Městská památková zóna: Třikrát u kulatého stolu k rozsahu, regulacím a možným variantám

Publikováno: 8.3.2021

Město a jeho památková ochrana. Aktuální téma, které hýbe Brnem a proto jsme se mu u kulatého stolu věnovali hned třikrát. Se zástupci města, Ministerstva kultury, odborné veřejnosti i památkářů jsme diskutovali nad rozsahem městské památkové zóny, jejími cíli i možnými regulacemi.

Městská památková zóna: Třikrát u kulatého stolu k rozsahu, regulacím a možným variantám

Z prvního kulatého stolu se můžete dozvědět více o historii přípravy městské památkové zóny i související kauze pozdního zápisu do původního seznamu nemovitých kulturních památek. Následná debata přinesla následující závěry. Všichni účastníci souhlasili, že ochrana hodnot v území je potřeba, liší se ale náhled na způsob provedení. Středovým názorem je zřízení památkové zóny tak, aby chránila urbánní strukturu, charakter území, parcelace, výškové zónování apod. Další dvě skupiny se liší v míře ochrany. Zastánci přísnější varianty by chtěli do ochrany zahrnout i objekty, což by pomohlo chránit pozdně zapsané objekty. Třetí přístup preferuje ochranu prostřednictvím regulačních plánů.

Druhý kulatý stůl přinesl aktualizaci v problematice pozdních zápisů památek – že v Brně přišlo o památkovou ochranu přes třináct set budov potvrdil v mezidobí i Nejvyšší správní soud. Do diskuze se tentokrát připojila mimo jiné také primátorka Markéta Vaňková a zaměřený byl na názor hlasů z odborné praxe – brněnských architektů.

Třetí setkání nad tématem městské památkové zóny bylo zaměřeno především na představení stanoviska Ministerstva kultury a nového návrhu města Brna. V závěru došlo k dohodě, že jednání o rozsahu a regulativech městské památkové zóny bude pokračovat. Ministerstvo kultury v tomto jednání zastupuje Národní památkový ústav, město Brno Odbor památkové péče, Odbor územního plánování a rozvoje a Kancelář architekta města Brna. Výsledkem jednání bude aktualizovaný návrh městské památkové zóny, který bude předložen Ministerstvu kultury.

Další články

Procházka: Za Wiesnerem do rozhlasu

Procházka: Za Wiesnerem do rozhlasu

6.6.2023

Nahlédněte s námi do jednoho z prvních moravských příkladů funkcionalismu. Červnová procházka za architekturou povede do budovy od Ernsta Wiesnera původně určené pro Union banku a od roku 1950 využívané Československým rozhlasem. Zaměříme se na výsledky nedávné kompletní rekonstrukce podle návrhu architektů z brněnského ateliéru Tišnovka pod vedením Miloše Klementa. Čekat nás budou také ikonické části budovy, jako je elegantní schodiště nebo terasa s unikátním výhledem na Brno.

Kulatý stůl: Brněnské stavební předpisy

Kulatý stůl: Brněnské stavební předpisy

30.5.2023

Základní principy, cíle a témata Brněnských stavebních předpisů? Pro odbornou veřejnost připravujeme na 14. června setkání u kulatého stolu, jehož součástí bude také prostor pro diskusi a podněty.

Nový impulz pro hospodaření s dešťovou vodou v Brně, zastupitelé schválili finance na přípravu konkrétních projektů

Nový impulz pro hospodaření s dešťovou vodou v Brně, zastupitelé schválili finance na přípravu konkrétních projektů

25.5.2023

Ochrana Brňanů před přívalovými dešti, zlepšení stavu podzemních vod i mikroklimatu, ale také zvýšení odolnosti města vůči změnám klimatu. Nejen to mají přinést pilotní projekty zaměřené na hospodaření se srážkovými vodami v sedmi městských částech. Na základě již hotové studie proveditelnosti budou vypracovány projektové dokumentace pro realizaci konkrétních opatření. Brněnští zastupitelé na to odsouhlasili zajištění potřebných financí z rozpočtu města. Nositelem projektu je Kancelář architekta města Brna (KAM).