Přes 2800 stran textu a 20 výkresů o velikosti přesahující výškou a šířkou dva metry. Dnes jsme dokončili a odevzdali návrh nového územního plánu. Dokument, který město potřebuje ke svému dalšímu rozvoji, by měl začít platit nejpozději do konce roku 2022.
Návrh nového územního plánu teď projde kontrolou a úpravami, aby nad ním v dubnu příštího roku mohlo proběhnout veřejné projednání. Po vypořádání námitek a připomínek bude v roce 2021 následovat další veřejné projednání. Konec roku 2022 je pro schválení územního plánu klíčový i podle stavebního zákona, v tomto roce totiž končí platnost stávajícího dokumentu.
Zpracováním návrhu nového územního plánu byla naše kancelář pověřena v září 2018. Poprvé si tak Brno po vzoru ostatních velkých měst – Prahy, Plzně a Ostravy, zpracovává územní plán samo. Jde o rozpracovaný plán, který má za sebou už jedno společné jednání. Zastupitelstvo města vydalo téměř dva tisíce pokynů k jeho proměně a dokončení.
Na přípravě návrhu nového územního plánu spolupracoval tým více než dvaceti lidí různých profesí – architekti, urbanisté, geografové, krajinářský architekt nebo vodohospodář, ale také právníci, kteří pomáhali s přípravami textové části.
Stávající Územní plán města Brna platí od roku 1994, je tak jeden z nejstarších v České republice a nevyhovuje aktuálním potřebám. Důsledky této situace pociťuje město každý den – nejvíce v dopravě a bydlení. Plochy určené pro bydlení jsou v současném územním plánu prakticky vyčerpané, nebo nové zástavbě brání další komplikace, například neexistující protipovodňová opatření. Poslední aktualizace stávajícího územního plánu proběhla v roce 2009. Celkem 150 samostatných změn, jejichž návrhy také vypracovala naše kancelář, bylo s veřejností dvakrát projednáno na konci letošního roku. Po schválení brněnskými zastupiteli by změny mohly začít platit v roce 2020, jejich vydání se tak stihne ještě před vydáním územního plánu nového.
Co přesně se skrývá v balících, které se sešly u nás na Zelném trhu, se zatím nedozví nikdo. Výjimkou je sekretář soutěže a porotci. Ti jediní do nich mohou nahlédnout. Jedná se totiž o návrhy nového hlavního nádraží v Brně.
V letošním roce začne dlouho očekávané oživení řeky Svratky v úseku od Riviéry k železničnímu viaduktu na Uhelné ulici. Řeka dostane více prostoru a obyvatelé Brna zase místo u vody, kam mohou vyrazit na procházky, za sportem i odpočinkem. Bude se jednat o klidné bezbariérové prostředí vhodné pro vozíčkáře, seniory či maminky s dětmi. Vznikne zde živá zóna, kde se budou lidé potkávat a aktivně trávit svůj čas.
Jak se Brno staví k vyhlášení památkové zóny na svém území? Jaký by měla mít rozsah a regulace? A jak celou věc ovlivňují pozdní zápisy do seznamů kulturních památek?