Zklidnění dopravy, více zeleně, míst pro odpočinek a volný čas, i taková by mohla být budoucí tvář historického centra Starého Brna. Porota ocenila nejlepší návrhy v ideové soutěži na proměnu Mendlova náměstí. Svoje řešení představilo sedm ateliérů. Soutěž vypsalo město v červnu letošního roku a organizovala ji Kancelář architekta města Brna (KAM) ve spolupráci s městkou částí Brno-střed. Výsledky schválili radní v úterý 25. září.
První cenu získali brněnští architekti Michal Palaščák a Michal Poláš. Druhou cenu udělila porota návrhu architektonické kanceláře Atelier RAW, třetí cenu obdržel ateliér Architekti Hrůša & spol., Ateliér Brno.
„Jsem nesmírně rád, že jsme zase o kus dál. Poté, co jdeme do finále s rekonstrukcí Dominikánského náměstí, chystáme proměnu Mendláku s krásnou dominantou, Augustiniánským klášterem. Brňáci budou mít další příjemné místo k žití,“ řekl primátor města Brna Petr Vokřál.
Úkolem ideové soutěže bylo prověřit možná uspořádání prostoru Mendlova náměstí a jeho okolí a nabídnout portfolio názorů na jeho řešení. Všechny tři oceněné návrhy budou městu sloužit jako podklad pro dopracování dopravní koncepce náměstí, která se následně zapracuje do změny územního plánu.
Autoři vítězné koncepce navrhují zvětšení nedávno vytvořeného parčíku, který nabídne více místa pro trávení volného času. V místě stávajícího přestupního uzlu tramvaje číslo pět vytváří nové náměstí. „Vítězný návrh zaujal porotu přirozeným vymezením veřejného prostoru a jeho citlivým napojením na historickou zástavbu. Řešení počítá s rozšířením plochy stávajícího parku a obnovením Mendlova náměstí jako centrálního veřejného prostoru celé čtvrti. Náměstí ohraničují z jedné strany dostavbou stávajícího fragmentu budovy špalíčku a z druhé strany polyfunkční budovou, která bude využívána pro veřejné účely,“ shrnul ředitel KAM Michal Sedláček.
„Vítězný návrh velmi dobře reaguje na potřeby Brňanů v době, kdy horkých letních dnů přibývá a město bojuje s přehříváním. Vydlážděný prostor náměstí s přestupním uzlem není zbytečně veliký, zato před pivovarem vznikne téměř dvojnásobně větší park, kde budou růst vitální stromy, které poskytnou stín i čerstvý vzduch,“ komentoval výsledky soutěže Martin Ander, námětek primátora.
Dopravní uzel zůstane zachován
Celé řešení nového Mendlova náměstí stojí na zásadní změně dopravy. Soutěžící vycházeli z nové dopravní studie, kterou si nechalo zpracovat město. Studie navrhuje oddělení tramvajové a automobilové dopravy a vytváří nový přestupní uzel v prostoru současných zastávek linky číslo šest. Automobilová doprava by vedla kolem augustiniánského kláštera směrem ke Křížové ulici. Přestavba je závislá na dokončení velkého městského okruhu v úseku Žabovřeská, který velkou část dopravy z náměstí odvede.
„Mendlovo náměstí zůstane i nadále důležitým přestupním uzlem. Výhodou nového řešení dopravy je ale snížení množství vozidel a zmenšení ploch pro dopravu, které umožňují využít ušetřené místo pro novou zástavbu a zeleň. Návrhy počítají s podzemním parkováním,“ doplnil Sedláček.
Kvůli složitosti lokality vyhlásilo město soutěž jako vyzvanou. Celkem oslovilo sedm soutěžících. Hodnocení návrhů bylo anonymní. „Při takto komplikovaném zadání jde o nejefektivnější formát soutěže. Porota vybírala ateliéry na základě znalosti jejich práce a zkušeností s veřejným prostorem. Prověřit možná řešení bylo časově náročné a týmy musely spolupracovat také s dopravním expertem, který podrobně zná situaci v Brně,“ upřesnil vedoucí veřejného prostoru KAM David Mikulášek.
KAM za dobu svého působení připravila šest soutěží. Z toho dvě otevřené, do kterých se mohla přihlásit jakákoliv architektonická firma, a tři užší, kdy porota vybírala účastníky podle zaslaných portfolií. Soutěž na Mendlovo náměstí je zatím jediná, kdy porota přímo vyzvala účastníky. Za dva roky se KAM stihla věnovat například podobě brněnského výstaviště nebo kreativnímu centru v areálu bývalé káznice. Aktuálně pořádá soutěž na sociálně zdravotní komplex Červený kopec. Na říjen připravuje v pořadí sedmou, otevřenou soutěž na proměnu Špitálky na chytrou čtvrť.
Mendlovo náměstí – výsledky urbanisticko-architektonické vyzvané jednofázové ideové soutěže
Další účastníci soutěže (odměna 150.000,- Kč)
Ing. arch. David Mareš.
P.P.Architects s.r.o.
znamení čtyř – architekti s.r.o.
Consequence forma s.r.o.
Brno připravuje revitalizaci oblasti Ponava, která zahrnuje území bývalého sportovního areálu Za Lužánkami. Místu dříve pravidelně zaplňovaném nadšenými davy chce vdechnout nový život a vytvořit zde atraktivní část města. Blížící se demolice stávajícího fotbalového stadionu, který je kvůli rozsáhlým stavebním a statickým vadám nevyužitelný, otevírá příležitost pro nový přístup.
Historická centra třinácti měst pohledem studentů a studentek. Které urbanistické detaily sdílí Třebíč s Jihlavou? Liší se prvky celoměstského významu Kroměříže a Mikulova? A co urbanistické i architektonické hodnoty Olomouce, Prachatic či Vyškova?
Vydejte se s námi do okolí historického centra Brna, které prošlo, prochází a bude procházet architektonickou či urbanistickou proměnou. Od Moravského náměstí s úspěšnou realizací veřejného parku s vodním zrcadlem přes park obklopující Dům umění, který se změní dle vítězného návrhu architektonické soutěže, či ulici Benešovu s plánovanou rekonstrukcí až po nově vznikající čtvrť Trnitá. Akce proběhne jako součást festivalu Den architektury.