Vyhodnocení online ankety k budoucnosti náměstí Míru

Publikováno: 20.4.2020

Celkem 365 zájemců se zapojilo do internetové ankety věnované náměstí Míru a jeho okolí. Především rezidenti, ale také v místě bydlící studenti nebo návštěvníci, se vyjadřovali k současnému stavu i budoucnosti lokality. Anketa byla zveřejněna od 27. ledna do 21. února 2020.

Vyhodnocení online ankety k budoucnosti náměstí Míru

Jak to vidíte dnes?

Služby

Občané se v této otázce vyjadřovali převážně k vybavenosti prostoru (64 % odpovědí), kde jim nejvíce schází kavárna se zahrádkou, a dále pak restaurace, supermarket, pošta, lékárna, drogerie aj.

Mobiliář a drobné vybavení

V otázce bylo zaznamenáno nejvíc odpovědí k mobiliáři (45 %), kde hlasujícím nejčastěji schází lavičky ve stínu, mobiliář pro cyklisty, jako jsou např. stojany, odpadkové koše, nebo osvětlení. Dále schází umělecký nebo vodní prvek, zeleň i drobná vybavenost.

Společenské akce

Drtivá většina hlasujících v otázce, co by se mělo na náměstí Míru pořádat, preferuje společenské akce (72 %), kde si představuje především trhy, různá vystoupení, akce pro děti, festivaly a slavnosti, sousedská setkání, setkání pro seniory, rozsvícení vánočního stromku aj. Dále také jakékoliv akce v komunitním centru a atrakce, jako je kavárna, prodej zmrzliny, či grilování.

Genius loci místa

Ojedinělost

Celkem 50 % odpovědí se týkalo lokace, kde za výjimečnost náměstí Míru je považována návaznost na Kraví horu, ale také vazba na město, či blízkost Wilsonova lesa. Významnou roli hraje také architektura – kostel, hvězdárna, bazén, vilová čtvrt – a charakter i atmosféra prostoru.

Silné stránky

Za nejsilnější stránku byla považována lokace náměstí (35 %), a to díky blízkosti parků Kraví hora a Wilsonův les, poloze na kopci s výhledy a vzdálenosti od centra. Náměstí je podle respondentů centrem Masarykovy čtvrti.

Co vidíte v budoucnosti?

Co je potřeba řešit?

Za největší problém v dané lokalitě je považována doprava (38 %), není respondenty vnímána jako bezpečná nebo přehledná. Následně je podle výsledků ankety problematické řešení veřejného prostranství (celkový koncept, modernizace, přehlednost, údržba, výměna povrchů, revitalizace zeleně, scházející prostor pro setkávání), urbanismus i architektura (bývalý vojenský areál a jeho stávající stav, chybí pocit náměstí) a vybavenost (chybějící služby, komunitní centrum aj.).

Jakým způsobem byste chtěli prostor náměstí využívat?

Nejčastěji chtějí respondenti na náměstí důvod k zastavení se (37 %), a to formou nových prostor pro odpočinek, relaxaci a volný čas, setkávání nebo posezení. Za velmi důležité považují doplnění vybavenosti, pořádání kulturních a společenských akcí, ale také komfortní průchod nebo průjezd, příjemné čekání na MHD, bezpečnou dopravu a možnost parkování.

Dokumenty ke stažení

Zajímá vás úplné vyhodnocení online ankety? Stáhněte si kompletní zprávu.

Dostavba a úprava náměstí Míru

Náměstí Míru jako důstojné centrum Masarykovy čtvrti a příjemné místo pro obyvatele Brna. Takový je cíl urbanisticko-architektonické soutěže, která má přinést to nejlepší řešení na celkové úpravy jeho dlouhodobě nevyhovující podoby a zároveň dostavbu přilehlého bývalého vojenského areálu v ulici Lerchova. Naší snahou je zapojit do přípravy soutěže od samotného začátku všechny klíčové aktéry a širokou veřejnost.

Další články

Mandloňový sad prostupující devět bílých bloků. Odborná porota vybrala nejlepší návrh v soutěži na Poctu královně Elišce Rejčce

Mandloňový sad prostupující devět bílých bloků. Odborná porota vybrala nejlepší návrh v soutěži na Poctu královně Elišce Rejčce

4.4.2024

Bílé bloky symbolizující život i dílo královny Elišky Rejčky a s nimi propojený parčík pravidelně vysazených mandloní, to vše zasazeno do širší travnaté plochy. Takové je základní rozvržení odbornou porotou nejlépe hodnoceného návrhu od Michala Palaščaka a Heleny Lukášové, kterému byla udělena 2. cena v architektonicko-výtvarné soutěži pořádané ve spolupráci Kanceláře architekta města Brna (KAM) a Odboru kultury brněnského magistrátu. Na základě rozhodnutí odborné poroty 1. cena udělena nebyla. Výsledky soutěže včera projednala Rada města Brna na své schůzi. Veřejnost si bude moci všech 34 návrhů prohlédnout na výstavě v Urban centru na Staré radnici, a to od druhé poloviny května.

Světový den vody ve znamení připravované nové podoby svitavského nábřeží

Světový den vody ve znamení připravované nové podoby svitavského nábřeží

22.3.2024

Práce na přípravě projektové dokumentace přírodě blízkých protipovodňových opatření zahájily společnosti Dopravoprojekt Brno a HG partner. Konkrétně se jedná o úsek začínající v blízkosti mostu u ulice Křenová vedoucí až k pravobřežnímu náhonu nad jezem Edler u Maloměřického mostu. Podklady nezbytné pro povolení stavebního záměru by mělo město Brno získat v roce 2025.

Procházka: Do výtvarných ateliérů

Procházka: Do výtvarných ateliérů

Dubnová procházka za architekturou nás zavedla do nové budovy ateliérů Katedry výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě MU. Zajímavá stavba se skládá ze tří kvádrů a výškově různých pater s terasou. Místnosti jsou koncipované jako tvůrčí laboratoře s dostatečným úložných prostorem, přiznanými konstrukčními prvky a přirozeným i umělým osvětlením potřebným k výtvarné činnosti.