Zahraniční zkušenosti s plánováním a výstavbou nových čtvrtí

Publikováno: 19.10.2018

Christoph Hrncir z Vídně, Peter Gero z Hamburku a Mark Johnson z Denveru – trojice zahraničních odborníků představila své zkušenosti s plánováním a výstavbou nových čtvrtí. Seminář s diskuzí pro odbornou veřejnost zorgranizovala KAM ve středu 3. října v Tržnici na Zelném trhu. Jednotlivé záznamy přednášek naleznete na našem YouTube kanálu a v článku.

Zahraniční zkušenosti s plánováním a výstavbou nových čtvrtí

Seminář a diskuze pro odbornou veřejnost

Semináře se zúčastnilo přes šedesát architektů, urbanistů a dalších odborníků. Cílem bylo vyslechnout si zkušenosti hostů, poučit se a také načerpat inspiraci pro další rozvoj Brna, především plánované nové čtvrti, která má vyrůst mezi stávajícím a novým hlavním nádražím. KAM od října pracuje na aktualizaci územní studie k nové čtvrti více zde.

Úvod – Michal Sedláček, KAM Brno

Všem třem odborníkům zadal ředitel KAM Michal Sedláček dopředu společný úkol, aby připravili doporučení, co je z jejich zkušeností při plánování nových čtvrtí nejdůležitější.

Zahájení semináře na YouTube – Michal Sedláček

Christoph Hrncir, Vídeň, Rakousko

Rakouský architekt pracuje od roku 2003 pro vídeňský magistrát. V současné době jako vedoucí oddělení územního plánování a využití území pro oblast jihu. Působí zároveň jako projektový koordinátor výstavby oblasti kolem nového vídeňského hlavního nádraží, které vzniklo na místě bývalého Jižního nádraží.

Záznam přednášky na YouTube – Christoph Hrncir

Peter Gero, Hamburk Německo

Původem slovenský urbanista, pracoval třicet let pro magistrát v Hamburku. Z toho dvanáct let pracoval jako ředitel plánování a výstavby centrálních čtvrtí Hamburku. Stál u vzniku městské čtvrti HafenCity s množstvím zajímavých staveb od světových architektů, která vznikla v blízkosti centra města revitalizací nákladního přístavu. Nyní působí jako poradce.

Záznam přednášky na YouTube – Peter Gero

Mark Johnson, Denver USA

Urbanista a krajinný architekt, vede vlastní architektonickou kancelář CIVITAS. Se svým týmem má za sebou kolem pěti set projektů v Severní Americe, Evropě, Asii, Blízkém východě. V Denveru navrhl obnovu průmyslové oblasti v údolí řeky Platte, kde dříve stálo vlakové nádraží, území je dnes jednou z nejžádanějších lokalit ve městě. Společně s brněnskými architekty Alešem Burianem a Gustavem Křivinkou zpracoval urbanistickou studii na část nové jižní čtvrti v lokalitě mezi ulicemi Opuštěná – Trnitá.

Záznam přednášky na YouTube – Mark Johnson

Fotogalerie z akce zde.

Další články

Mandloňový sad prostupující devět bílých bloků. Odborná porota vybrala nejlepší návrh v soutěži na Poctu královně Elišce Rejčce

Mandloňový sad prostupující devět bílých bloků. Odborná porota vybrala nejlepší návrh v soutěži na Poctu královně Elišce Rejčce

4.4.2024

Bílé bloky symbolizující život i dílo královny Elišky Rejčky a s nimi propojený parčík pravidelně vysazených mandloní, to vše zasazeno do širší travnaté plochy. Takové je základní rozvržení odbornou porotou nejlépe hodnoceného návrhu od Michala Palaščaka a Heleny Lukášové, kterému byla udělena 2. cena v architektonicko-výtvarné soutěži pořádané ve spolupráci Kanceláře architekta města Brna (KAM) a Odboru kultury brněnského magistrátu. Na základě rozhodnutí odborné poroty 1. cena udělena nebyla. Výsledky soutěže včera projednala Rada města Brna na své schůzi. Veřejnost si bude moci všech 34 návrhů prohlédnout na výstavě v Urban centru na Staré radnici, a to od druhé poloviny května.

Světový den vody ve znamení připravované nové podoby svitavského nábřeží

Světový den vody ve znamení připravované nové podoby svitavského nábřeží

22.3.2024

Práce na přípravě projektové dokumentace přírodě blízkých protipovodňových opatření zahájily společnosti Dopravoprojekt Brno a HG partner. Konkrétně se jedná o úsek začínající v blízkosti mostu u ulice Křenová vedoucí až k pravobřežnímu náhonu nad jezem Edler u Maloměřického mostu. Podklady nezbytné pro povolení stavebního záměru by mělo město Brno získat v roce 2025.

Procházka: Do výtvarných ateliérů

Procházka: Do výtvarných ateliérů

Dubnová procházka za architekturou nás zavedla do nové budovy ateliérů Katedry výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě MU. Zajímavá stavba se skládá ze tří kvádrů a výškově různých pater s terasou. Místnosti jsou koncipované jako tvůrčí laboratoře s dostatečným úložných prostorem, přiznanými konstrukčními prvky a přirozeným i umělým osvětlením potřebným k výtvarné činnosti.