Těší nás velký zájem o naše programy pro brněnské základní školy. Žáci se s nadšením vrhají i do složitějších témat, jako je rozvoj města, fungování veřejného prostoru nebo proměňující se architektonické vrstvy města. Proběhly už také workshopy pro učitele.
Na konci roku jsme aktivity rozjeli společně se žáky školy Filipka, pokračovali jsme i na ZŠ Novoměstská a nový rok odstartovali se ZŠ a MŠ Husova v budově na Rašínově. A zdaleka nekončíme.
Pokud byste měli o program s aktivitami zaměřenými na architekturu, urbanismus, veřejný prostor nebo územní plánování zájem i ve vaší brněnské základní škole, poskytne vám více informací Šárka Reichmannová.
Novela energetického zákona, kterou včera schválila Poslanecká sněmovna, vážně omezuje pravomoci tří největších měst Česka při regulaci umisťování technické infrastruktury. Tento krok do budoucna sníží kvalitu života, neboť může mít zásadní negativní dopad na urbanismus měst, veřejná prostranství a zeleň. Vedení Brna ve spolupráci s dalšími radnicemi a odbornými organizacemi apeluje na nápravu celé situace a je i nadále připraveno podniknout veškeré kroky k navrácení pravomocí a obnovení dosavadního rozsahu regulací.
Analytická část Městského standardu uličních stromořadí je hotová a v současnosti probíhají práce na návrhu úprav. Předchozí rok byl přitom ve znamení koncepčních příprav zadání a referenčního průzkumu několika vybraných stromořadí. Dokument se po svém dokončení zaměří na stromy v uličním prostoru a bude sloužit jako nástroj pro plánování, výsadbu a péči o ně.
Město Brno se na základě rozhodnutí svých radních ohrazuje proti návrhu novely stavebního zákona, která by významně omezila pravomoci v oblasti městských stavebních předpisů. Návrh, který byl do zákona připojen jako tzv. přílepek v souvislosti se změnou energetického zákona, se nyní vrací k projednání do Poslanecké sněmovny. Je potřeba, aby byla zachována kompetence velkých měst vysazovat stromy v ulicích a regulovat výstavbu na svém území.