Podobu nového nádraží vyberou přední osobnosti české a světové architektury

Publikováno: 20.7.2020

Eva Jiřičná, Jan Jehlík, Peter Gero, Igor Marko, Vladimír Sitta nebo Zdeňka Vydrová. Tyto a další osobnosti české a světové architektury se v pátek sešly v Brně! V Kanceláři architekta města Brna (KAM) na Zelném trhu se konalo první ustavující zasedání poroty mezinárodní architektonické soutěže na nové hlavní nádraží. A protože členové poroty působí v různých koutech Česka i světa, zasedala porota online. Předsedou poroty byl zvolen architekt Petr Hlaváček, místopředsedou inženýr Mojmír Nejezchleb.

Podobu nového nádraží vyberou přední osobnosti české a světové architektury

Složení nezávislé části poroty jsme volili tak, aby byla zaručena prestiž velké mezinárodní architektonické soutěže. Proto jsme vyzvali významné česky nebo slovensky hovořící osobnosti na poli architektury, které žijí a působí v zahraničí nebo mimo Brno a mají zkušenosti s projekty velkého měřítka ať už v České republice, nebo zahraničí. Bylo také zásadní, aby znaly prostředí architektonických soutěží v Česku, především specifika soutěžních podmínek. Jedinou zástupkyní brněnské architektonické scény je Zdeňka Vydrová. Oslovili jsme i další brněnské osobnosti, ty ale projevily zájem se soutěže samy aktivně zúčastnit,“ vysvětlil ředitel KAM Michal Sedláček.

Předmětem soutěže je návrh nového hlavního nádraží města Brna včetně zastřešení a podoby nástupišť, návrhu dispozic vnitřních prostor, umístění hlavní výpravní haly, podoby fasád drážních objektů, vzhledu drážního tělesa a návrhu mostních konstrukcí. Návrh zahrnuje i kompletní řešení přednádražního a zanádražního veřejného prostoru.

Součástí návrhu je také nalezení optimální polohy a podoby autobusového nádraží, přestupního terminálu MHD, odstavných parkovišť, stanovišť taxi služby a úschovny kol. Návrh musí zohlednit jak jejich napojení na městskou dopravní síť, tak i jejich vzájemné vazby zejména s ohledem na kvalitu pěších přesunů a pěšího prostupu drážním tělesem a v neposlední řadě vazby na urbanistickou strukturu nové jižní čtvrti. To vše v podrobnosti urbanisticko-dopravní-architektonické studie.

Zpracováním soutěže o návrh nového hlavního nádraží pověřil město Brno v lednu 2019 Řídící výbor Železničního uzlu Brno. Společnými zadavateli soutěže je město Brno a státní organizace Správa železnic (dříve SŽDC). Organizací soutěže byla pověřena Kancelář architekta města Brna.

Chceme, aby nové brněnské nádraží bylo jedním z nejlepších ve střední Evropě, aby vyhovělo vysokým technickým nárokům a zároveň to byla krásná a nadčasová stavba, která zapadne do urbanistické struktury města,“ doplnil Michal Sedláček.

Brno, Praha, Hamburk, Londýn

Jednou z podmínek pro zahájení soutěžního procesu je jmenování soutěžní poroty. Ta je složena z tzv. závislé (5 členů) a nezávislé (6 členů) části. Složení nezávislé části poroty navrhla KAM. 3 řádné členy a 2 náhradníky do závislé části poroty nominovala, respektive jmenovala Správa železnic. Další 2 řádné členy a 3 náhradníky, z toho 2 náhradníky z řad KAM, jmenovala do závislé části poroty Rada města Brna.

Závislá část poroty:
– Ing. Ladislav Kubíček, zástupce Státního fondu dopravní infrastruktury
– Ing. Luděk Minář, zástupce Ministerstva dopravy ČR
– Ing. Mojmír Nejezchleb, zástupce Správy železnic
– JUDr. Markéta Vaňková, zástupkyně statutárního města Brna
– JUDr. Bohumil Šimek, zástupce Jihomoravského kraje
– Ing. Luboš Knížek jako náhradník, zástupce Ministerstva dopravy ČR
– Ing. Pavel Paidar jako náhradník, zástupce Správy železnic
– RNDr. Filip Chvátal, Ph.D., jako náhradník, zástupce statutárního města Brna
– doc. Ing. arch. Michal Sedláček jako náhradník, zástupce KAM
– Ing. Martin Všetečka, Ph.D., jako náhradník, zástupce KAM

Nezávislá část poroty:
– prof. Ing. arch. Eva Jiřičná, CBE (Velká Británie)
– Peter Gero (Německo)
– Igor Marko, MA ARCH ARB (Velká Británie)
– Ing. arch. Zdeňka Vydrová (ČR)
– prof. Ing. arch. Jan Jehlík (ČR)
– doc. Ing. arch. Petr Hlaváček (ČR)
– Ing. Vladimír Sitta jako náhradník (ČR, Austrálie)
– doc. Ing. arch. Jakub Cigler jako náhradník (ČR)
– doc. Ing. arch. Irena Fialová jako náhradnice (ČR)
– Ing. arch. Štěpán Valouch jako náhradník (ČR)

Další články

Mandloňový sad prostupující devět bílých bloků. Odborná porota vybrala nejlepší návrh v soutěži na Poctu královně Elišce Rejčce

Mandloňový sad prostupující devět bílých bloků. Odborná porota vybrala nejlepší návrh v soutěži na Poctu královně Elišce Rejčce

4.4.2024

Bílé bloky symbolizující život i dílo královny Elišky Rejčky a s nimi propojený parčík pravidelně vysazených mandloní, to vše zasazeno do širší travnaté plochy. Takové je základní rozvržení odbornou porotou nejlépe hodnoceného návrhu od Michala Palaščaka a Heleny Lukášové, kterému byla udělena 2. cena v architektonicko-výtvarné soutěži pořádané ve spolupráci Kanceláře architekta města Brna (KAM) a Odboru kultury brněnského magistrátu. Na základě rozhodnutí odborné poroty 1. cena udělena nebyla. Výsledky soutěže včera projednala Rada města Brna na své schůzi. Veřejnost si bude moci všech 34 návrhů prohlédnout na výstavě v Urban centru na Staré radnici, a to od druhé poloviny května.

Světový den vody ve znamení připravované nové podoby svitavského nábřeží

Světový den vody ve znamení připravované nové podoby svitavského nábřeží

22.3.2024

Práce na přípravě projektové dokumentace přírodě blízkých protipovodňových opatření zahájily společnosti Dopravoprojekt Brno a HG partner. Konkrétně se jedná o úsek začínající v blízkosti mostu u ulice Křenová vedoucí až k pravobřežnímu náhonu nad jezem Edler u Maloměřického mostu. Podklady nezbytné pro povolení stavebního záměru by mělo město Brno získat v roce 2025.

Procházka: Do výtvarných ateliérů

Procházka: Do výtvarných ateliérů

Dubnová procházka za architekturou nás zavedla do nové budovy ateliérů Katedry výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě MU. Zajímavá stavba se skládá ze tří kvádrů a výškově různých pater s terasou. Místnosti jsou koncipované jako tvůrčí laboratoře s dostatečným úložných prostorem, přiznanými konstrukčními prvky a přirozeným i umělým osvětlením potřebným k výtvarné činnosti.