Rekordní zájem přilákala mezinárodní otevřená ideová soutěž na budoucí podobu chytré čtvrti Špitálka. Celkem dvacet sedm návrhů dorazilo před uzávěrkou v pondělí 21. ledna do Kanceláře architekta města Brna (KAM). Soutěž město Brno vyhlásilo v říjnu loňského roku. Jednotlivé návrhy bude hodnotit odborná porota, která z nich vybere nejlepší řešení. Poté KAM výsledky představí veřejnosti.
„V pořadí jde o sedmou soutěž, kterou kancelář městského architekta za více jak dva roky svého působení pro město připravuje. Dvacet sedm účastníků je zatím také rekordní a největší účast. Celý proces hodnocení je anonymní, poprvé všechny návrhy uvidí až soutěžní porota, která vybere nejlepší řešení,“ řekl ředitel Kanceláře architekta města Brna Michal Sedláček. Všechny návrhy si pak veřejnost bude moci prohlédnout na výstavě.
Soutěž má přinést řešení na proměnu nevyužívané západní části areálu brněnských tepláren v ulici Špitálka. Území má rozlohu téměř dvacet pět hektarů. Město tam plánuje postavit novou čtvrť, která nabídne bydlení, ale také zázemí pro služby a nové pracovní příležitosti. Úkolem soutěžících bylo navrhnout podobu nové čtvrti a současně zohlednit principy „chytrého města“. To znamená využít moderní technologie tak, aby nová čtvrť byla šetrná k životnímu prostředí a energeticky soběstačná.
Vítězný návrh radní použijí pro zadání územní studie, která bude následně použita pro změnu Územního plánu města Brna a pro samotnou výstavbu a oživení této části města. Cílem je zároveň odzkoušet nové technologie a inovativní přístupy, které by se následně mohly rozšířit i do zbytku Brna. Špitálka by tak mohla sloužit jako vzor pro další výstavbu.
Projekt Špitálka je součástí rozsáhlého evropského projektu RUGGEDISED, jehož cílem je zavádění inovativních technologií a přístupů pro rozvoj městských čtvrtí. Mezi taková chytrá řešení patří například využití energie z odpadních vod, systém chytrého parkování, který řidičům umožní rychleji najít volná místa, nebo inteligentní pouliční osvětlení, které reaguje na míru světla a pohyb, a řada dalších. Brno na projektu spolupracuje s pěti evropskými městy – holandským Rotterdamem, skotským Glasgow, švédskou Umeou, polským Gdaňskem a italskou Parmou.
Více o soutěži najdete na https://kambrno.cz/souteze/spitalka/.
Nahlédněte s námi do jednoho z prvních moravských příkladů funkcionalismu. Červnová procházka za architekturou povede do budovy od Ernsta Wiesnera původně určené pro Union banku a od roku 1950 využívané Československým rozhlasem. Zaměříme se na výsledky nedávné kompletní rekonstrukce podle návrhu architektů z brněnského ateliéru Tišnovka pod vedením Miloše Klementa. Čekat nás budou také ikonické části budovy, jako je elegantní schodiště nebo terasa s unikátním výhledem na Brno.
Základní principy, cíle a témata Brněnských stavebních předpisů? Pro odbornou veřejnost připravujeme na 14. června setkání u kulatého stolu, jehož součástí bude také prostor pro diskusi a podněty.
Ochrana Brňanů před přívalovými dešti, zlepšení stavu podzemních vod i mikroklimatu, ale také zvýšení odolnosti města vůči změnám klimatu. Nejen to mají přinést pilotní projekty zaměřené na hospodaření se srážkovými vodami v sedmi městských částech. Na základě již hotové studie proveditelnosti budou vypracovány projektové dokumentace pro realizaci konkrétních opatření. Brněnští zastupitelé na to odsouhlasili zajištění potřebných financí z rozpočtu města. Nositelem projektu je Kancelář architekta města Brna (KAM).