Christoph Hrncir z Vídně, Peter Gero z Hamburku a Mark Johnson z Denveru – trojice zahraničních odborníků představila své zkušenosti s plánováním a výstavbou nových čtvrtí. Seminář s diskuzí pro odbornou veřejnost zorgranizovala KAM ve středu 3. října v Tržnici na Zelném trhu. Jednotlivé záznamy přednášek naleznete na našem YouTube kanálu a v článku.
Semináře se zúčastnilo přes šedesát architektů, urbanistů a dalších odborníků. Cílem bylo vyslechnout si zkušenosti hostů, poučit se a také načerpat inspiraci pro další rozvoj Brna, především plánované nové čtvrti, která má vyrůst mezi stávajícím a novým hlavním nádražím. KAM od října pracuje na aktualizaci územní studie k nové čtvrti více zde.
Všem třem odborníkům zadal ředitel KAM Michal Sedláček dopředu společný úkol, aby připravili doporučení, co je z jejich zkušeností při plánování nových čtvrtí nejdůležitější.
Rakouský architekt pracuje od roku 2003 pro vídeňský magistrát. V současné době jako vedoucí oddělení územního plánování a využití území pro oblast jihu. Působí zároveň jako projektový koordinátor výstavby oblasti kolem nového vídeňského hlavního nádraží, které vzniklo na místě bývalého Jižního nádraží.
Původem slovenský urbanista, pracoval třicet let pro magistrát v Hamburku. Z toho dvanáct let pracoval jako ředitel plánování a výstavby centrálních čtvrtí Hamburku. Stál u vzniku městské čtvrti HafenCity s množstvím zajímavých staveb od světových architektů, která vznikla v blízkosti centra města revitalizací nákladního přístavu. Nyní působí jako poradce.
Urbanista a krajinný architekt, vede vlastní architektonickou kancelář CIVITAS. Se svým týmem má za sebou kolem pěti set projektů v Severní Americe, Evropě, Asii, Blízkém východě. V Denveru navrhl obnovu průmyslové oblasti v údolí řeky Platte, kde dříve stálo vlakové nádraží, území je dnes jednou z nejžádanějších lokalit ve městě. Společně s brněnskými architekty Alešem Burianem a Gustavem Křivinkou zpracoval urbanistickou studii na část nové jižní čtvrti v lokalitě mezi ulicemi Opuštěná – Trnitá.
Fotogalerie z akce zde.
Na začátku června společně znovu vyrazíme na procházku s městským architektem, tentokrát netradičně za hranice Brna. Čeká nás totiž návštěva Městské haly Modřice, stavby oceněné Českou cenou za architekturu 2021. Halou, která slouží sportu i kultuře, nás provede Vojtěch Sosna, spoluautor návrhu z ateliéru bod architekti. Začneme ve vstupní hale krátkou prezentací, prohlédneme si vše od šaten přes tělocvičnu a bazénu po ubytování i restauraci a návštěvu zakončíme na venkovních sportovištích.
Spojení parkové a přírodní části, místa pro lidi i pro přírodu. Takový přístup zvolil vítězný tým krajinářského architekta Radka Prokeše. V příštích letech začne podle jejich soutěžního návrhu vznikat první etapa nového parku v lokalitě Černovické pískovny. Odborná porota jej vybrala na konci dubna, s výsledky se dnes na svém zasedání seznámili brněnští radní. Všechny návrhy námi organizované urbanisticko-krajinářské soutěže budou vystaveny od poloviny června v brněnském Urban centru.
Bulvár. Hlavní spojnice mezi novým moderním nádražím a historickým centrem, která bude tvořit páteřní komunikační osu nové čtvrti Trnitá. Tato třída se stane významným veřejným prostorem města se širokými chodníky, množstvím zeleně a vzrostlými stromy. Na každé straně ulice nebudou chybět ani obousměrné cyklostezky, středový pás bude zase patřit tramvajím. V současné době probíhají práce na projektové dokumentaci první etapy.