Stovky cenných názorů a podnětů na současnou i budoucí podobu centra Masarykovy čtvrti jsme získali od více než 160 zájemců, kteří ve čtvrtek 13. února přišli na veřejné setkání. Potvrdil se tak zájem o připravovanou urbanisticko-architektonickou soutěž na řešení náměstí Míru a přilehlého bývalého vojenského areálu Lerchova.
Uvědomujeme si, že jde o výbušné téma s dlouhou a komplikovanou historií, i proto nás výsledek čtvrtečního setkání těší. Chtěli jsme o tématu diskutovat konstruktivně, proto jsme na začátku rozdělili účastníky do čtyř skupin. Každý zúčastněný tak dostal prostor na vyjádření svého názoru a my jsme si ho mohli zaznamenat. Teď je na nás sesbírané informace vyhodnotit. Zadání soutěže tak bude podložené názory místních obyvatel i pravidelných uživatelů náměstí Míru, stejně jako nám v práci pomůžou pohledy klíčových aktérů ze setkání u kulatého stolu a podněty z ankety na internetu, do které se veřejnost mohla zapojit do půlnoci 21. února 2020.
Zápis ze setkání zveřejníme co nejdříve na našem webu i Facebooku. Před vyhlášením soutěže vás navíc plánujeme znovu pozvat k diskuzi, tentokrát už nad konkrétním návrhem zadání soutěže, kde chceme najít společnou řeč s co nejširší veřejností. Už teď víme, že nápadů je hodně a území je omezené, nechceme ale, aby výsledky soutěže skončily v šuplíku. Naším cílem je, aby se vítězný návrh realizoval, protože náměstí Míru rekonstrukci potřebuje.
Základní principy, cíle a témata Brněnských stavebních předpisů? Pro odbornou veřejnost připravujeme na 14. června setkání u kulatého stolu, jehož součástí bude také prostor pro diskusi a podněty.
Ochrana Brňanů před přívalovými dešti, zlepšení stavu podzemních vod i mikroklimatu, ale také zvýšení odolnosti města vůči změnám klimatu. Nejen to mají přinést pilotní projekty zaměřené na hospodaření se srážkovými vodami v sedmi městských částech. Na základě již hotové studie proveditelnosti budou vypracovány projektové dokumentace pro realizaci konkrétních opatření. Brněnští zastupitelé na to odsouhlasili zajištění potřebných financí z rozpočtu města. Nositelem projektu je Kancelář architekta města Brna (KAM).
Na základě pokynů od Zastupitelstva města Brna z června 2022 aktuálně dochází k opakovanému procházení připomínek městských částí. Diskutovány jsou také další aktuální informace z předmětných území. V tuto chvíli proběhlo jednání se sedmi z nich, dalších 22 je naplánováno.