Centrum Brna ve 3D i bez kina. Takovou podívanou umožňuje nová funkce webové aplikace Budovy v Brně z dílny datových specialistů KAM. Uživatelé si díky ní mohou v trojrozměrném zobrazení prohlédnout, jak se mění využití různých podlaží i částí budov v historickém centru města. Mapa navíc znázorňuje, jakou plochu budovy či jejího patra různé funkce zaujímají.
Data do map sesbíral tým KAM zvláště proto, že poslední údaje nebyly kompletní ani dostatečné. Datoví specialisté využili data ze sčítání lidu a domů a dalších statistických zdrojů, která následně aktualizovali. Při sběru dat pomohlo i šestnáct studentů přímo v terénu. Mapová aplikace a data z ní jsou užitečná k přípravě návrhu nového územního plánu a jiných územních studií a analytických podkladů. V konečném důsledku tak data ovlivní například rozhodování o výškách a hustotě zástavby v rozvojových lokalitách města.
Nově mohou uživatelé k zaznačeným funkcím modelů budov posílat zpětnou vazbu prostřednictvím online formuláře. I jediný podnět může změnit všechny navazující vrstvy mapy a tím zpřesnit údaje, které mohou sloužit jako podklad k dalšímu plánování.
3D mapa umožňuje zobrazit až 14 kategorií funkcí zástavby od bydlení, přes komerci, sport, rekreaci až po zahrádky. Lze v ní jednoduše vyhledávat podle adresy. Uživatelé mohou měnit typy podkladové mapy nebo zobrazení stínů podle denní doby. Mohou si zobrazit informace o více budovách současně, a to za použití klávesy shift. I ve 3D modelu lze budovy rozlišovat podle funkcí, nebo dokonce i jen podle podlaží jako v předchozích 2D aplikacích.
Za dva roky byly sesbírány informace zhruba k 110 tisícům objektů, z nichž pomocí prostorových a statistických analýz datoví specialisté KAM vypočítali hrubé podlažní plochy, typ střechy a výšky. V rámci 3D řešení doposud vymodelovali historické centrum Brna, nyní intenzivně pracují na rozšíření mapy i do okrajových částí. Pilotní projekt 3D mapy poprvé představili v říjnu na výstavě 381 346 územních plánovačů v brněnském Urban centru. Na základě zpětné vazby jejích uživatelů chtějí mapu průběžně aktualizovat.
O brněnské památkové zóně, tentokrát mimo jiné s primátorkou Markétou Vaňkovou a brněnskými architekty. Diskutovat budeme nad rozsahem městské památkové zóny v Brně a cíli jejího rozšiřování. Je lepší plošná ochrana, nebo zápis konkrétních památek? A jaké jsou argumenty pro a proti? Dívejte se s námi v pondělí 1. února na našich sociálních sítích.
Kvalitní, funkční a trvanlivá kamenná dlažba v ulicích Česká, Solniční a Veselá. A zároveň proměna náměstíčka v místě setkání všech tří ulic do podoby pohodlného a atraktivního veřejného prostoru pro všechny Brňany. Takové jsou hlavní cíle koordinace několika stavebních akcí, na které pracuje naše kancelář. Po zpracování koordinační studie jsme letošní rok zahájili výběrem jednotlivých druhů kamenných dlaždic, které budou součástí zdejších povrchů. Řešení České i jejího okolí tak bude odpovídat významu ulice, vytvoří nová pobytová místa a naváže na už proměněné části historického jádra města. Stavební akce jsou rozděleny do tří etap a potrvají několik let.
Proměna širšího areálu hlavního vchodu Ústředního hřbitova u ulice Vídeňská je hlavním cílem architektonicko-urbanistické soutěže. Její přípravou dnes byla na zasedání Rady města Brna pověřena naše kancelář, následovat bude práce na podmínkách soutěže. Samotné vyhlášení je směřováno na polovinu dubna letošního roku. Kromě vchodu a blízkých zastávek MHD se týmy architektů a urbanistů ve svých návrzích zaměří také na výstavbu provozních budov, objekt květinářství nebo kamenický obchod.