Do užšího výběru postoupilo celkem sedm architektonických kanceláří. Minulý týden výběr odsouhlasila Rada města Brna, které je zadavatelem soutěže. Soutěžícím teď běží lhůta na vypracování návrhů. Uzávěrka je 1. března 2018.
Odborná porota bude posuzovat jak architektonické řešení projektu, tak i napojení na památkově chráněnou budovu káznice. Stejně důležité je i urbanistické hledisko, centrum by mělo přispět k oživení sociálně vyloučené lokality na Cejlu.
V prostorách Kreativního centra najdou zázemí umělci a tvůrci všeho druhu. Podle zadání má objekt nabídnout sdílené kanceláře, ateliéry, dílny, zkušebny nebo třeba nahrávací studio. Kreativní centrum má vyrůst v části historické věznice, část objektu má podle záměrů města sloužit jako muzeum.
Ministerstvo kultury prohlásilo v listopadu 2016 objekt věznice za kulturní památku. Součástí soutěžního zadání je proto také Studie limitů, kterou nechalo vypracovat město Brno ve spolupráci s Kanceláří architekta města. Studie určuje možnosti a rozsah stavebních prací v historickém objektu.
Budova káznice je dlouhodobě na seznamu nevyužívaných území, takzvaných „brownfields“. Dnes je ve správě Turistického informačního centra města Brna (TIC). V rámci oživování povědomí o káznici se zde ale konají příležitostné kulturní a edukativní akce jako jsou výstavy, koncerty, divadelní a multimediální festivaly apod.
Získat návrh proměny prostranství před nákupním centrem i přestavby bývalého objektu Tepláren na zařízení pro sport, volný čas a kulturu – takový byl cíl architektonické soutěže, kterou pro městskou část Brno – Nový Lískovec uspořádala Kancelář architekta města Brna. Odborná porota se během svého zasedání rozhodla udělit dvě druhá místa a takový výsledek schválila minulý týden rada městské části. Výsledná podoba lokality tak vzejde z dalšího jednání s oběma soutěžními týmy, jejichž návrhy se umístily nejvýše.
Salon dřevostaveb je největší nesoutěžní přehlídka toho nejlepšího, co vzniklo v oblasti nejen tuzemské dřevěné architektury. V GALERII! VSTUPTE si můžete prohlédnout výběr dvou desítek staveb zahrnující širokou škálu realizací – od těch nejmenších, drobných, které se skrývají v lese nebo doplňují ráz české krajiny, přes chatky, rodinné domy až po větší administrativní sídla společností. Spojujícím prvkem všech je jediný udržitelný a neustále dorůstající stavební materiál – dřevo.
Budova I se stala novou dominantou Dornychu i areálu Vlněny. Ambici oslovit má svým vstupem do celého komplexu, předsunutým parterem s obchodními prostory, okolím zrcadlícím se ve zvlněné fasádě i výraznou konzolou s podhledem se vzhledem nerezového plechu. A právě do této budovy vedla naše společná květnová procházka za architekturou. Průvodcem nám byl spoluautor budovy architekt Václav Hlaváček ze Studia acht.