Stanovit podmínky pro výstavbu v městské části Brno-Bosonohy má připravovaná územní studie, na které začala pracovat naše kancelář. Z pozice zpracovatele jsme zároveň v úterý 3. listopadu uspořádali první z řady setkání se zapojenými institucemi, následovat budou i další se zástupci městských částí.
Práce na studii by měla skončit přibližně v polovině roku 2021. Sloužit bude jako aktuální plánovací podklad pro územní plánování a v částech, kde bude v souladu s platným územním plánem, jako podklad pro rozhodování v území. Zároveň jde o dokument, který v jednom místě sladí investiční záměry kraje, města a jeho městských částí i soukromých subjektů.
Územní studie má za cíl vytvořit novou část Bosonoh a centrum, které doplní dnes chybějící občanskou vybavenost. Podmínkou je dobré propojení se stávající zástavbou. Důležité je také najít rovnováhu mezi zastavěným územím a krajinou obklopující Bosonohy a vyřešit dlouhodobé dopravní problémy v území.
Celkově studie prověří území o velikosti zhruba 370 hektarů. Toto území obsáhne celé Bosonohy, částečně zasahuje do městských částí Starý a Nový Lískovec. Na jihu je území ohraničeno ulicí Bítešská, na východě ulicemi Jemelkova a Chironova, na severu lesním porostem a na západě územními rezervami dle krajských zásad územního rozvoje.
Studie bude průběžně diskutována mj. se zástupci dotčených městských částí, Odborem dopravy MMB, Dopravním podnikem města Brna, Odborem dopravy JMK, ŘSD, vlastníky technických sítí i investory v území.
Nahlédněte s námi do jednoho z prvních moravských příkladů funkcionalismu. Červnová procházka za architekturou povede do budovy od Ernsta Wiesnera původně určené pro Union banku a od roku 1950 využívané Československým rozhlasem. Zaměříme se na výsledky nedávné kompletní rekonstrukce podle návrhu architektů z brněnského ateliéru Tišnovka pod vedením Miloše Klementa. Čekat nás budou také ikonické části budovy, jako je elegantní schodiště nebo terasa s unikátním výhledem na Brno.
Základní principy, cíle a témata Brněnských stavebních předpisů? Pro odbornou veřejnost připravujeme na 14. června setkání u kulatého stolu, jehož součástí bude také prostor pro diskusi a podněty.
Ochrana Brňanů před přívalovými dešti, zlepšení stavu podzemních vod i mikroklimatu, ale také zvýšení odolnosti města vůči změnám klimatu. Nejen to mají přinést pilotní projekty zaměřené na hospodaření se srážkovými vodami v sedmi městských částech. Na základě již hotové studie proveditelnosti budou vypracovány projektové dokumentace pro realizaci konkrétních opatření. Brněnští zastupitelé na to odsouhlasili zajištění potřebných financí z rozpočtu města. Nositelem projektu je Kancelář architekta města Brna (KAM).