Jak vypadal náš rok 2018? Představili jsme vám nové podoby Brna, na workshopech a setkáních jsme společně diskutovali o budoucnosti města a začali jsme pracovat na novém územním plánu. Přinášíme vám ohlédnutí za tím nejdůležitějším…
V lednu jsme vám představili výsledky mezinárodní ideové soutěže na budoucnost brněnského výstaviště.
Začátek roku se točil kolem brněnského nádraží – uspořádali jsme osm jízd po městských částech, navštívili dvě univerzity nebo spolupořádali veřejnou diskuzi na půdě magistrátu. Tři měsíce jsme týden, co týden vedli s odbornou i širokou veřejností diskuzi o rozpletení gordického Železničního uzlu Brno.
Dokončili jsme návrh na proměnu důležitého dopravního uzlu a centra Lesné – Halasova náměstí.
Zveřejnili jsme vítězné návrhy architektonické soutěže na Kreativní centrum, které má vzniknout v bývalé káznici na Cejlu. Už na podzim se v ní otevřelo komunitní centrum a dál se připravuje rekonstrukce.
7 628 prodejen zboží a provozoven s různými službami – takové byly v květnu představené výsledky průzkumu maloobchodní sítě města Brna, který poprvé organizoval právě kancelář městského architekta.
V červnu se návrhu na nové řešení dočkalo i Tuřanské náměstí.
I před letními prázdninami jsme se zaměřili na horké téma – s Brňany jsme diskutovali o dopracování nového územního plánu a odevzdali jsme pracovní verze změn toho stávajícího.
U příležitosti Světového dne architektury jsme pro vás uspořádali už druhý Den otevřených dveří KAM.
V září se kancelář architekta stala zpracovatelem nového územního plánu. Navrhneme ho do února 2020, pak bude následovat veřejné projednání. Nový územní plán bude mít Brno nejpozději na konci roku 2022.
Své zkušenosti s plánováním a výstavbou nových čtvrtí nám na semináři v Tržnici představila trojice zahraničních odborníků – Christoph Hrncir z Vídně, Peter Gero z Hamburku a Mark Johnson z Denveru.
Zklidnění dopravy, více zeleně, míst pro odpočinek a volný čas, i tak by mohla podle výsledků soutěže vypadat budoucí tvář Mendlova náměstí.
Jako poslední jsme v loňském roce představili výsledky soutěže na proměnu areálu bývalé léčebny dlouhodobě nemocných na Červeném kopci.
Vyhlásili jsme mezinárodní soutěž na proměnu části teplárenského areálu v ulici Špitálka, kde má z brownfieldu vyrůst chytrá čtvrť. Architekti mohou posílat své soutěžní návrhy ještě do 21. ledna 2019.
Konec listopadu byl ve znamení Jižní čtvrti – třicítka architektů, urbanistů a projektantů společně na workshopu v KAM hledala její novou podobu.
Brno připravuje revitalizaci oblasti Ponava, která zahrnuje území bývalého sportovního areálu Za Lužánkami. Místu dříve pravidelně zaplňovaném nadšenými davy chce vdechnout nový život a vytvořit zde atraktivní část města. Blížící se demolice stávajícího fotbalového stadionu, který je kvůli rozsáhlým stavebním a statickým vadám nevyužitelný, otevírá příležitost pro nový přístup.
Historická centra třinácti měst pohledem studentů a studentek. Které urbanistické detaily sdílí Třebíč s Jihlavou? Liší se prvky celoměstského významu Kroměříže a Mikulova? A co urbanistické i architektonické hodnoty Olomouce, Prachatic či Vyškova?
Vydejte se s námi do okolí historického centra Brna, které prošlo, prochází a bude procházet architektonickou či urbanistickou proměnou. Od Moravského náměstí s úspěšnou realizací veřejného parku s vodním zrcadlem přes park obklopující Dům umění, který se změní dle vítězného návrhu architektonické soutěže, či ulici Benešovu s plánovanou rekonstrukcí až po nově vznikající čtvrť Trnitá. Akce proběhne jako součást festivalu Den architektury.