Přes 2800 stran textu a 20 výkresů o velikosti přesahující výškou a šířkou dva metry. Dnes jsme dokončili a odevzdali návrh nového územního plánu. Dokument, který město potřebuje ke svému dalšímu rozvoji, by měl začít platit nejpozději do konce roku 2022.
Návrh nového územního plánu teď projde kontrolou a úpravami, aby nad ním v dubnu příštího roku mohlo proběhnout veřejné projednání. Po vypořádání námitek a připomínek bude v roce 2021 následovat další veřejné projednání. Konec roku 2022 je pro schválení územního plánu klíčový i podle stavebního zákona, v tomto roce totiž končí platnost stávajícího dokumentu.
Zpracováním návrhu nového územního plánu byla naše kancelář pověřena v září 2018. Poprvé si tak Brno po vzoru ostatních velkých měst – Prahy, Plzně a Ostravy, zpracovává územní plán samo. Jde o rozpracovaný plán, který má za sebou už jedno společné jednání. Zastupitelstvo města vydalo téměř dva tisíce pokynů k jeho proměně a dokončení.
Na přípravě návrhu nového územního plánu spolupracoval tým více než dvaceti lidí různých profesí – architekti, urbanisté, geografové, krajinářský architekt nebo vodohospodář, ale také právníci, kteří pomáhali s přípravami textové části.
Stávající Územní plán města Brna platí od roku 1994, je tak jeden z nejstarších v České republice a nevyhovuje aktuálním potřebám. Důsledky této situace pociťuje město každý den – nejvíce v dopravě a bydlení. Plochy určené pro bydlení jsou v současném územním plánu prakticky vyčerpané, nebo nové zástavbě brání další komplikace, například neexistující protipovodňová opatření. Poslední aktualizace stávajícího územního plánu proběhla v roce 2009. Celkem 150 samostatných změn, jejichž návrhy také vypracovala naše kancelář, bylo s veřejností dvakrát projednáno na konci letošního roku. Po schválení brněnskými zastupiteli by změny mohly začít platit v roce 2020, jejich vydání se tak stihne ještě před vydáním územního plánu nového.
Základní principy, cíle a témata Brněnských stavebních předpisů? Pro odbornou veřejnost připravujeme na 14. června setkání u kulatého stolu, jehož součástí bude také prostor pro diskusi a podněty.
Ochrana Brňanů před přívalovými dešti, zlepšení stavu podzemních vod i mikroklimatu, ale také zvýšení odolnosti města vůči změnám klimatu. Nejen to mají přinést pilotní projekty zaměřené na hospodaření se srážkovými vodami v sedmi městských částech. Na základě již hotové studie proveditelnosti budou vypracovány projektové dokumentace pro realizaci konkrétních opatření. Brněnští zastupitelé na to odsouhlasili zajištění potřebných financí z rozpočtu města. Nositelem projektu je Kancelář architekta města Brna (KAM).
Na základě pokynů od Zastupitelstva města Brna z června 2022 aktuálně dochází k opakovanému procházení připomínek městských částí. Diskutovány jsou také další aktuální informace z předmětných území. V tuto chvíli proběhlo jednání se sedmi z nich, dalších 22 je naplánováno.