Propojené město – konference participace

Publikováno: 29.3.2018

V úterý 27. března 2018 jsme se vydali do pražského CAMPU na mezinárodní konferenci z oblasti participace, komunikace, plánování a udržení chytrých měst v České republice. Přinášíme vám krátké ohlédnutí za touto akcí.

Propojené město – konference participace

Mezinárodní konference s řadou zajímavých řečníků

Konferenci Propojené město pořádala společnost Demokracie21 a program plný různých řečníků sliboval řadu zajímavých informací a trendů z českých měst, ale také ze zahraničních států. Konference byla rozdělena do dvou částí. V dopolední části vystoupili hlavní zahraniční řečníci, ale také zástupce pořádající agentury a další. Po obědové pauze následoval odpolední program, který už by zaměřený více na praktické ukázky participace s občany a také na marketing jednotlivých měst.

Trendy v participaci

Spolupráce s občany a komunikace s nimi je pro KAM velmi důležitá a chceme držet krok s aktuálními trendy v této oblasti. Konference byla otevřená všem zájemcům a byla zdarma. Během konference bylo několikrát zmíněno, že právě městský architekt je nutný pro udržení spolupráce s občany. Je to ovšem běh na dlouhou trať. Dobrá participace občany ve městě sdružuje, buduje důvěru a spolupráci. Ze všeho nejvíc je ale důležité, aby se občané chtěli do rozhodování o svém městě zapojit a měli motivaci něco změnit.

Výzva pro vedení měst

Jeden z hlavních zahraničních řečníků Dr. Mitchell Kosny je světovým odborníkem na participaci a je prezidentem Rady pro sociální plánování v Torontu. Města podle něj potřebují  představitele, kteří dokáží opustit zažitý způsob procesu a být vizionáři. Jen tak lze zapojit občany a vytvořit silnou a angažovanou komunitu lidí ve městě. Další ze zahraničních účastníků, Moritz Ritter, se zaměřil na e-participaci. Trendem participace je dnes nejen přímé pořádání setkání, ale také online komunikace přes webové stránky, sociální média a další nástroje. Je důležité znát svého cílového občana, tedy toho, koho má participace oslovit. Dnes je trend začínat s participací už od školního věku. Často právě žáci ovlivní svoje město, ve kterém budou žít dál.

K participaci promluvili jak zahraniční odborníci – Moritz Ritter, Dr. Mitchell Kosny, Amelia Loye, Mgr. Ekaterina Petrikevich, Mgr. Ankitha Cheerakathil, tak čeští hosté – Tomáš Rákos, Hana Tichánková, MIlan Brlík, Bohumír Krampera a další.

Je Smart city opravdu Smart?

Velký trend a velké téma. Smart cities neboli chytrá města, jsou kapitolou pro nejednu velkou samostatnou konferenci. Zde tomuto tématu byl dán menší prostor, přesto přednáška Jany Korytářové a následně Davida Slížka byla velmi poučná. Opět byla zdůrazněna důležitost propojení komunity občanů, principy Smart cities, kde právě komunita je jednou ze základních pilířů tvorby chytrého města. Pan Slížek se následně zaměřil na aplikaci tohoto principu a ukázal né vždy úplně dobré řešení situace. Každopádně na závěr město Brno pochválil a zhodnotil nás jako město, které se nežene do nových trendů bez rozmyšlení, ale přesto drží krok s dobou.

Plánujte!

Odpolední blok začal participační hrou, která měla účastníkům ukázat, jak efektivně lze pracovat s lidmi a zapojit je, pomoci jim pochopit principy participace vyvolat v nich zájem. S Tomášem Rákosem jsme se podívali na město jako živý organismus, kdy stále většina lidí ve vedení města bere v potaz pouze sítě a technický ráz města, nikoli lidi, kteří v něm žijí. Na zábavném modelu imaginárního města pak ukázal, jak město a jeho systémy vnímat a jak se s nimi naučit pracovat.

Jak je důležité dobře komunikovat

Poslední část konference byla věnovaná spíše marketingu, určitým cílů, komunikace a propagace města. Zdůrazněna byla potřeba komunikovat na sociálních sítích, mít vizuální styl města, dostatečně informovat občany a na vše adekvátně reagovat. Na závěr pak Czechdesign představil špatný a dobrý vizuální styl a poradili, co si při vytváření vizuálního vzhledu pohlídat.

Konference pro nás byla jistým shrnutím základních faktů a potvrzením toho, že stále musíme dále pracovat a zapojovat občany do rozhodování o jejich městě. Zajímejte se o své město a přijďte za námi na některé z našich participačních setkání. Aktuálně pro vás připravujeme setkání o Halasově náměstí, ale také v Tuřanech a dalších důležitých místech po Brně.

Další články

Výsledky krajinářsko-architektonické soutěže na předprostor Domu umění města Brna a parku Koliště I budou vystaveny v Domě pánů z Kunštátu

Výsledky krajinářsko-architektonické soutěže na předprostor Domu umění města Brna a parku Koliště I budou vystaveny v Domě pánů z Kunštátu

15.3.2023

Prostor před Domem umění a přilehlý park Koliště I dostanou v budoucnu novou podobu. Kancelář architekta města Brna vyhlásila v druhé polovině roku 2022 krajinářsko-architektonickou soutěž, v níž odborná porota z celkem sedmi návrhů zvolila jako vítězný ten od ateliéru M2AU. Výstava v Domě pánů z Kunštátu, která potrvá od 22. března do 9. dubna 2023, nyní brněnské veřejnosti představí vítězný budoucí plán i další soutěžní návrhy. Součástí výstavy budou také doklady zachycující historický vývoj daného území.

Vedení města Brna rozhodlo nepokračovat v dalším průběhu soutěže o návrh „Úprava náměstí Republiky“

Vedení města Brna rozhodlo nepokračovat v dalším průběhu soutěže o návrh „Úprava náměstí Republiky“

8.3.2023

Náměstí Republiky jako reprezentativní, přívětivý a bezpečný centrální veřejný prostor odpovídající významu místa, který bude Brňanům dobře sloužit. Takový měl být cíl urbanisticko-architektonické soutěže, součástí jejíž přípravy byla i dvě veřejná setkání a online anketa zaměřená na připomínky i požadavky zdejších obyvatel, uživatelů a návštěvníků. Dnes vedení města rozhodlo v dalším průběhu soutěže nepokračovat, ale naopak upravit prostor náměstí po realizaci opravy sítí, které jsou plánovány na roky 2025-2026.

Výstava: Krajinářsko-architektonická soutěž na předprostor Domu umění a park Koliště I

Výstava: Krajinářsko-architektonická soutěž na předprostor Domu umění a park Koliště I

7.3.2023

Park Koliště jako zelený pokoj centra Brna. S ním propojený Dům umění využívající ještě lépe své okolí. A na celou lokalitu plynule navazující Malinovského náměstí i historické centrum města. To jsou základní prvky vítězného návrhu od ateliéru M2AU, který na konci roku 2022 vybrala odborná porota krajinářsko-architektonické soutěže. Budoucí plány na proměnu okolí Domu umění, další soutěžní návrhy i historický kontext celého místa budou k vidění na výstavě v Domě pánů z Kunštátu od 22. března do 9. dubna. Vstupné dobrovolné.