Prostor před Domem umění a přilehlý park Koliště I dostanou v budoucnu novou podobu. Kancelář architekta města Brna vyhlásila v druhé polovině roku 2022 krajinářsko-architektonickou soutěž, v níž odborná porota z celkem sedmi návrhů zvolila jako vítězný ten od ateliéru M2AU. Výstava v Domě pánů z Kunštátu, která potrvá od 22. března do 9. dubna 2023, nyní brněnské veřejnosti představí vítězný budoucí plán i další soutěžní návrhy. Součástí výstavy budou také doklady zachycující historický vývoj daného území.
Vernisáž proběhne v úterý 21. března od 18 hodin, výstavu zahájí zastupující ředitel Kanceláře architekta města Brna Jan Tesárek a ředitelka Domu umění Terezie Petišková, svůj oceněný návrh přijdou představit zástupci ateliéru M2AU. Program doplní hudební vystoupení dua Martin Kyšperský + Jiří Hrabata.
Aktuální podoba předprostoru Domu umění je výsledkem nejrůznějších úprav, ke kterým docházelo v průběhu více než 110 let existence brněnské kunsthalle, a pro potřeby moderní kulturní instituce není příliš vyhovující. Přiléhající park Koliště je pak součástí historicky i prostorově významného pásu městských parků. Jejich plánovaná společná rekonstrukce posílí propojení mezi oběma lokacemi a nabídne v centru města jak nové reprezentativní okolí galerie, vhodné pro konání kulturních akcí, tak zelený prostor pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Cílem je zároveň zachování co největšího počtu perspektivních stromů i další výsadba, ošetřena a doplněna o nové stromy má být i alej při ulici Za divadlem. Přibude modrozelená infrastruktura hospodařící s dešťovou vodou. Všechny tyto i mnohé další informace výstava v Domě pánů z Kunštátu podrobně představí, stejně jako postupné proměny, kterými prostor kolem Domu umění v průběhu více než století své existence prošel.
Doprovodný program k výstavě bude soustředěn do jednoho odpoledne – ve čtvrtek 30. března od 18 hodin proběhne prezentace oceněných ateliérů. Součástí programu bude také přednáška Jany Kořínkové o historickém vývoji okolí Domu umění.
Výstava se koná pod záštitou primátorky statutárního města Brna Markéty Vaňkové.
Nahlédněte s námi do jednoho z prvních moravských příkladů funkcionalismu. Červnová procházka za architekturou povede do budovy od Ernsta Wiesnera původně určené pro Union banku a od roku 1950 využívané Československým rozhlasem. Zaměříme se na výsledky nedávné kompletní rekonstrukce podle návrhu architektů z brněnského ateliéru Tišnovka pod vedením Miloše Klementa. Čekat nás budou také ikonické části budovy, jako je elegantní schodiště nebo terasa s unikátním výhledem na Brno.
Základní principy, cíle a témata Brněnských stavebních předpisů? Pro odbornou veřejnost připravujeme na 14. června setkání u kulatého stolu, jehož součástí bude také prostor pro diskusi a podněty.
Ochrana Brňanů před přívalovými dešti, zlepšení stavu podzemních vod i mikroklimatu, ale také zvýšení odolnosti města vůči změnám klimatu. Nejen to mají přinést pilotní projekty zaměřené na hospodaření se srážkovými vodami v sedmi městských částech. Na základě již hotové studie proveditelnosti budou vypracovány projektové dokumentace pro realizaci konkrétních opatření. Brněnští zastupitelé na to odsouhlasili zajištění potřebných financí z rozpočtu města. Nositelem projektu je Kancelář architekta města Brna (KAM).