Zvýšit pocit bezpečí, doplnit zeleň nebo mobiliář, rozšířit služby o kavárnu nebo třeba o farmářské trhy. Takové požadavky zazněly od veřejnosti v městské anketě, jejíž výsledky budou předány účastníkům architektonické soutěže. Jejím cílem je proměnit prostranství před nákupním centrem v Novém Lískovci v živé centrum čtvrti.
„Šlo už o pátou anketu vypsanou prostřednictvím nového nástroje městských anket. Ten město Brno zavedlo pro snazší sběr informací a zpětné vazby od obyvatelstva. Jedno prvenství si ale tato anketa připsala. Byla specificky zaměřená na konkrétní městskou část Brna a umožnila místním i těm, kdo tudy procházejí, jezdí sem někoho navštěvovat, podělit se o dojmy z tohoto místa a navrhnout, jak ho zlepšit. Do ankety se zapojilo téměř 300 aktivních lidí a jejich podněty se do značné míry shodují, takže z nich lze vyvozovat nějaké obecnější závěry,“ uvedl radní pro oblast participace Petr Bořecký.
Za hlavní problémy lokality považuje devět z deseti respondentů pocit bezpečí a ohrožení kriminalitou a kvalitu a údržbu tohoto veřejného prostranství. Více než polovina respondentů upozorňuje na nedostatek parkovacích míst a nedostatečnou údržbu vegetace.
Co lidem v současnosti v řešeném území nejvíce schází? Šest z deseti odpovídajících by uvítalo více zeleně a venkovních pobytových míst. Zmiňují také občanskou vybavenost pro místní, vodní prvek / pítko / mlžítko, mobiliář a společenské akce.
Architektonická soutěž se zaměří nejen na úpravu prostoru před nákupním centrem, ale také na přestavbu bývalého objektu Tepláren na multifunkční zařízení pro sport, kulturu a volný čas. Do řešené lokality rovněž patří asfaltové hřiště, část ulice Petra Křivky a okolí ZŠ Kamínky se sousedním polyfunkčním domem. Podněty obyvatel se stanou důležitým podkladem pro architektonické ateliéry, které se budou soutěže účastnit.
Na webu ankety.damenavas.cz a v článku na webu data.brno.cz se můžete seznámit s podrobnějšími výsledky.
Novela energetického zákona, kterou včera schválila Poslanecká sněmovna, vážně omezuje pravomoci tří největších měst Česka při regulaci umisťování technické infrastruktury. Tento krok do budoucna sníží kvalitu života, neboť může mít zásadní negativní dopad na urbanismus měst, veřejná prostranství a zeleň. Vedení Brna ve spolupráci s dalšími radnicemi a odbornými organizacemi apeluje na nápravu celé situace a je i nadále připraveno podniknout veškeré kroky k navrácení pravomocí a obnovení dosavadního rozsahu regulací.
Analytická část Městského standardu uličních stromořadí je hotová a v současnosti probíhají práce na návrhu úprav. Předchozí rok byl přitom ve znamení koncepčních příprav zadání a referenčního průzkumu několika vybraných stromořadí. Dokument se po svém dokončení zaměří na stromy v uličním prostoru a bude sloužit jako nástroj pro plánování, výsadbu a péči o ně.
Město Brno se na základě rozhodnutí svých radních ohrazuje proti návrhu novely stavebního zákona, která by významně omezila pravomoci v oblasti městských stavebních předpisů. Návrh, který byl do zákona připojen jako tzv. přílepek v souvislosti se změnou energetického zákona, se nyní vrací k projednání do Poslanecké sněmovny. Je potřeba, aby byla zachována kompetence velkých měst vysazovat stromy v ulicích a regulovat výstavbu na svém území.