. Právě připravovaný model nové čtvrti Trnitá obsáhne na dvanácti čtverečních metrech část území Brna dva kilometry dlouhou a jeden a půl kilometru širokou. Využije ho hlavně odborná porota mezinárodní soutěže na podobu nového hlavního nádraží. Přímo do modelu totiž budou soutěžní týmy vkládat navržené budovy s navazujícím veřejným prostranstvím, které tak bude možné hodnotit z nadhledu a v kontextu celého místa.