Město a jeho památková ochrana. Aktuální téma, které hýbe Brnem a proto jsme se mu u kulatého stolu věnovali hned třikrát. Se zástupci města, Ministerstva kultury, odborné veřejnosti i památkářů jsme diskutovali nad rozsahem městské památkové zóny, jejími cíli i možnými regulacemi.
Z prvního kulatého stolu se můžete dozvědět více o historii přípravy městské památkové zóny i související kauze pozdního zápisu do původního seznamu nemovitých kulturních památek. Následná debata přinesla následující závěry. Všichni účastníci souhlasili, že ochrana hodnot v území je potřeba, liší se ale náhled na způsob provedení. Středovým názorem je zřízení památkové zóny tak, aby chránila urbánní strukturu, charakter území, parcelace, výškové zónování apod. Další dvě skupiny se liší v míře ochrany. Zastánci přísnější varianty by chtěli do ochrany zahrnout i objekty, což by pomohlo chránit pozdně zapsané objekty. Třetí přístup preferuje ochranu prostřednictvím regulačních plánů.
Druhý kulatý stůl přinesl aktualizaci v problematice pozdních zápisů památek – že v Brně přišlo o památkovou ochranu přes třináct set budov potvrdil v mezidobí i Nejvyšší správní soud. Do diskuze se tentokrát připojila mimo jiné také primátorka Markéta Vaňková a zaměřený byl na názor hlasů z odborné praxe – brněnských architektů.
Třetí setkání nad tématem městské památkové zóny bylo zaměřeno především na představení stanoviska Ministerstva kultury a nového návrhu města Brna. V závěru došlo k dohodě, že jednání o rozsahu a regulativech městské památkové zóny bude pokračovat. Ministerstvo kultury v tomto jednání zastupuje Národní památkový ústav, město Brno Odbor památkové péče, Odbor územního plánování a rozvoje a Kancelář architekta města Brna. Výsledkem jednání bude aktualizovaný návrh městské památkové zóny, který bude předložen Ministerstvu kultury.
Kancelář architekta města Brna dostala za úkol zpracovat dokumentaci Jednotlivých změn ÚPmB (tzv. „Skupina B.I“), která zahrnuje 150 samostatných změn platného Územního plánu města Brna. Dokumentace byla předána pořizovateli – Odboru územního plánování a rozvoje Magistrátu města Brna. Zveřejněna je od 6. prosince 2023 do 15. ledna 2024. Veřejné projednání proběhne 8. ledna 2024.
Cílem soutěže je nalézt nejlepší návrh uměleckého díla k poctě královny Elišky Rejčky i s odkazem na její osobnost a působení v Brně. Součástí by mělo být také architektonicko-krajinářské řešení přilehlé plochy, která by s uměleckým dílem měla tvořit harmonický celek.
Kancelář architekta města Brna se aktivně zúčastnila Světového silničního kongresu, který se po padesáti letech opět konal v Praze. Článek přijatý do sborníku konference se týkal otázky, zda je pro zlepšení dopravy lepší stavět uvnitř měst, nebo na předměstí. Stáhnout a přečíst si můžete také kompletní českou verzi textu.