Prezentacemi tří urbanisticko-dopravních studií brněnské části silnice X43 zástupcům městských částí pokračovala v červenci debata o co nejlepší podobě této budoucí dopravní tepny. V srpnu bude následovat výstava v brněnském Urban centru a na podzim také debata s místními.
V současnosti posuzovaná trasa silnice X43 vychází ze zpracované Územní studie pro Brno a okolí, která je zároveň podkladem pro aktualizaci Zásad územního rozvoje Jihomoravského kraje. Poté, co bude pravděpodobně na podzim letošního roku tento krajský „územní plán“ vydán, musí ho Brno ze zákona převzít do návrhu nového územního plánu. S vedením města jsme se proto dohodli na zpracování tří urbanisticko-dopravních studií, které ukazují možnosti zapojení silnice do okolní zástavby a krajiny.
Všechny tři hotové studie zástupcům městských částí v první polovině července prezentovaly zpracovatelské týmy knesl kynčl architekti s PK Ossendorf, Sdružení Pelčák a partner architekti s HBH Projekt a Pavel Jura s FAST VUT. Představení jednotlivých řešení bylo spojeno především s dotazy, očekáváme, že různá pojetí dopravy a urbanismu budou dotčené městské části ještě komentovat během následujících týdnů.
Na srpen připravujeme pro Brňany výstavu v Urban centru u Staré radnice, kde bude možné si jednotlivé studie prohlédnout. Během podzimu nabídneme také místním možnost návštěvy prezentace s následnou diskuzí nad budoucí podobou silnice. Náměty a stanoviska následně město využije pro přípravu zadání studie, která poslouží jako podklad nového územního plánu, nebo případně jeho změny.
Co přesně se skrývá v balících, které se sešly u nás na Zelném trhu, se zatím nedozví nikdo. Výjimkou je sekretář soutěže a porotci. Ti jediní do nich mohou nahlédnout. Jedná se totiž o návrhy nového hlavního nádraží v Brně.
V letošním roce začne dlouho očekávané oživení řeky Svratky v úseku od Riviéry k železničnímu viaduktu na Uhelné ulici. Řeka dostane více prostoru a obyvatelé Brna zase místo u vody, kam mohou vyrazit na procházky, za sportem i odpočinkem. Bude se jednat o klidné bezbariérové prostředí vhodné pro vozíčkáře, seniory či maminky s dětmi. Vznikne zde živá zóna, kde se budou lidé potkávat a aktivně trávit svůj čas.
Jak se Brno staví k vyhlášení památkové zóny na svém území? Jaký by měla mít rozsah a regulace? A jak celou věc ovlivňují pozdní zápisy do seznamů kulturních památek?