Ve čtvrtek 1. 2. byl městský architekt Michal Sedláček hostem mezinárodního semináře pro odbornou veřejnost, který se věnoval možnostem spolupráce mezi veřejným a soukromým sektorem a spolufinancování velkých rozvojových lokalit. Akce se konala v přednáškovém sále Uměleckoprůmyslového muzea v Brně.
Seminář byl součástí třídenního workshopu, který začátkem února organizovalo město Brno v rámci projektu „Suburban. Oživení okrajových částí města.“ Workshopu se zúčastnilo na čtyřicet zahraničních účastníků z řad architektů, urbanistů a plánovačů z měst Antverpy, Vídeň, Oslo, Düsseldorf, metropolitní oblasti Barcelona, Solin, Casoria a Baia Mare.
Čtvrtečního semináře v Uměleckoprůmyslovém muzeu se účastnili také zástupci brněnských stavitelů a různých odborů Magistrátu města Brna. Účastníci se díky prezentacím seznámili s nově využívanými postupy při zadávání a zpracování územních studií ve spolupráci mezi městem a soukromými vlastníky.
Městský architekt Michal Sedláček hovořil o postupech spolupráce města Brna a soukromých investorů na připravovaných studiích pro oblast Kamének a území tzv. Západní brány. Vídeňský model představil architekt Kurt Mittringer, dále vystoupili Peter Austin z Osla, Veva Roesems z Antverp nebo zástupce investorů Drahan Petrovič ze Slovenska.
Do projektu „Suburban“ je Brno zapojeno spolu s dalšími 8 evropskými městy. Organizátoři si od akce slibují, že tyto zahraniční zkušenosti pomohou otevřít debatu o nových přístupech ke spolupráci a spolufinancování rozvojových oblastí ve městě Brně.
Více informací o tomto projektu naleznete na www.brno.cz/suburban.
Na začátku června společně znovu vyrazíme na procházku s městským architektem, tentokrát netradičně za hranice Brna. Čeká nás totiž návštěva Městské haly Modřice, stavby oceněné Českou cenou za architekturu 2021. Halou, která slouží sportu i kultuře, nás provede Vojtěch Sosna, spoluautor návrhu z ateliéru bod architekti. Začneme ve vstupní hale krátkou prezentací, prohlédneme si vše od šaten přes tělocvičnu a bazénu po ubytování i restauraci a návštěvu zakončíme na venkovních sportovištích.
Spojení parkové a přírodní části, místa pro lidi i pro přírodu. Takový přístup zvolil vítězný tým krajinářského architekta Radka Prokeše. V příštích letech začne podle jejich soutěžního návrhu vznikat první etapa nového parku v lokalitě Černovické pískovny. Odborná porota jej vybrala na konci dubna, s výsledky se dnes na svém zasedání seznámili brněnští radní. Všechny návrhy námi organizované urbanisticko-krajinářské soutěže budou vystaveny od poloviny června v brněnském Urban centru.
Bulvár. Hlavní spojnice mezi novým moderním nádražím a historickým centrem, která bude tvořit páteřní komunikační osu nové čtvrti Trnitá. Tato třída se stane významným veřejným prostorem města se širokými chodníky, množstvím zeleně a vzrostlými stromy. Na každé straně ulice nebudou chybět ani obousměrné cyklostezky, středový pás bude zase patřit tramvajím. V současné době probíhají práce na projektové dokumentaci první etapy.