Přístřešky se zelenými střechami, nové stromy a záhony s trvalkami, širší chodníky nebo kultivované prodejní stánky, už za dva roky by se Brňané měli dočkat hezčího Mendlova náměstí. Připravili jsme studii na částečné úpravy veřejného prostranství. Ty mají navázat na plánovanou výměnu parovodů v příštím roce. Město Brno teď podle ní zadá vypracování projektu na rekonstrukci, počítá s investicí přes 40 milionů korun.
Před dvěma lety jsme připravili ideovou urbanistickou soutěž, která přinesla celkové řešení Mendlova náměstí. Realizace vítězného návrhu může trvat ještě dlouho, je totiž závislá na celkové změně organizace dopravy na náměstí. Brňané už ale na zlepšení jeho stavu čekají desítky let, proto jsme navrhli dílčí úpravy. Na příslušné studii jsme pracovali od podzimu loňského roku.
„Cílem dílčích úprav je přinést větší komfort tisícům lidí, kteří prostor každodenně využívají. Zároveň chceme vytvořit důstojné místo pro umístění uměleckého díla na počest výročí otce moderní genetiky,“ uvedl městský architekt Michal Sedláček. Na podobu uměleckého díla k příležitosti dvou set let od narození J. G. Mendela plánuje město Brno vypsat soutěž.
„Hlavní myšlenkou návrhu je rozčlenit prostor Mendlova náměstí na menší atraktivní, přehledné a dobře vybavené části. Toho docílíme zejména výsadbou nových stromů a trvalkových záhonů, rozšířením ploch pro pěší i trhovce, odstraněním bariér, snížením počtu trakčních stožárů a výměnou mobiliáře,“ popsal konkrétní změny vedoucí oddělení veřejného prostoru David Zajíček. Společně s tímto najdeme, nebo navrhneme i nové typy zastávkových přístřešků se zelenou střechou, plakátovacích ploch a prodejních stánků, které budou vhodné pro použití v historickém centru i ostatních částech města.
V rámci přeložení parovodu, výsadby nových stromů a předláždění prostranství chceme prověřit také možnosti zavedení systému hospodaření s dešťovou vodou. S úpravami Mendlova náměstí by mělo Brno začít v příštím roce, hotové mají být do poloviny roku 2022.
Na začátku června společně znovu vyrazíme na procházku s městským architektem, tentokrát netradičně za hranice Brna. Čeká nás totiž návštěva Městské haly Modřice, stavby oceněné Českou cenou za architekturu 2021. Halou, která slouží sportu i kultuře, nás provede Vojtěch Sosna, spoluautor návrhu z ateliéru bod architekti. Začneme ve vstupní hale krátkou prezentací, prohlédneme si vše od šaten přes tělocvičnu a bazénu po ubytování i restauraci a návštěvu zakončíme na venkovních sportovištích.
Spojení parkové a přírodní části, místa pro lidi i pro přírodu. Takový přístup zvolil vítězný tým krajinářského architekta Radka Prokeše. V příštích letech začne podle jejich soutěžního návrhu vznikat první etapa nového parku v lokalitě Černovické pískovny. Odborná porota jej vybrala na konci dubna, s výsledky se dnes na svém zasedání seznámili brněnští radní. Všechny návrhy námi organizované urbanisticko-krajinářské soutěže budou vystaveny od poloviny června v brněnském Urban centru.
Bulvár. Hlavní spojnice mezi novým moderním nádražím a historickým centrem, která bude tvořit páteřní komunikační osu nové čtvrti Trnitá. Tato třída se stane významným veřejným prostorem města se širokými chodníky, množstvím zeleně a vzrostlými stromy. Na každé straně ulice nebudou chybět ani obousměrné cyklostezky, středový pás bude zase patřit tramvajím. V současné době probíhají práce na projektové dokumentaci první etapy.