Rekordní zájem přilákala mezinárodní otevřená ideová soutěž na budoucí podobu chytré čtvrti Špitálka. Celkem dvacet sedm návrhů dorazilo před uzávěrkou v pondělí 21. ledna do Kanceláře architekta města Brna (KAM). Soutěž město Brno vyhlásilo v říjnu loňského roku. Jednotlivé návrhy bude hodnotit odborná porota, která z nich vybere nejlepší řešení. Poté KAM výsledky představí veřejnosti.
„V pořadí jde o sedmou soutěž, kterou kancelář městského architekta za více jak dva roky svého působení pro město připravuje. Dvacet sedm účastníků je zatím také rekordní a největší účast. Celý proces hodnocení je anonymní, poprvé všechny návrhy uvidí až soutěžní porota, která vybere nejlepší řešení,“ řekl ředitel Kanceláře architekta města Brna Michal Sedláček. Všechny návrhy si pak veřejnost bude moci prohlédnout na výstavě.
Soutěž má přinést řešení na proměnu nevyužívané západní části areálu brněnských tepláren v ulici Špitálka. Území má rozlohu téměř dvacet pět hektarů. Město tam plánuje postavit novou čtvrť, která nabídne bydlení, ale také zázemí pro služby a nové pracovní příležitosti. Úkolem soutěžících bylo navrhnout podobu nové čtvrti a současně zohlednit principy „chytrého města“. To znamená využít moderní technologie tak, aby nová čtvrť byla šetrná k životnímu prostředí a energeticky soběstačná.
Vítězný návrh radní použijí pro zadání územní studie, která bude následně použita pro změnu Územního plánu města Brna a pro samotnou výstavbu a oživení této části města. Cílem je zároveň odzkoušet nové technologie a inovativní přístupy, které by se následně mohly rozšířit i do zbytku Brna. Špitálka by tak mohla sloužit jako vzor pro další výstavbu.
Projekt Špitálka je součástí rozsáhlého evropského projektu RUGGEDISED, jehož cílem je zavádění inovativních technologií a přístupů pro rozvoj městských čtvrtí. Mezi taková chytrá řešení patří například využití energie z odpadních vod, systém chytrého parkování, který řidičům umožní rychleji najít volná místa, nebo inteligentní pouliční osvětlení, které reaguje na míru světla a pohyb, a řada dalších. Brno na projektu spolupracuje s pěti evropskými městy – holandským Rotterdamem, skotským Glasgow, švédskou Umeou, polským Gdaňskem a italskou Parmou.
Více o soutěži najdete na https://kambrno.cz/souteze/spitalka/.
Z historického centra na místo bývalého městského hřbitova s krajinářským architektem. Centrum Brna nabízí různé typy urbanizované krajiny – od ulic přes náměstí po parky. A to různých stáří, stylů i současného využití. Pohled krajinářského architekta v nich dokáže najít detaily, které mohou další profese přehlédnout. Akce proběhne jako součást festivalu Den architektury.
Realizace protipovodňových opatření je zásadní pro další rozvoj města. Město ve spolupráci s Kanceláří architekta města Brna připravuje úpravu nábřeží Svitavy v lokalitě bývalého areálu Zbrojovky. Brněnští radní schválili zahájení zadávacího řízení na zhotovitele projektové dokumentace pro etapy XXI a XXII (Zbrojovka).
Fungující město není jen nahodilý shluk ulic, ale systém, kde zástavba vzniká podle plánu, řeší se dopravní propojení jeho částí a vybavení vším, co lidé k životu potřebují. Podobně to platí o sídelní zeleni, ani tady by neměl vládnout chaos. Konkrétně na stromy v uličním prostoru se zaměří připravovaný Městský standard uličních stromořadí jako prostředek pro plánování, výsadbu a péči o ně. Se souhlasem Rady města Brna ho zpracuje Kancelář architekta města Brna (KAM).