Jak adaptovat Brno na měnící se klimatické podmínky? Co ho nejlépe ochrání před záplavami, dlouhotrvajícími suchy a následnými ekonomickými a ekologickými dopady? A jaká řešení nabízí modrozelená infrastruktura? Nejen těmto otázkám se v úterý 19. října 2021 věnovala konference na brněnské hvězdárně. Jejími organizátory byla Kancelář architekta města Brna a za město Brno Odbor životního prostředí.
Společný cíl – nenechat Brno na suchu. Toto téma letos rezonovalo konferencí o modrozelené infrastruktuře v budově brněnské hvězdárny. Spolupráce mezi městem Brnem, jeho příspěvkovými organizacemi i soukromými subjekty nad adaptačními opatřeními je zvláště potřebná ve chvíli, kdy se proměny klimatu projevují při péči o městskou zeleň, hospodaření s dešťovou vodou i při každodenním pohybu v ulicích města.
„Město Brno k tématice přistupuje zodpovědně a i do budoucna chce stavět na už teď rozjetých pilotních projektech. Den po konferenci například Rada města Brna schválila vypracování studie na využití srážkových vod hned v sedmi městských částech na území o rozloze skoro 400 ha. Také podnikáme další konkrétní kroky v souvislosti s výsadbou zeleně a efektivním využíváním vody. Zároveň se snažíme do procesu zapojit odborný sektor i veřejnost, a to ve snaze zviditelnit potřebnost a důležitost tzv. modrozelených opatření. Změna na tento typ infrastruktury musí přijít prostřednictvím spolupráce politiků, firem, projektantů, realizátorů, úředníků a správců, aby tato řešení byla funkční,“ konstatoval 1. náměstek primátorky Petr Hladík.
Konference o modrozelené infrastruktuře Nenech Brno na suchu se konala 19. října 2021 na brněnské hvězdárně. Ve třech blocích se věnovala hospodaření s dešťovou vodou (modrá sekce), zelené infrastruktuře (zelená sekce) a již existujícím opatřením a příkladům (sekce realizace). „V tuto chvíli jsme všichni na jedné lodi a téma adaptace města jde napříč profesemi. Už nestačí osamocené projekty. Pokud chceme žít ve městě, které je na přicházející změny připravené a odolá jim, je nutné nad současnými výzvami přemýšlet u široké palety městských projektů už ve chvíli, kdy se zadávají. Město v tomto musí fungovat jako celek. Jsme proto rádi, že je stále více jednotlivců i organizací z různých oborů, kteří se ke společné snaze přidávají,“ dodal odborník na modrozelenou infrastrukturu Radim Vítek z kanceláře městského architekta.
Akci doprovázely tematické panelové diskuze. Konference se zaobírala fungováním města jako celku, spoluprací mezi obory a motivací k zapojení dalších partnerů, jako jsou firmy, instituce i občané, na dosažení společného cíle – adaptovat město na měnící se klimatické podmínky.
Pátá územní studie vypracovaná Kanceláří města Brna byla schválena, zaměřená je na lokalitu Technologický park. Cílem bylo prověřit možnosti nové městské čtvrti, a to v souladu se současným využitím a plánovanými záměry. Územní studie je podkladem nového územního plánu a po jeho schválení bude aktualizována jako podklad pro rozhodování v území.
Klíčový strategický dokument určující směřování rozvoje města – nový Územní plán města Brna (NÚP) – dnes projednala Rada města Brna a doporučila jeho vydání zastupitelstvu, které se uskuteční 10. prosince. NÚP přináší udržitelná řešení reagující na potřeby obyvatel i další současné výzvy. Jeho zpracovatelem byla Kancelář architekta města Brna.
Prostor před obchodním centrem na ulici Petra Křivky by se konečně mohl stát skutečným srdcem městské části Brno – Nový Lískovec. Po dlouhých letech, kdy zůstával nevyužitý i kvůli nevyřešeným majetkovým vztahům, se situace výrazně změnila. Město získalo klíčové pozemky a městské části byly svěřeny objekty technické infrastruktury. Tento krok otevírá cestu k realizaci nového náměstí, které bude důstojným centrem veřejného života. O budoucí podobě rozhodne námi organizovaná architektonická soutěž, která umožní srovnání různých návrhů a výběr toho nejvhodnějšího řešení.