Přes 2800 stran textu a 20 výkresů o velikosti přesahující výškou a šířkou dva metry. Dnes jsme dokončili a odevzdali návrh nového územního plánu. Dokument, který město potřebuje ke svému dalšímu rozvoji, by měl začít platit nejpozději do konce roku 2022.
Návrh nového územního plánu teď projde kontrolou a úpravami, aby nad ním v dubnu příštího roku mohlo proběhnout veřejné projednání. Po vypořádání námitek a připomínek bude v roce 2021 následovat další veřejné projednání. Konec roku 2022 je pro schválení územního plánu klíčový i podle stavebního zákona, v tomto roce totiž končí platnost stávajícího dokumentu.
Zpracováním návrhu nového územního plánu byla naše kancelář pověřena v září 2018. Poprvé si tak Brno po vzoru ostatních velkých měst – Prahy, Plzně a Ostravy, zpracovává územní plán samo. Jde o rozpracovaný plán, který má za sebou už jedno společné jednání. Zastupitelstvo města vydalo téměř dva tisíce pokynů k jeho proměně a dokončení.
Na přípravě návrhu nového územního plánu spolupracoval tým více než dvaceti lidí různých profesí – architekti, urbanisté, geografové, krajinářský architekt nebo vodohospodář, ale také právníci, kteří pomáhali s přípravami textové části.
Stávající Územní plán města Brna platí od roku 1994, je tak jeden z nejstarších v České republice a nevyhovuje aktuálním potřebám. Důsledky této situace pociťuje město každý den – nejvíce v dopravě a bydlení. Plochy určené pro bydlení jsou v současném územním plánu prakticky vyčerpané, nebo nové zástavbě brání další komplikace, například neexistující protipovodňová opatření. Poslední aktualizace stávajícího územního plánu proběhla v roce 2009. Celkem 150 samostatných změn, jejichž návrhy také vypracovala naše kancelář, bylo s veřejností dvakrát projednáno na konci letošního roku. Po schválení brněnskými zastupiteli by změny mohly začít platit v roce 2020, jejich vydání se tak stihne ještě před vydáním územního plánu nového.
Na začátku června společně znovu vyrazíme na procházku s městským architektem, tentokrát netradičně za hranice Brna. Čeká nás totiž návštěva Městské haly Modřice, stavby oceněné Českou cenou za architekturu 2021. Halou, která slouží sportu i kultuře, nás provede Vojtěch Sosna, spoluautor návrhu z ateliéru bod architekti. Začneme ve vstupní hale krátkou prezentací, prohlédneme si vše od šaten přes tělocvičnu a bazénu po ubytování i restauraci a návštěvu zakončíme na venkovních sportovištích.
Spojení parkové a přírodní části, místa pro lidi i pro přírodu. Takový přístup zvolil vítězný tým krajinářského architekta Radka Prokeše. V příštích letech začne podle jejich soutěžního návrhu vznikat první etapa nového parku v lokalitě Černovické pískovny. Odborná porota jej vybrala na konci dubna, s výsledky se dnes na svém zasedání seznámili brněnští radní. Všechny návrhy námi organizované urbanisticko-krajinářské soutěže budou vystaveny od poloviny června v brněnském Urban centru.
Bulvár. Hlavní spojnice mezi novým moderním nádražím a historickým centrem, která bude tvořit páteřní komunikační osu nové čtvrti Trnitá. Tato třída se stane významným veřejným prostorem města se širokými chodníky, množstvím zeleně a vzrostlými stromy. Na každé straně ulice nebudou chybět ani obousměrné cyklostezky, středový pás bude zase patřit tramvajím. V současné době probíhají práce na projektové dokumentaci první etapy.