Minulý týden začala velká proměna více než tříkilometrového nábřeží Svratky mezi Riviérou a železničním mostem Uhelná. Pro lepší představu o naplánovaných změnách vám přinášíme srovnání stavu před a po výstavbě přírodě blízkých protipovodňových opatření. Podívejte se na nové Rullerovo nábřeží i slepé rameno řeky s tůněmi.
Řeka dostane více prostoru a obyvatelé Brna zase místo u vody, kam mohou vyrazit na procházky, za sportem i odpočinkem. Bude se jednat o klidné bezbariérové prostředí vhodné pro vozíčkáře, seniory či maminky s dětmi. Vznikne zde živá zóna, kde se budou lidé potkávat a aktivně trávit svůj čas.
V místě stávající nábřežní zdi podél ulice Poříčí vznikne nová kolonáda se schody umožňující přístup k hladině řeky. Její součástí bude kavárna s výhledem na vodu. Na kolonádě bude možné mimo jiné pořádat menší koncerty a společenské akce.
Spolu s vedením města chceme poděkovat Ivanu Rullerovi za mnoho skvělých staveb, které Brnu přinesl, jako je například právě návrh proměny nábřeží Svratky i s ním sousedící Hala Rondo. Náplavka by tak měla získat jeho jméno.
U ulice Bauerova vznikne slepé rameno řeky Svratky s různě hlubokými tůněmi a ostrovy doplněnými o pravidelně zaplavované tůně. Při intenzivních deštích a povodních umožní nový mokřad zachytávat část vody. Sám bude napájen vodou ze Svrateckého náhonu předčištěnou rákosovým pásmem.
Od řeky oddělí slepé rameno štěrkový násyp připravený odlehčit řece v případě třicetiletých povodní. Přes mokřad vybudovaná dřevěná lávka nabídne pohled na vodní hladinu s rostlinami i rákosinami a obklopenou vrbami.
Podrobnosti o proměně nábřeží Svratky a výstavbě protipovodňových opatření najdete na webu voda.brno.cz.
Financování projektu: Evropský Nástroj pro oživení a odolnost; Foto: Magistrát města Brna; Vizualizace: Sdružení Svratka (A PLUS, ŠINDLAR, Václav Čermák, Miroslav Korbička, Miloš Trenz)
Novela energetického zákona, kterou včera schválila Poslanecká sněmovna, vážně omezuje pravomoci tří největších měst Česka při regulaci umisťování technické infrastruktury. Tento krok do budoucna sníží kvalitu života, neboť může mít zásadní negativní dopad na urbanismus měst, veřejná prostranství a zeleň. Vedení Brna ve spolupráci s dalšími radnicemi a odbornými organizacemi apeluje na nápravu celé situace a je i nadále připraveno podniknout veškeré kroky k navrácení pravomocí a obnovení dosavadního rozsahu regulací.
Analytická část Městského standardu uličních stromořadí je hotová a v současnosti probíhají práce na návrhu úprav. Předchozí rok byl přitom ve znamení koncepčních příprav zadání a referenčního průzkumu několika vybraných stromořadí. Dokument se po svém dokončení zaměří na stromy v uličním prostoru a bude sloužit jako nástroj pro plánování, výsadbu a péči o ně.
Město Brno se na základě rozhodnutí svých radních ohrazuje proti návrhu novely stavebního zákona, která by významně omezila pravomoci v oblasti městských stavebních předpisů. Návrh, který byl do zákona připojen jako tzv. přílepek v souvislosti se změnou energetického zákona, se nyní vrací k projednání do Poslanecké sněmovny. Je potřeba, aby byla zachována kompetence velkých měst vysazovat stromy v ulicích a regulovat výstavbu na svém území.