Celkem 365 zájemců se zapojilo do internetové ankety věnované náměstí Míru a jeho okolí. Především rezidenti, ale také v místě bydlící studenti nebo návštěvníci, se vyjadřovali k současnému stavu i budoucnosti lokality. Anketa byla zveřejněna od 27. ledna do 21. února 2020.
Občané se v této otázce vyjadřovali převážně k vybavenosti prostoru (64 % odpovědí), kde jim nejvíce schází kavárna se zahrádkou, a dále pak restaurace, supermarket, pošta, lékárna, drogerie aj.
V otázce bylo zaznamenáno nejvíc odpovědí k mobiliáři (45 %), kde hlasujícím nejčastěji schází lavičky ve stínu, mobiliář pro cyklisty, jako jsou např. stojany, odpadkové koše, nebo osvětlení. Dále schází umělecký nebo vodní prvek, zeleň i drobná vybavenost.
Drtivá většina hlasujících v otázce, co by se mělo na náměstí Míru pořádat, preferuje společenské akce (72 %), kde si představuje především trhy, různá vystoupení, akce pro děti, festivaly a slavnosti, sousedská setkání, setkání pro seniory, rozsvícení vánočního stromku aj. Dále také jakékoliv akce v komunitním centru a atrakce, jako je kavárna, prodej zmrzliny, či grilování.
Celkem 50 % odpovědí se týkalo lokace, kde za výjimečnost náměstí Míru je považována návaznost na Kraví horu, ale také vazba na město, či blízkost Wilsonova lesa. Významnou roli hraje také architektura – kostel, hvězdárna, bazén, vilová čtvrt – a charakter i atmosféra prostoru.
Za nejsilnější stránku byla považována lokace náměstí (35 %), a to díky blízkosti parků Kraví hora a Wilsonův les, poloze na kopci s výhledy a vzdálenosti od centra. Náměstí je podle respondentů centrem Masarykovy čtvrti.
Za největší problém v dané lokalitě je považována doprava (38 %), není respondenty vnímána jako bezpečná nebo přehledná. Následně je podle výsledků ankety problematické řešení veřejného prostranství (celkový koncept, modernizace, přehlednost, údržba, výměna povrchů, revitalizace zeleně, scházející prostor pro setkávání), urbanismus i architektura (bývalý vojenský areál a jeho stávající stav, chybí pocit náměstí) a vybavenost (chybějící služby, komunitní centrum aj.).
Nejčastěji chtějí respondenti na náměstí důvod k zastavení se (37 %), a to formou nových prostor pro odpočinek, relaxaci a volný čas, setkávání nebo posezení. Za velmi důležité považují doplnění vybavenosti, pořádání kulturních a společenských akcí, ale také komfortní průchod nebo průjezd, příjemné čekání na MHD, bezpečnou dopravu a možnost parkování.
Zajímá vás úplné vyhodnocení online ankety? Stáhněte si kompletní zprávu.
Náměstí Míru jako důstojné centrum Masarykovy čtvrti a příjemné místo pro obyvatele Brna. Takový je cíl urbanisticko-architektonické soutěže, která má přinést to nejlepší řešení na celkové úpravy jeho dlouhodobě nevyhovující podoby a zároveň dostavbu přilehlého bývalého vojenského areálu v ulici Lerchova. Naší snahou je zapojit do přípravy soutěže od samotného začátku všechny klíčové aktéry a širokou veřejnost.
Základní principy, cíle a témata Brněnských stavebních předpisů? Pro odbornou veřejnost připravujeme na 14. června setkání u kulatého stolu, jehož součástí bude také prostor pro diskusi a podněty.
Ochrana Brňanů před přívalovými dešti, zlepšení stavu podzemních vod i mikroklimatu, ale také zvýšení odolnosti města vůči změnám klimatu. Nejen to mají přinést pilotní projekty zaměřené na hospodaření se srážkovými vodami v sedmi městských částech. Na základě již hotové studie proveditelnosti budou vypracovány projektové dokumentace pro realizaci konkrétních opatření. Brněnští zastupitelé na to odsouhlasili zajištění potřebných financí z rozpočtu města. Nositelem projektu je Kancelář architekta města Brna (KAM).
Na základě pokynů od Zastupitelstva města Brna z června 2022 aktuálně dochází k opakovanému procházení připomínek městských částí. Diskutovány jsou také další aktuální informace z předmětných území. V tuto chvíli proběhlo jednání se sedmi z nich, dalších 22 je naplánováno.