Prostor před Domem umění a přilehlý park Koliště I dostanou v budoucnu novou podobu. Kancelář architekta města Brna vyhlásila v druhé polovině roku 2022 krajinářsko-architektonickou soutěž, v níž odborná porota z celkem sedmi návrhů zvolila jako vítězný ten od ateliéru M2AU. Výstava v Domě pánů z Kunštátu, která potrvá od 22. března do 9. dubna 2023, nyní brněnské veřejnosti představí vítězný budoucí plán i další soutěžní návrhy. Součástí výstavy budou také doklady zachycující historický vývoj daného území.
Vernisáž proběhne v úterý 21. března od 18 hodin, výstavu zahájí zastupující ředitel Kanceláře architekta města Brna Jan Tesárek a ředitelka Domu umění Terezie Petišková, svůj oceněný návrh přijdou představit zástupci ateliéru M2AU. Program doplní hudební vystoupení dua Martin Kyšperský + Jiří Hrabata.
Aktuální podoba předprostoru Domu umění je výsledkem nejrůznějších úprav, ke kterým docházelo v průběhu více než 110 let existence brněnské kunsthalle, a pro potřeby moderní kulturní instituce není příliš vyhovující. Přiléhající park Koliště je pak součástí historicky i prostorově významného pásu městských parků. Jejich plánovaná společná rekonstrukce posílí propojení mezi oběma lokacemi a nabídne v centru města jak nové reprezentativní okolí galerie, vhodné pro konání kulturních akcí, tak zelený prostor pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Cílem je zároveň zachování co největšího počtu perspektivních stromů i další výsadba, ošetřena a doplněna o nové stromy má být i alej při ulici Za divadlem. Přibude modrozelená infrastruktura hospodařící s dešťovou vodou. Všechny tyto i mnohé další informace výstava v Domě pánů z Kunštátu podrobně představí, stejně jako postupné proměny, kterými prostor kolem Domu umění v průběhu více než století své existence prošel.
Doprovodný program k výstavě bude soustředěn do jednoho odpoledne – ve čtvrtek 30. března od 18 hodin proběhne prezentace oceněných ateliérů. Součástí programu bude také přednáška Jany Kořínkové o historickém vývoji okolí Domu umění.
Výstava se koná pod záštitou primátorky statutárního města Brna Markéty Vaňkové.
Historická centra třinácti měst pohledem studentů a studentek. Které urbanistické detaily sdílí Třebíč s Jihlavou? Liší se prvky celoměstského významu Kroměříže a Mikulova? A co urbanistické i architektonické hodnoty Olomouce, Prachatic či Vyškova?
Vydejte se s námi do okolí historického centra Brna, které prošlo, prochází a bude procházet architektonickou či urbanistickou proměnou. Od Moravského náměstí s úspěšnou realizací veřejného parku s vodním zrcadlem přes park obklopující Dům umění, který se změní dle vítězného návrhu architektonické soutěže, či ulici Benešovu s plánovanou rekonstrukcí až po nově vznikající čtvrť Trnitá. Akce proběhne jako součást festivalu Den architektury.
Zajímají vás plánovaná protipovodňová opatření na řece Svitavě? Přijďte si během festivalu Překročme řeku poslechnout Bibianu Janebovou a Radima Vítka z našeho oddělení městské infrastruktury a zeptat se jich na to, co byste rádi věděli o proměnách brněnských řek. Sraz je ve 14.00 u jihozápadního konce Komárovského mostu (ulice Černovická).