Nenecháme město na suchu. Brno řeší, jak bojovat s klimatickými změnami

Publikováno: 21.10.2021

Jak adaptovat Brno na měnící se klimatické podmínky? Co ho nejlépe ochrání před záplavami, dlouhotrvajícími suchy a následnými ekonomickými a ekologickými dopady? A jaká řešení nabízí modrozelená infrastruktura? Nejen těmto otázkám se v úterý 19. října 2021 věnovala konference na brněnské hvězdárně. Jejími organizátory byla Kancelář architekta města Brna a za město Brno Odbor životního prostředí.

Nenecháme město na suchu. Brno řeší, jak bojovat s klimatickými změnami

Společný cíl – nenechat Brno na suchu. Toto téma letos rezonovalo konferencí o modrozelené infrastruktuře v budově brněnské hvězdárny. Spolupráce mezi městem Brnem, jeho příspěvkovými organizacemi i soukromými subjekty nad adaptačními opatřeními je zvláště potřebná ve chvíli, kdy se proměny klimatu projevují při péči o městskou zeleň, hospodaření s dešťovou vodou i při každodenním pohybu v ulicích města.

Město Brno k tématice přistupuje zodpovědně a i do budoucna chce stavět na už teď rozjetých pilotních projektech. Den po konferenci například Rada města Brna schválila vypracování studie na využití srážkových vod hned v sedmi městských částech na území o rozloze skoro 400 ha. Také podnikáme další konkrétní kroky v souvislosti s výsadbou zeleně a efektivním využíváním vody. Zároveň se snažíme do procesu zapojit odborný sektor i veřejnost, a to ve snaze zviditelnit potřebnost a důležitost tzv. modrozelených opatření. Změna na tento typ infrastruktury musí přijít prostřednictvím spolupráce politiků, firem, projektantů, realizátorů, úředníků a správců, aby tato řešení byla funkční,“ konstatoval 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Konference o modrozelené infrastruktuře Nenech Brno na suchu se konala 19. října 2021 na brněnské hvězdárně. Ve třech blocích se věnovala hospodaření s dešťovou vodou (modrá sekce), zelené infrastruktuře (zelená sekce) a již existujícím opatřením a příkladům (sekce realizace). „V tuto chvíli jsme všichni na jedné lodi a téma adaptace města jde napříč profesemi. Už nestačí osamocené projekty. Pokud chceme žít ve městě, které je na přicházející změny připravené a odolá jim, je nutné nad současnými výzvami přemýšlet u široké palety městských projektů už ve chvíli, kdy se zadávají. Město v tomto musí fungovat jako celek. Jsme proto rádi, že je stále více jednotlivců i organizací z různých oborů, kteří se ke společné snaze přidávají,“ dodal odborník na modrozelenou infrastrukturu Radim Vítek z kanceláře městského architekta.

Akci doprovázely tematické panelové diskuze. Konference se zaobírala fungováním města jako celku, spoluprací mezi obory a motivací k zapojení dalších partnerů, jako jsou firmy, instituce i občané, na dosažení společného cíle – adaptovat město na měnící se klimatické podmínky.

Další články

Vyhlášeno: Architektonicko-výtvarná soutěž na dílo k poctě královny Elišky Rejčky

Vyhlášeno: Architektonicko-výtvarná soutěž na dílo k poctě královny Elišky Rejčky

6.11.2023

Cílem soutěže je nalézt nejlepší návrh uměleckého díla k poctě královny Elišky Rejčky i s odkazem na její osobnost a působení v Brně. Součástí by mělo být také architektonicko-krajinářské řešení přilehlé plochy, která by s uměleckým dílem měla tvořit harmonický celek.

Plánování města jako základ pro rozvoj udržitelné mobility

Plánování města jako základ pro rozvoj udržitelné mobility

1.11.2023

Kancelář architekta města Brna se aktivně zúčastnila Světového silničního kongresu, který se po padesáti letech opět konal v Praze. Článek přijatý do sborníku konference se týkal otázky, zda je pro zlepšení dopravy lepší stavět uvnitř měst, nebo na předměstí. Stáhnout a přečíst si můžete také kompletní českou verzi textu.

Výstava: Česká cena za architekturu 2023

Výstava: Česká cena za architekturu 2023

24.10.2023

Přijměte naše pozvání na výstavu vítězných i všech nominovaných děl České ceny za architekturu 2023. Výstava se koná v GALERII! VSTUPTE v přízemí budovy Kanceláře architekta města Brna na Zelném trhu.